Zeman: Pátrání po Peroutkově článku musí skončit do června

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 29. 4. 2015 12:53
Článek hledá prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman uvedl, že se pátrání zbytečně protahuje. Pokud se ve slíbeném termínu nenajde, Ovčáček slíbil omluvu.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

Milovice - Pátrání po článku Hitler je gentleman, který podle prezidenta Miloše Zemana napsal Ferdinand Peroutka, musí skončit do konce června, aby se to zbytečně neprotahovalo. Pokud se do termínu článek nenajde, prezident se omluví.

"Nebude-li článek nalezen, bude v této konkrétní věci následovat omluva. Nikoli však za vyjádření, že v letech 1938-39 F. Peroutka krátkodobě selhal," řekl serveru Aktuálně.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Zeman znovu útočí na Ferdinanda Peroutku. DVTV vybrala starší výroky Miloše Zemana, které vykreslují Peroutku v trochu jiném světle.
2:09
Prezident Zeman znovu útočí na Ferdinanda Peroutku. DVTV vybrala starší výroky Miloše Zemana, které vykreslují Peroutku v trochu jiném světle. | Video: Martin Veselovský

Zeman na setkání s lidmi v Milovicích na Nymbursku zopakoval, že článek, který hledá jeho mluvčí, kdysi viděl na vlastní oči. "A pokud mě oči neklamou, tak ten článek existuje," dodal prezident.

Prezident slova o Peroutkově selhání pronesl v lednu na pražském fóru k holocaustu, hovořil také o selhání intelektuálů v krizové situaci a o jejich fascinaci nacismem.

"Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová už kvůli Zemanovým slovům zažalovala stát a požaduje omluvu.

Hradní mluvčí ale namísto toho začal zveřejňovat Peroutkovy texty, které jsou podle prezidenta ještě horší než dosud nenalezený článek 'Hitler je gentleman'.

Naposledy vydal Hrad text s názvem Ani - ani. "Text artikuluje postoj tehdejší protektorátní reprezentace," řekl k němu Ovčáček s tím, že další Peroutkovy "kontroverzní" články budou následovat.

V pondělí Hrad zveřejnil článek Dynamický život psaný k Hitlerovým narozeninám v dubnu 1939.

Jak upozornil server Novinky.cz, šlo o jeden z článků, kterým Peroutku vydíralo gestapo a kvůli kterému byl nakonec na podzim internován v koncentračním táboře. To potvrdilo i několik historiků, podle kterých nacistům vadila řada jinotajů, které Peroutka do svého textu ukryl.

"Jak uvádí média, abych si nevymýšlel, tato internace nebyla podobná standardnímu umístění v koncentračním táboře a nemá žádnou souvislost s jeho článkem. Jinak by nemohl publikovat klidně dál několik dalších měsíců," reagoval na to Zeman v Milovicích.

Minulé pondělí to byl text s názvem "Češi, Němci a židé", který byl publikován 22. února 1939 v časopise Přítomnost, v úterý článek "Povinnost je jasná" zveřejněný původně 27. srpna 1939 v Lidových novinách.

Zeman k publikaci článků ve středu řekl, že kdyby jí bránil, dalo by se to považovat za cenzuru. 

"Jiří Ovčáček nedělá nic jiného, než že proti těm, kteří tvrdili, že Ferdinand Peroutka byl bezúhonný, otiskuje bez jakéhokoli komentáře jeho články. Protože většina lidí tyto články prostě nezná," řekla hlava státu.

Zeman také dodal, že Peroutka byl cenzurován už za první republiky. "Možná že to byl právě článek Hitler je gentleman. To ještě zjistíme," podotkl.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy