Zeman: Pátrání po Peroutkově článku musí skončit do června

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 29. 4. 2015 12:53
Článek hledá prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman uvedl, že se pátrání zbytečně protahuje. Pokud se ve slíbeném termínu nenajde, Ovčáček slíbil omluvu.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

Milovice - Pátrání po článku Hitler je gentleman, který podle prezidenta Miloše Zemana napsal Ferdinand Peroutka, musí skončit do konce června, aby se to zbytečně neprotahovalo. Pokud se do termínu článek nenajde, prezident se omluví.

"Nebude-li článek nalezen, bude v této konkrétní věci následovat omluva. Nikoli však za vyjádření, že v letech 1938-39 F. Peroutka krátkodobě selhal," řekl serveru Aktuálně.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Zeman a jeho spolupracovníci znovu útočí na Ferdinanda Peroutku. DVTV vybrala starší výroky Miloše Zemana, které vykreslují Peroutku v trochu jiném světle.
2:09
Prezident Zeman a jeho spolupracovníci znovu útočí na Ferdinanda Peroutku. DVTV vybrala starší výroky Miloše Zemana, které vykreslují Peroutku v trochu jiném světle. | Video: Martin Veselovský

Zeman na setkání s lidmi v Milovicích na Nymbursku zopakoval, že článek, který hledá jeho mluvčí, kdysi viděl na vlastní oči. "A pokud mě oči neklamou, tak ten článek existuje," dodal prezident.

Prezident slova o Peroutkově selhání pronesl v lednu na pražském fóru k holocaustu, hovořil také o selhání intelektuálů v krizové situaci a o jejich fascinaci nacismem.

"Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová už kvůli Zemanovým slovům zažalovala stát a požaduje omluvu.

Hradní mluvčí ale namísto toho začal zveřejňovat Peroutkovy texty, které jsou podle prezidenta ještě horší než dosud nenalezený článek 'Hitler je gentleman'.

Naposledy vydal Hrad text s názvem Ani - ani. "Text artikuluje postoj tehdejší protektorátní reprezentace," řekl k němu Ovčáček s tím, že další Peroutkovy "kontroverzní" články budou následovat.

V pondělí Hrad zveřejnil článek Dynamický život psaný k Hitlerovým narozeninám v dubnu 1939.

Jak upozornil server Novinky.cz, šlo o jeden z článků, kterým Peroutku vydíralo gestapo a kvůli kterému byl nakonec na podzim internován v koncentračním táboře. To potvrdilo i několik historiků, podle kterých nacistům vadila řada jinotajů, které Peroutka do svého textu ukryl.

"Jak uvádí média, abych si nevymýšlel, tato internace nebyla podobná standardnímu umístění v koncentračním táboře a nemá žádnou souvislost s jeho článkem. Jinak by nemohl publikovat klidně dál několik dalších měsíců," reagoval na to Zeman v Milovicích.

Minulé pondělí to byl text s názvem "Češi, Němci a židé", který byl publikován 22. února 1939 v časopise Přítomnost, v úterý článek "Povinnost je jasná" zveřejněný původně 27. srpna 1939 v Lidových novinách.

Zeman k publikaci článků ve středu řekl, že kdyby jí bránil, dalo by se to považovat za cenzuru. 

"Jiří Ovčáček nedělá nic jiného, než že proti těm, kteří tvrdili, že Ferdinand Peroutka byl bezúhonný, otiskuje bez jakéhokoli komentáře jeho články. Protože většina lidí tyto články prostě nezná," řekla hlava státu.

Zeman také dodal, že Peroutka byl cenzurován už za první republiky. "Možná že to byl právě článek Hitler je gentleman. To ještě zjistíme," podotkl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy