Zeman pochválil hejtmany, ti mu za to vysází stromy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 3. 2013 19:20
Zeman stačil kromě diskuse zkritizovat vládu, urazit novináře a sjednat si brigádu
Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Prezident Miloš Zeman se sešel s hejtmany třinácti krajů. Pražský primátor Bohuslav Svoboda se ze schůzky omluvil. Na Pražském hradě usedli k pracovnímu obědu.

Během setkání nešetřil chválou. Hejtmani podle jeho slov u něj dostali přednost před ministry a pozval je jako první, protože kraje prý fungují lépe než vláda.

Prezident si s hejtmany notoval v kritice vlády. Ke společnému obědu totiž zasedlo 11 hejtmanů ČSSD, jeden komunista (lídr Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček) a pouze jediný pravicový hejtman (Martin Půta z Libereckého kraje).

Hejtmani šli na audienci s drobnými dary pro Miloše Zemana, zájem novinářů poutal zejména lídr Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, jehož v úterý jeho právník nařknul z tunelování.

Při předávání darů a gratulacích ke zvolení zvali nového prezidenta do svých regionů. Ten jim návštěvu přislíbil.

"Návštěvy do krajů budu uskutečňovat v hojné míře, a to na úkor mnohých atraktivních zahraničních cest do míst, která mohou být pro prezidenta a jeho rodinu turisticky zajímavé, avšak z ekonomického hlediska jsou zbytečné," prohlásil Zeman.

Hostitel si rýpnul do Nečasova kabinetu, když sdělil, že význam, který přikládá krajské samosprávě, může nejlépe dokumentovat tím, že setkání s hejtmany upřednostnil před setkáním s vládou, které uskuteční až příští týden.

"Krajské samosprávy fungují dobře, lépe než vláda. Vláda, která si říká vláda rozpočtové odpovědnosti, díky chybám svých ministrů vrací do Bruselu 90 - 100 miliard korun nevyčerpaných z programu, které mohly zůstat v Česku na projekty," pokračoval.

Uvedl poté, že problémy s evropskými dotacemi mají i Regionální operační programy, například ROP Severozápad, ale zdaleka ne v takové míře jako vláda.

Nečas: Ať si prezident říká, co chce

Na dotaz, co říká na Zemanovu kritiku vlády, se Nečas pouze pousmál: "Na to neříkám nic. Prezident si může říkat, co chce, je to jeho výrok."

To, že se prezident sešel dříve s představiteli krajů před vládou, okomentoval slovy: "Je zcela věcí pana prezidenta, s kým se sejde nejdřív. Koneckonců páni ministři byli na inauguraci, takže je to sporné," reagoval na Zemanovo prohlášení premiér Petr Nečas.

Ohradil se však vůči Zemanovu trvzení, že se kraje chovají hospodárněji než vláda.

"Kraje se za působení ČSSD zadlužovaly rychleji než stát. Jen objem mezd pro úředníky v krajích stoupl v letech 2009 - 2011 o 10 procent, zatímco ve státní správě za stejné období o 9 procent poklesl," konstatoval.

Odmítl také kritiku hejtmanů, že s nimi vláda málo komunikuje. Jednotlivé problémy jsou podle něj průběžně diskutovány, jejich nářky jsou tedy dle jeho slov úsměvné.

Proti tomu se zase ohradil šéf Asociace krajů Michal Hašek. "My jsme v žádném případě nepřišli na Pražský hrad žalovat, ale bohužel jsme museli konstatovat, že už několik měsíců fatálně nefunguje elementární komunikace mezi Petrem Nečasem jako premiérem, jeho kabinetem a hejtmany," prohlásil.

Komunikace je podle něj tristní zejména v oblasti čerpání evropských dotací.

Zeman se nakonec sešel i Nečasem, na Hradě spolu zhruba hodinu diskutovali od 17:00. Co bylo tématem hovoru, však nechtěla mluvčí Hradu Hana Burianová sdělit.

"Co se týče tématu jednání, tak bylo to jednání na čtyři oči za zavřenými dveřmi," uvedla Burianová. Se středečními výroky ale setkání nesouviselo, podle mluvčí totiž bylo naplánováno několik dní dopředu.

K obsahu prvního jednání nového prezidenta s předsedou vlády neposkytl žádné informace ani mluvčí kabinetu Michal Schuster.

Prezident zkritizoval investice do dopravní infrastruktury

Při setkání s hejtmany došlo i  na témata financování školství či rozvoje infrastruktury, zména  pak dobudování dálnic.

"Chtěl bych s lítostí konstatovat, že program investic do dopravní infrastruktury je v současné době značně opomíjen," uvedl prezident a dodal, že toto téma se objevilo v příspěvcích téměř všech hejtmanů. Zmínil dálnici D8 v Ústeckém kraji, D3 v kraji Jihočeském, D11 v Hradeckém a Pardubickém kraji i dálnici vedoucí na Vídeň.

Prezident také řekl, že bude hejtmany pravidelně zvát na porady expertů do Lánského zámku, pokud přijdou s konkrétním návrhem - například se zákonodárnou iniciativou.

Hejtmani vysázejí Zemanovi stromy

"Páni hejtman i vytvoří brigádu, která na hrázi novoveselského rybníka nové stromy namísto těch, které byly v minulosti nezodpovědně vykáceny," prohlásil prezident Zeman s poukazem na to, že každý hájí své zájmy.

Vytvoření "hejtmanské aleje" potvrdil i Michal Hašek. Původně to prý byla iniciativa hejtmana Kraje Vysočiny Jiřího Běhounka, ale nakonec přislíbili i ostatní lídři krajů, že vypomohou.

Po těchto slovech už možná Nečasovu kabinetu nebylo tolik líto, že se s nimi nový prezident ještě nesešel.

Tiskový brífink po pracovním obědě probíhal trochu zvláštně. Prezident opět neopomenul urazit novináře, když prohlásil, že zpravidla je napadne jen otázka, co měli dotyční k obědu a tím to hasne, načež po svém prohlášení a prohlášení šéfa asociace krajů nebyl ponechán prostor na jediný dotaz.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy