Zeman poděkoval policistům za čínskou návštěvu: Bráníte projevům duševně nenormálních lidí

ČTK ČTK
12. 4. 2016 17:45
Prezident Zeman v úterý odpoledne poděkoval policistům za jejich práci při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga i při při loňské oslavě 17. listopadu. Podle prezidenta je úděl policistů nevděčný, protože musí ačsto bránit projevu duševně nenormálních lidí. Pravicová opozice chce kvůli postupu policie při návštěvě čínského prezidenta svolat mimořádnou schůzi Sněmovny.
zeman a Si Ťin-pching
zeman a Si Ťin-pching | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman v úterý na Hradě poděkoval policistům za zásahy při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga i při loňské oslavě 17. listopadu. V souvislosti s tím řekl, že nevděčný úděl policistů často spočívá v tom, že brání projevu duševně nenormálních lidí. Hrad zveřejnil projev na svém webu.

Některé zákroky policie během obou akcí se staly terčem kritiky, jejich prověřování ještě není uzavřeno. Pravicová opozice chce kvůli postupu policie při návštěvě čínského prezidenta svolat mimořádnou schůzi Sněmovny.

"Je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených a je špatný ten, kdo se jim bojí vyjádřit svoji úctu jenom proto, aby ho často podplacená média neznemožnila," řekl Zeman.

Vyjádřil policii vděčnost a poděkování za "její profesionální přístup a za zásahy" při demonstraci 17. listopadu v loňském roce a při státní návštěvě čínského prezidenta.

Zeman řekl, že si "musíme vážit těch, kdo mají odvahu, a musíme si uvědomit, proti komu policie stojí". "To nejsou názoroví odpůrci, protože ve svobodné společnosti má každý právo vyjádřit svůj názor, ale je názorem zapalování policejních aut, je názorem, když v Klinice se připravují demonstrace právě s cílem zapálit tato auta, případně znemožnit provoz Řízkárny. Je názorem, když strháváte vlajky jakéhokoli státu anebo je to pouze hanobení státních symbolů a víte, že se to stalo i zde na Pražském hradě," řekl Zeman.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl mezi demonstranty u Hradčanského náměstí, v reakci na Zemanovo ocenění policistů na twitteru uvedl, že je nyní zcela zřejmé, "na čí politickou objednávku policie šikanovala české občany". Dodal, že to vládu nezbavuje odpovědnosti.

Šaškovské akce Kalousků

Podle Zemana je potřeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor "od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi". Postup policie při návštěvě čínského prezidenta vůči demonstrantům, kteří se snažili dostat na uzavřené Hradčanské náměstí, kde chtěli na oznámené akci demonstrovat za Tibet, označil za správný.

Zdůvodnil to bezpečností "druhého nejvýznamnějšího muže planety". "Duševně normální lidé" by to podle něj měli pochopit. "Váš nevděčný úděl často spočívá v tom, že bráníte projevu duševně nenormálních lidí, a v tom jste tak trochu podobní psychiatrům," dodal Zeman.

Dnešní akce na Hradě se zúčastnil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nebo policejní prezident Tomáš Tuhý.

Ze zákroků během návštěvy čínského prezidenta se největší kritiky dostalo incidentu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté. Policejní prezident Tuhý se za jejich postup omluvil vedení školy a označil ho za "nevhodný a nadbytečný". Dva policisté čelí nyní kárnému řízení. Podle nových informací Aktuálně.cz poslal policisty na FAMU člen Zemanovy hradní ochranky.

Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v řadě případů, a to proti odpůrcům i příznivcům prezidenta. Ministr vnitra Chovanec odmítá, že by přitom policisté stranili Číňanům. Kritici ale hovoří o bezdůvodné šikaně některých odpůrců čínského prezidenta.

Kritiku vyvolal i zásah policistů při loňském výročí 17. listopadu, během něhož Zeman vystoupil na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti Islámu Martina Konvičky. Policie kvůli bezpečnostním opatřením na místo odmítla vpustit zástupce studentů, kteří chtěli ke zdejšímu památníku položit květiny.

Policejní prezident Tuhý se omluvil děkanovi FAMU za návštěvu policistů, kteří požadovali sundat z budovy tibetské vlajky. Je to ale málo. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

Další zprávy