Zeman se vložil do kauzy odebraných dětí. Nesouhlasí s Nory

Domácí Domácí
5. 2. 2015 17:27
Prezident si pozval na Hrad norskou velvyslankyni a požádal ji, aby jej o kauze průběžně informovala. Nelíbí se mu, že norské úřady utajují dokumenty rozhodující pro posouzení celé záležitosti.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s postupem norských úřadů v záležitosti odebraných českých bratrů Michalákových. Na schůzce to řekl přímo norské velvyslankyni Siri Ellen Sletnerové.

"Prezident republiky vyjádřil nesouhlas s postupem norských úřadů, které utajují dokumenty rozhodující pro posouzení celé záležitosti, a požádal velvyslankyni Norského království, aby ho průběžně informovala o postupu celého případu," tlumočil Zemanova - v diplomacii dosti ostrá - slova mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zeman velvyslankyni přijal ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě.

Norské úřady odebraly českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy o pohlavním zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka chce syny vídat a dostat do péče.

Matka i synové Michalákovi mají české občanství. Vzhledem k tomu, že Česká republika není účastníkem řízení, dostávají tuzemské úřady informace pouze zprostředkovaně. O případu bratrů Michalákových už jednal i český parlament, řešit se ho snaží česká diplomacie.

S norskou velvyslankyní jednal i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se obrátil i na norskou premiérku. Zeman se o situaci zajímal už v minulosti, v prosinci uvedl, že je připraven v případě potřeby se do případu osobně vložit.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy