Zeman po dvou týdnech na veřejnosti: Ukázal se v golfovém vozíku i se slivovicí a zkritizoval dotace

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 24. 8. 2017 21:07
Prezident Miloš Zeman po dvoutýdenní absenci zahájil svou oblíbenou zemědělskou výstavu Země živitelka. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček novináře ujistil, že prezident je v dobrém zdravotním stavu a v plném nasazení absolvuje plánovaný program. Zeman si při zahajovacím ceremoniálu neodpustil ani bonmot, kdy označil zemědělské dotace za "zvěrstvo".
Prezidenta přivítal na výstavě Země živitelka ministr zemědělství Marian Jurečka. | Video: Kateřina Frouzová

České Budějovice - Prezident Miloš Zeman se zhruba po dvou týdnech ukázal na veřejnosti v golfovém vozíku, ale i s cigaretou v jedné a se slivovicí v druhé ruce. Dorazil do Českých Budějovic ve čtvrtek dopoledne, aby tu zahájil svou oblíbenou zemědělskou výstavu Země živitelka.

Foto: Aktuálně.cz

Naposledy se setkal s českými hejtmany na zámku v Lánech na začátku srpna, pak měl týden dovolené. Široká veřejnost ale neměla možnost vidět hlavu státu na vlastní oči déle než dva týdny. 

O Zemanově zdravotním stavu politici i voliči spekulují od doby, kdy letos v květnu viděli televizní záznam, na kterém světoví státníci čekali na českého prezidenta vezeného golfovým vozíkem na společné focení. Po návštěvě asijské velmoci byl Zeman unavený, a tak Hrad na popud lékařů zvolnil jeho program.

Na zahájení veletrhu Země živitelka seděl prezident vedle o tři roky staršího exprezidenta Václava Klause. "Klaus vypadá o dost lépe, koukni se," zašeptala jedna z divaček zahajovacího ceremoniálu manželovi do ucha první dojem z obou českých státníků.

Foto: Aktuálně.cz

Zeman trpí cukrovkou, která se podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka zlepšila, a také polyfunkční neuropatií dolních končetin. Právě kvůli této nemoci prezident hůře a velmi pomalu chodí. V Budějovicích mu při vystupování i při nastupování do vozu pomáhala jako obvykle ochranka. 

Při prezidentových výjezdech do krajů není obvyklé, aby se z místa na místo prezident dopravoval golfovým vozíkem jako právě ve čtvrtek v Českých Budějovicích. Zeman tento dopravní prostředek využil krátce poté, co veletrh zahájil.

Foto: Aktuálně.cz

Nejprve poseděl u malého stolku vedle pódia v Pivovarské zahradě. Hovořil tu třeba s jihočeskou hejtmankou Ivanou Stráskou a zároveň si dal slivovici. Pak vozíkem přejel na prohlídku expozice ve výstavním pavilonu Z. Cestu využil k pozdravu kolemjdoucích. Mával zástupům návštěvníků, kteří podél trasy čekali na možnost prezidenta zahlédnout, vyfotit si ho nebo natočit na mobil.

Protokol obvykle plánuje cesty Zemana tak, aby chodil co nejméně. Trasy tak bývají maximálně desítky metrů dlouhé. I v tomto byla akce v Budějovicích výjimečná. Prezident se totiž vydal na náročnější procházku mezi stánkaři v pavilonu Z. Hejtmanka ho přivedla také k prezentaci koláčů z Jihočeského kraje. Cestou mezi českou zemědělskou a potravinářskou produkcí se potkal i se senátorem Janem Velebou ze Strany práv občanů a jejich volebním superlídrem Františkem Ringo Čechem, který prezidenta oslovil "bratře".

Podle Ovčáčka je Zeman v dobré kondici. Necítí se tak unavený jako v květnu po návratu z Číny. "Program je připravený perfektně a pan prezident ho v plném nasazení absolvuje," řekl Ovčáček s tím, že na začátku září se hlava státu chystá na návštěvu Moravskoslezského kraje, bude zahajovat školní rok, čeká ho několik projevů a setkání s diplomaty.

Později má Zeman v plánu cestu do USA. "Pan prezident navštíví New York. Pro české novináře bude malý šok, až židovské organizace předají panu prezidentovi vyznamenání bojovníka za pravdu nebo za svobodu," upřesnil americké plány Ovčáček.

Foto: Aktuálně.cz

Na osobní schůzku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě se však český prezident nepřipravuje. "Pan prezident navštíví USA a tam se s prezidentem Trumpem setká - nikoliv v Bílém domě, ale na recepci. My to vůbec neřešíme, plně chápeme, že prezident Donald Trump má plno věcí k řešení, má zahraniční i vnitropolitické problémy," dodal Ovčáček.

Program už podle něj není nutné prezidentovi kvůli únavě omezovat. "Kdybyste srovnala program z letošního a loňského září, bude úplně stejný," odpověděl na otázky redakce. 

Evropské dotace jsou zvěrstvo, řekl zemědělcům prezident

Během svého vystoupení na zahajovacím ceremoniálu využil Zeman několik svých oblíbených bonmotů. Lidoveckému ministrovi zemědělství Marianovi Jurečkovi hned v úvodu řekl, že evropské dotace, které dostávali chovatelé na omezení produkce, "jsou zvěrstvo".

"Vloni byla speciální malá dotace na malé snížení produkce, kterou chovatelé v Česku využili jen minimálně. Využili ji především podniky ze zemí EU15," reagoval na výtky Jurečka. Dotace se týkaly loňské nadprodukce mléka.

Zeman také několikrát rozesmál dav diváků, když kritizoval projekt "Dešťovka" ministra pro životní prostředí Richarda Brabce (ANO). Tento plán je součástí série opatření, jež mají udržet vodu v krajině tak, aby jí nebyl nedostatek.

"U projektu dešťovka jsem se domníval, že jde o další šílený projekt na ochranu žížal. Pak jsem zjistil, že je to projekt na zachycení dešťové vody. Nic proti tomu, ať každý rodinný domek má plechový sud na dešťovou vodu. On už ho většinou stejně má," vypravoval Zeman a dodal, že namísto toho by měl ministr zajistit obnovu rybníků.

Ministr Brabec později dodal, že jeho úřad už obnovuje stovky, možná tisíce rybníků a revitalizuje vodní toky. "Vodu v krajině se snažíme zadržet všemi možnými způsoby," dodal Brabec.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 16 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy