Do Prahy přijel vlakem rakouský prezident Van der Bellen. Zeman odřekl účast na fóru

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 26. 6. 2017 19:11
Prezident Miloš Zeman se nezúčastní podnikatelského fóra s rakouským prezidentem Alexandrem Van der Bellenem, jak bylo původně plánováno. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka musí dokončit před dovolenou a krajskou cestou na Vysočinu prezidentskou administrativu. Zeman se ale s rakouským protějškem setká. Přijme ho na Pražském hradě. Následovat bude společné jednání a tisková konference. Van der Bellen je na první návštěvě Česka ve funkci prezidenta. Do Prahy přijel běžným vlakovým spojem.
Rakouského prezidenta na pražském Hlavním nádraží uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže.
Rakouského prezidenta na pražském Hlavním nádraží uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman se v úterý nezúčastní s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem původně plánovaného podnikatelského fóra. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka musí dokončit před dovolenou a krajskou cestou na Vysočinu prezidentskou administrativu.

Česko-rakouské podnikatelské fórum se bude konat v úterý odpoledne v České národní bance. Podle původního programu Pražský hrad počítal s účastí obou prezidentů. Aktuální program na hradních stránkách již tento bod neuvádí.

To, že Zeman na setkání s podnikateli nezamíří, Ovčáček potvrdil. "Pan prezident zítra (v úterý) večer odjíždí na Vysočinu, kde ve středu zahájí oficiální třídenní návštěvu. Vzhledem k tomu, že následuje dovolená, musí pan prezident dokončit nezbytné povinnosti na Hradě, jde především o prezidentskou administrativu," uvedl hradní mluvčí.

Šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který se na podnikatelském fóru měl debaty s českým i rakouským prezidentem účastnit, o rozhodnutí Hradu nevěděl. "To slyším poprvé. To budu mít tedy zítra odpoledne volno," řekl Aktuálně.cz Dlouhý s tím, že účast teď zřejmě zruší i rakouský prezident.

Český prezident se ale i tak s rakouským protějškem setká. Přijme ho na Pražském hradě v úterý dopoledne s tradičními vojenskými poctami. Následovat bude společné jednání a tisková konference. 

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka se dá očekávat jednání o hospodářských vztazích, přeshraniční spolupráci, školství, vědě, kultuře a dopravní infrastruktuře. Mluvit by mohli i o "vzpomínkovém roce 2018", dodal Ovčáček. Příští rok si Česká republika připomene 100 let od vzniku samostatného státu, ale zároveň také 50 let od událostí roku 1968. Pokud jde o zahraniční témata, oba státníci mohou podle Ovčáčka probrat především otázku brexitu, budoucnosti Evropské unie a boje proti terorismu.

Rakouský prezident do Česka dorazil běžným vlakovým spojem

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijel do Prahy Alexander Van der Bellen vlakem. Na pražském Hlavním nádraží ho uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. V historickém salonku nádražní budovy se pak s Van der Bellenem setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Van der Bellen k cestě do Prahy využil běžný vlakový spoj, který na druhé nástupiště přijel chvíli po 17:00 s několikaminutovým zpožděním. Po přivítání rakouský prezident po červeném koberci podchodem odešel do prezidentského salonku na setkání se Sobotkou. Jednat spolu měli především o dopravní infrastruktuře a hospodářské spolupráci. Český premiér na začátku jednání vyzdvihl příjezd Van der Bellena vlakem a poznamenal, že česká vláda považuje za jednu z priorit zrychlení vlakového spojení. Dodal, že je rád, že mohou navázat na schůzku, kterou měli loni v létě. Sobotka se s ním setkal po vítězství v prvních volbách, jejichž výsledky byly následně zrušeny. Van der Bellen se pak stal prezidentem až v prosinci.

Většina státníků v dnešní době na oficiální návštěvy létá letadlem. Stejně jako Van der Bellen vlakem do České republiky přijel loni v dubnu jeho předchůdce Heinz Fischer. Jízdu vlakem zvolil také v roce 2015 mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž. Další státník do Česka v novodobé historii na oficiální návštěvu podobným způsobem nedorazil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy