Zeman není na seznamu autorů programu Občanského fóra. Prezident přitom tvrdí, že ho napsal sám

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
23. 11. 2017 16:51
Prezident Miloš Zeman se před týdnem prohlásil za autora předvolebního programu Občanského fóra. Klíčové osobnosti událostí 17. listopadu 1989 to ale odmítají, Zeman podle nich měl psát jen předmluvu a do programu nic nedodal.
Prezident Miloš Zeman v pořadu TV Barrandov.
Prezident Miloš Zeman v pořadu TV Barrandov. | Foto: TV Barrandov

Praha Podle podkladů z Knihovny Václava Havla pracovalo v roce 1990 na předvolebním programu tehdejšího Občanského fóra bezmála šedesát odborníků. Na seznamu tvůrců programu tohoto klíčového revolučního hnutí se ale jméno prezidenta Miloše Zemana neobjevuje.

Zeman přitom tvrdí, že vytvořil program Občanského fóra celý sám na psacím stroji na Vysočině. To rozporuje signatář Charty 77 Daniel Kroupa, který v roce 1990 vedl část prací na tomto dokumentu. Ten tvrdí, že Zeman napsal pouze předmluvu a k samotnému programu nepřidal nic. "Panu prezidentovi asi selhala paměť," řekl Kroupa.

Prezident před několika dny označil sám sebe za autora programu fóra. "Když se psal program Občanského fóra, tak jsem ho musel na chalupě na Vysočině napsat sám, protože všichni ostatní jenom mluvili, mluvili, ale nic nenapsali," chlubil se Zeman minulý čtvrtek na TV Barrandov.

Není to pravda, tvrdí disidenti

Tímto prohlášením pobouřil mnohé zakladatele Občanského fóra (OF), disidenty i klíčové osobnosti 17. listopadu 1989 a tedy i pádu komunistického režimu. Proti tvrzení prezidenta se kromě Kroupy postavili třeba bývalý ministr Michael Kocáb, exposlanec KDU-ČSL Ivan Gabal i kandidát v prezidentských volbách a jeden ze zakladatelů OF Michal Horáček.

Podle nich si Zeman přivlastnil práci mnoha osobností sametové revoluce, a přitom se na samotném programu nijak nepodílel. Jejich slova nyní podpořily i materiály uložené v dokumentačním centru Knihovny Václava Havla. 

Listiny jsou jednou z prvních verzí předvolebního programu OF. "Jde o soubor podkladových materiálů z poloviny února 1990, takže kdyby na tom pracoval, byl by tam jistě uveden. Archiv Knihovny Václava Havla je po registraci veřejně přístupný, tak si to každý může najít," uvedl k Zemanově tvrzení Martin Vidlák, vedoucí dokumentačního centra Knihovny Václava Havla.

Z celkem dvaceti listin plyne, že skupinu odborníků tehdy vedl Josef Vavroušek a Daniel Kroupa. Každou oblast od ekonomie přes mezinárodní politiku po obranu zpracovávali jeden až tři lidé, jen kultuře a školství se věnovalo celkem 28 expertů. Ekonomickou část programu psal mimo jiné Tomáš Ježek, mezinárodní politiku měl na starosti Pavel Bratinka a třeba populární hudbu Vladimír Merta. Miloš Zeman však na seznamu chybí. Prezident ostatně nezmiňuje práci na programu OF ani ve svém oficiálním životopisu.

"K samotnému programu nepřispěl Miloš Zeman ničím, ale napsal k němu pěknou předmluvu," upozorňuje Kroupa. O napsání předmluvy požádal nynějšího prezidenta Kroupa a exministr Josef Vavroušek na společné schůzce.

Předmluvě odpovídá první kapitola programu Občanského fóra, která líčí historii země. Tehdejší Československo autor přirovnává k domu, který před druhou světovou válkou vzkvétal a pak následovaly desítky let chátrání. Až v následujících zřetelně oddělených kapitolách dvě a tři se text věnuje změnám, které tehdy voličům OF v prvních svobodných volbách nabízelo. 

Desítky odborníků, ale ne Zeman

"Na programu OF pracovaly desítky špičkových odborníků, pak jej schvaloval sněm a k samotnému programu pan Zeman nepřidal nic, jen tu předmluvu o budování nějakého domu," dodal Kroupa.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nicméně trvá na tom, že prezident popisuje události přesně. "Revolucionáři se stali parodií sebe sama a snaží se falšovat ideově historii. Jejich současná nenávist vůči Miloši Zemanovi je tak silná, že se dokonce nerozpakují bohapustě lhát. Miloš Zeman psal na psacím stroji na Vysočině volební program OF pro první svobodné volby v roce 1990, což není vůbec nová informace," uvedl Ovčáček.

Odkázal se přitom na svědectví Kroupy, který však - jak je z předchozích vět zjevné - popírá prezidentovu verzi událostí. Po dotazu, zda Zeman nepsal jen předmluvu, mluvčí odpověděl, že na poznámky, zda "psal předmluvu, nepsal nic, nebo psal jen něco, nebude opravdu reagovat".

Není to poprvé, kdy Zemanovi oponenti vytýkají, že líčí události lživě. Například vnučka slavného novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová po Hradu stále žádá omluvu. Prezident v roce 2015 prohlásil, že na stránkách časopisu Přítomnost vlevo dole četl Peroutkův článek s titulkem Hitler je gentleman. Podle veškerých dostupných zdrojů i expertů takový článek ovšem nikdy nevyšel.

Za Peroutku se neomluvím, zopakoval Zeman na Ústecku | Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy