Zeman otálí s odvoláním Valachové, její demisi chce řešit nejdřív za týden

Markéta Hronová Markéta Hronová
8. 6. 2017 18:04
Prezident Miloš Zeman minulý týden oznámil, že pokud si ministryně školství Kateřina Valachová demisi nerozmyslí, odvolá ji hned po návratu z Vietnamu a Kazachstánu. Ze zahraničních cest přijíždí v sobotu, ale rovnou v pondělí odjíždí na třídenní návštěvu Jihočeského kraje. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka bude Zeman odvolání řešit až po návratu z jihu Čech, odkud přijíždí ve středu.
Ministryně Valachová zatím zůstává v úřadu. Kdy a jestli vůbec ji prezident Zeman odvolá, stále není jasné.
Ministryně Valachová zatím zůstává v úřadu. Kdy a jestli vůbec ji prezident Zeman odvolá, stále není jasné. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v úřadu setrvá zřejmě ještě déle, než předpokládala. Přestože je od konce května v demisi, prezident Miloš Zeman ji stále neodvolal. Minulý týden oznámil, že pokud si Valachová rezignaci nerozmyslí, jmenuje ministrem školství jejího náměstka Stanislava Štecha hned, jak se vrátí z Vietnamu a Kazachstánu.

Z Asie se prezident vrací v sobotu, hned v pondělí ale odjíždí na cestu do jižních Čech. "Pan prezident bude věc řešit po návratu z návštěvy Jihočeského kraje," uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. O konkrétním datu, prý budou informovat až po návratu do Prahy.

Není tak vyloučené, že Valachová v úřadu zůstane až do 27. června, kdy se na posledním jednání sněmovny bude řešit kariérní řád. Právě kvůli jeho prosazení chtěla ještě na ministerstvu zůstat. Zároveň ale ubezpečila, že na demisi trvá.

"Považovala jsem za nutné předsedu vlády ubezpečit, že jsem demisi nestáhla, demise platí," řekla minulý týden Valachová.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kurdské milice v Sýrii dostanou podle Erdogana na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších 150 hodin, tedy zhruba šest dnů.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Teplý podzim přinesl další rekordy, na jižní Moravě bylo 24 stupňů

V Česku v úterý opět padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je 45 ze zhruba 150 stanic, které měří alespoň 30 let. Teplo bylo hlavně na východě, ve Strání na Uherskohradišťsku naměřili 23,9 stupně Celsia. Informoval o tom František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na druhou polovinu října byly neobvykle vysoké teploty také ve Vsetíně nebo ve Štítné nad Vláří na Zlínsku, kde bylo shodně 23,7 stupně. Tři místa pak zaznamenala teplotu 23,5 stupně. Jednalo se o Luhačovice, Jablunkov a Hošťálkovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy