Zeman podepsal euroval a vztyčil s Barrosem vlajku EU

Zuzana Hronová Domácí ČTK Zuzana Hronová, Domácí, ČTK
3. 4. 2013 16:30
Zeman dal pozváním Barrosa najevo, že chce být vůči EU vstřícnější než Václav Klaus
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso pokračuje v návštěvě Prahy. Spolu s českým prezidentem Milošem Zemanem vyvěsil na nádvoří Pražského hradu vlajku Evropské unie.

Prezident Zeman následně podepsal dodatek Lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik tzv. eurovalu. Česká republika dokončila ratifikaci textu jako poslední v EU.

Slavnostní ceremoniál doprovázely protesty několika desítek demonstrantů. Pořádaly je Strana svobodných občanů a akce D.O.S.T. Fanfáry i hymnu EU provázeli protestující pískotem a voláním "Hanba!"

Šéf Strany svobodných občanů Petr Mach prohlásil, že jim vadí vyvěšení evropské vlajky místo české. Česká vlajka přitom během ceremoniálu zavlála na nádvoří Hradu jako první a na čestném levém místě.

Barroso se po obědě setkal s premiérem Petrem Nečasem a ocenil konstruktivní přístup české vlády k problémům EU.

V úterý večer přijal Barrosa prezident Miloš Zeman na Pražském hradě, povečeřel s ním a projednal zejména ekonomické otázky Evropské unie.

Nový český prezident dal pozváním  šéfa Evropské komise najevo, že chce vůči EU zastávat vstřícnější postoje než jeho euroskeptický předchůdce Václav Klaus.

Barrosa pozval Zeman do Prahy krátce po svém zvolení, přivítal ho před třemi vlajkami EU a třemi českými vlajkami.

Exprezident Klaus si vlajku EU na Hradě nepřál a takzvaný euroval podepsat odmítal, považoval ho za "zrůdnou a absurdní věc".

Záchranný fond je určen pro pomoc zemím eurozóny, které se potýkají s finančními problémy. Nedokončená česká ratifikace na faktické fungování eurovalu nemá vliv, podstatný je pro země platící eurem. Zeman sám připustil, že podpis je symbolickým aktem.

Podle Zemanova odhadu se ČR k jednotné evropské měně připojí nejdříve za pět let. Česko je jedinou z 27 zemí EU, která ratifikaci dodatku nedokončila. Jako poslední tak učinila loni v listopadu Británie.

Barroso byl v Česku před 15 měsíci, v prosinci 2011 se účastnil pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla. Česko navštívil také během českého předsednictví EU v roce 2009.

Fakt, že na Hrad nebyl pozván, překvapil a pobavil šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09), který byl v prezidentských volbách hlavním Zemanovým rivalem. Schwarzenberg ale Zemanův podpis pod euroval vítá. ČTK nicméně ministr řekl, že nepozvání vnímá "srandovně".

To, zda má vlát na Pražském hradě vlajka EU, je podle premiéra Petra Nečase zbytečně vášnivá diskuse. Jde prý jen o to, zda chápeme Pražský hrad jako úřední budovu (pak tu má vlát), nebo spíše symbolické historické sídlo hlavy státu (pak tu má být pouze česká vlajka).

Předseda EK poblahopřál Petru Nečasovi, kterého oslovil "můj příteli Petře",  k pokroku v daňovém systému. Rád by podpořil konkurenceschopnost Česka. "Rovněž jsme se dohodli, že musíme v ČR zlepšit využívání strukturálních fondů. Ty jsou v ČR naprosto nezbytné pro růst." Poděkoval pak Nečasovi za umístění agentury Galileo v České republice. 

Barroso potvrdil, že se orgány EU budou zabývat českou stížností na počínání bulharských institucí vůči ČEZ.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se po obědě setkal s premiérem Petrem Nečasem a ocenil konstruktivní přístup české vlády k problémům EU. "Přes všechny výzvy, kterým se stále musíme postavit, už EU, jak věřím, prošla tím nejhorším z krize," prohlásil před novináři Barroso. S Nečasem prý o Kypru hovořili, protože vyřešení tamní krize je v zájmu všech členských zemí Unie.

Současné události na Kypru podle Barrosa jen posílily odhodlání EK smysluplně reformovat bankovní sektor. Nedávná politická dohoda o vzniku jednotného bankovního dohledu pro eurozónu je podle něj jen prvním krokem k ustavení jednotného mechanismu, který by také napravoval případné škody. "Pokud by bankovní dohled existoval a pracoval už nyní, bylo by zvládnutí obtíží, kterým nyní čelíme na Kypru, výrazně snazší," prohlásil Barroso.

Barroso závěrem: "Dnešní ceremonie byla velmi symbolickým aktem, neboť vycházela z vůle českého prezidenta, poprvé zvoleného přímo občany. Chtěl bych také zdůraznit, že potřeba prosazovat národní zájmy není v rozporu s našimi zájmy. Naše země, ať už malé, či velké, samy nic nezmohou a nemohou se prosadit proti velmocem jako třeba Čína nebo USA. Ale společně můžeme naše zájmy prosazovat. Cílem EU není odebírat pravomoci jednotlivých členských států, ale posilovat jejich úsilí v prosazování svých zájmů.

Prezident Miloš Zeman se přiklání k tomu, aby ČR patřila k takzvanému tvrdému jádru evropské integrace. Odlišuje se tak od premiéra Petra Nečase a jeho ODS. "Já jsem vždy zastával názor, že EU potřebuje společnou zahraniční a obrannou politiku a samozřejmě také společnou fiskální politiku včetně postupné harmonizace daňové soustavy. Nevím, jestli to nazývat mainstreamem nebo tvrdým jádrem. Podle mého názoru jsou to synonyma. Já jsem vysoce ocenil nedávný projev pana předsedy Barossa, kde se vyslovil pro budoucnost EU jako evropskou federaci," řekl prezident na tiskové konferenci.

Foto: Ludvík Hradilek

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso rovněž zmínil, že v letech 2007-2013 EU vyčlenila z kohezních fondů 26,5 miliardy eur jako dotace pro ČR. Česko se tak stalo největším příjemcem podpory. "Doufám, že dotace budou prospěšné všem českým občanům," dodal.

Redaktor České televize se podivil, proč se obou aktů, tedy vyvěšení evropské vlajky a podepsání eurovalu, neúčastnili i další čelní představitelé České republiky. Zeman to vysvětlil tím, že si chtěli s Barrosem v klidu popovídat, uskutečnili proto program jen v nejužším okruhu svých spolupracovníků.

Barroso k Zemanovu humornému návrhu přestěhovat sídlo EU do Prahy: "Musím říct, že by to byl  jeden z nejtěžších úkolů. Dám vám ale diplomatickou odpověď: "Jestliže tedy nepřesuneme evropské sídlo do krásné historické Prahy, musím říct, že jsme sem již přesunuli Agenturu pro evropský globální navigační satelitní systém."

Jelikož bylo poledne první středy v měsíci, tiskovou konferenci "narušila" zkouška sirény.

Barroso k podepsání eurovalu: "Evropa nyní prochází složitým obdobím a je potřeba spolupracovat a být solidární. Mechanismus stability je nutný, abychom znovu získali důvěru v naši stabilitu. Tato důvěra je důležitá pro investice. Bez investic nebude práce, obchod, prosperita."

Barroso k vyvěšení vlajky: "Jsem rád, že jsem se mohl účastnit ceremoniálu vyvěšování vlajky. Krása Pražského hradu a okolí bere dech a nutí nás přemýšlet nad zkušenostmi této země a Evropy. Českou republiku a Evropu spojují celá staletí, z této historické zkušenosti přirozeně vychází naše spolupráce."

Miloš Zeman: "Projednali jsme také ekonomické otázky Evropské unie. Ač jsem přesvědčený eurofederalista, musel jsem zkritizovat některá byrokratická nařízení, třeba ekonomickou žárovku. Jednu mám na chatě a od té doby je tam vidět jako v márnici." V žertu prohodil, že navrhne Barrosovi, aby přestěhoval sídlo EU do Prahy.

K vyvěšení vlajky EU Zeman prohlásil. "Je to v Evropě celkem běžná věc. Nevlaje třeba v Buckinghamském paláci, ale já nejsem britská královna."

Prezident Zeman podepsal dodatek Lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik tzv. eurovalu. Česká republika dokončila ratifikaci textu jako poslední v EU. "Plně respektuji stanovisko obou komor českého parlamentu, které dokument schválily kvalifikovanou většinou.

Barroso se Zemanem opustili místo ceremoniálu, ozývaly se výkřiky "Hanba, hanba!" Protestujících bylo jen několik desítek, ale zato byli hlasití.

Vlajka Evropské unie již vlaje na nádvoří Pražského hradu. Stalo se tak téměř devět let po vstupu České republiky do EU. Česká republika se stala novým členským státem 1. května 2004.  Zní hymna Evropské unie - Beethovenova Óda na radost.

Foto: Ludvík Hradilek

A nastal hlavní okamžik, kvůli kterému Barroso přijel. Spolu se Zemanem vztyčuje na stožár vlajku Evropské unie. Opět je slyšet pískot několika desítek protestujících.

Prezident Miloš Zeman pomohl vztyčit českou vlajku na stožár. Ta už vlaje před Pražským hradem. Když vystoupala na vrchol, zazněla česká hymna.

Čestná stráž přináší českou vlajku. To potvrzuje, že slova Petra Macha ze Strany svobodných občanů byla mylná, že vlajka EU bude na úkor vlajky české. Ta má totiž na ceremoniálu přednost. Po ní  teprve donáší vojáci z Hradní stráže i vlajku evropskou.

Prezident Zeman přivítal předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa. Kromě fanfár je slyšet i hlasité protesty.

Český prezident Miloš Zeman  a Hradní stráž už jsou připraveni v místě ceremoniálu. Protestující lidé pískají, jsou slyšet také hlasité projevy nevole.

Foto: Ludvík Hradilek

Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach v České televizi prozradil, že na místě rovněž sbírají podpisy pro vystoupení České republiky z EU. Mylně ale prohlásil, že evropská vlajka zavlaje místo české. Vyvěšeny totiž budou před vchodem do Pražského hradu obě vlajky.

Půl hodiny před slavnostním ceremoniálem, tedy v 10:30, vyjádřily svůj nesouhlas s vyvěšením vlajky sdružení D.O.S.T. a Strana svobodných občanů. Několik desítek protestujících se shromáždilo kolem sochy TGM před Pražským hradem.

Nejdříve bude vyvěšena česká vlajka vlevo před vstupem na Pražský hrad. Zazní česká hymna. Poté bude vpravo vyvěšena vlajka Evropské unie a zazní hymna EU, sdělila prezidentova mluvčí Hana Burianová.

Předseda Evropské komise navštívil v 9 hodin evropskou agenturu pro satelitní navigační systém, který přesídlil do české metropole.

Hlavní důvod návštěvy je spíše symbolický - spolu se Zemanem vztyčí na prvním nádvoří Pražského hradu vlajku Unie a bude přítomen Zemanovu podpisu dodatku Lisabonské smlouvy, která umožňuje vznik záchranného fondu eurozóny.

 

Právě se děje

Další zprávy