Zeman odmítá nápady Pelikána, oslabí prý nezávislost žaloby

ČTK ČTK
13. 8. 2014 15:19
Šéf státních zástupců zareagoval na úvahy ministerstva spravedlnosti, podle kterého by návladní měli podléhat vyšší kontrole vlády a prezidenta.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | Foto: Jan Langer

Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ve středečním tiskovém prohlášení ostře ohradil proti úvahám ministerstva spravedlnosti, podle nichž by výkonná moc státu, tedy vláda a prezident, měla žalobce více kontrolovat.

Reagoval tak na vyjádření legislativního náměstka ministerstva Roberta Pelikána, který v Lidových novinách představil nový pohled vedení resortu na připravovaný zákon o státním zastupitelství.

Nový zákon se za spolupráce Nejvyššího státního zastupitelství chystá už několik let.

Původní verzi, která výrazně posilovala nezávislost žalobců, stáhla z projednávání ve Sněmovně exministryně Marie Benešová (ČSSD) s tím, že je nutné zákon ještě přepracovat.

Současné vedení ministerstva nyní oznámilo, že v novém návrhu by se měla kontrola nad žalobci vrátit pod výkonnou moc, aby se "nevymkli demokratické kontrole".

Zeman nesouhlasí s omezením nezávislosti

Šéf žalobců Zeman s nastíněným omezením jejich nezávislosti zásadně nesouhlasí.

"Takové úvahy jsou nejen proti zásadám nově připravovaného zákona o státním zastupitelství, ale jdou i proti zásadám současného zákona, a dokonce i proti směru, který byl vytčen zřízením státního zastupitelství v roce 1993. Systém byl tehdy nastaven tak, aby se omezil vliv moci výkonné na činnost státního zastupitelství, aby veřejná žaloba fungovala skutečně demokraticky," uvedl.

Původní verze zákona mimo jiné rušila dvojici vrchních státních zastupitelství a zaváděla specializovaný protikorupční útvar. S tímto postupem už ale ministerstvo nepočítá.

Pelikán: Nerušme, co funguje

"Chceme primárně zachovat systém, který se v principu osvědčil. Nechceme sahat do něčeho, co funguje," naznačil Pelikán.

Zeman označil náměstkovy úvahy za překvapivé a nepodložené žádným právním argumentem. Zkritizoval také to, že se o nich dověděl z tisku.

"Tyto nápady pana náměstka Pelikána se pohybují naprosto mimo rámec věcného záměru zákona schváleného vládou. To znamená, že bude-li chtít ministerstvo spravedlnosti postupovat tímto směrem, tak musí zcela zákonitě vypracovat nový věcný záměr a ten se musí schválit vládou," podotkl.

Případné zasahování do nezávislosti státního zastupitelství je podle něj natolik palčivou otázkou, že by mělo být podrobeno diskusi napříč politickými stranami.

 

Právě se děje

Další zprávy