Státní zástupce vyvrátil Zemanovo tvrzení, že lékaři falšovali zprávu o jeho zdraví

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 5. 10. 2022 17:15
Lékaři Ústřední vojenské nemocnice se nedopustili trestného činu, když u prezidenta Miloše Zemana diagnostikovali vážnou nemoc zažívací soustavy. Rozhodl tak státní zástupce. Trestní oznámení podal Zemanův právní zástupce Marek Nespala. Jeho tvrzení o zfalšované lékařské zprávě však neobstálo. Na základě závěrů lékařů se otevřela diskuse, jestli nemá být prezident dočasně zbavený pravomocí.
Miloš Zeman skončil v říjnu 2021 v nemocnici.
Miloš Zeman skončil v říjnu 2021 v nemocnici. | Foto: ČT24 / Záznam zveřejněný Kanceláří prezidenta republiky

Loni 18. října obdržel předseda Senátu Miloš Vystrčil od ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala dopis o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu byla ve špitále tou dobou už druhý týden hospitalizovaná kvůli ascitu a encefalopatii, což jsou průvodní příznaky cirhózy jater. Prezident byl ve velmi vážném stavu.

"Vzhledem k charakteru onemocnění je dlouhodobá prognóza zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná," citoval Vystrčil z dopisu. Následně inicioval v Senátu debatu, zda Zemanovi dočasně neodebrat kompetence.

O necelé tři týdny později vystoupil s podobným závěrem Tomáš Zima, předseda nezávislého lékařského konzilia, jež se rovněž podrobně zabývalo prezidentovým stavem. Podle čerstvého závěru Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 byly lékařské zprávy zcela v souladu se zákonem.

Lékařské zprávy byly pravdivé

"Nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly, byť jen podezření, že vystavené lékařské zprávy byly hrubě zkresleny či v nich byly zamlčeny podstatné skutečnosti, neboť se opíraly o provedená odborná vyšetření a testy," uvedl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Žalobce tak vyvrátil podezření Zemanova advokáta Marka Nespaly, že došlo k padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu. Státní zástupce se zabýval také tím, zda informace poskytnuté ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem ve zmíněném dopise předsedovi Senátu a také vedoucímu prezidentské kanceláře Vratislavu Mynářovi nebyly trestné povahy.

Dospěl k závěru, že zmíněné listiny neměly z pohledu trestního zákona povahu lékařské zprávy, takže o deliktu nemůže být vůbec řeč. Naopak státní zástupce uvedl, že Zavoralův dopis Vystrčilovi byl pouhé dobrozdání, jež mělo v krajním případě sloužit coby podklad k rozhodnutí parlamentu, zdali Zemanovi dočasně odebrat pravomoci.

"Tak jako běžné 'neschopenky' by i toto dočasné opatření bylo při zlepšení zdravotního stavu zrušeno. Tudíž ani z uvedeného důvodu není možné na neformální přípisy hledět jako na lékařské zprávy, posudek či nález, neboť se jednalo o podkladovou informaci sloužící toliko pro informované rozhodnutí o aktivaci postupů, které jsou zakotveny v Ústavě České republiky," zdůraznil mluvčí Cimbala.

Podnět k nejvyššímu žalobci

"Jednalo se o lživé informace o skutečném zdravotním stavu prezidenta republiky, které v konečném důsledku iniciovaly proces, který by nejvýznamnějšího reprezentanta suverénu lidu měl zbavit jeho ústavních pravomocí, (…) a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů, a dokonce i akademické obce," uvedl letos 29. června hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zemanův právní zástupce Marek Nespala.
Zemanův právní zástupce Marek Nespala. | Foto: ČTK

Takto informoval o tom, že Zemanův advokát Marek Nespala podal k Nejvyššímu státnímu zastupitelství podnět, aby prověřilo, zda nedošlo výše popsaným jednáním k trestnému činu sabotáže. Nejvyšší žalobce Igor Stříž předal podnět vrchní žalobkyni v Praze Lence Bradáčové, jejíž úřad v srpnu podezření ze sabotáže vyvrátil.

"S ohledem na oznamovatelem tvrzené skutečnosti však bylo podání postoupeno k vyhodnocení a případnému přijetí opatření Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6, a to ve vztahu k přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu," řekl tehdy České televizi šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Marek Bodlák.

Úřad vedoucího státního zástupce pro Prahu 6 Richarda Petráska nyní potvrdil, že k padělání lékařské zprávy nedošlo. Zemanův advokát Nespala na to reagoval jen obecným vyjádřením. "V tuto chvíli je předčasné sdělovat závěry. Jakmile bude více prostoru, tak se na to podíváme. Prezident bedlivě zváží všechny možnosti, které mu právní řád umožňuje," řekl Aktuálně.cz.

Sedm týdnů v nemocnici

Prezident Zeman strávil v Ústřední vojenské nemocnici dohromady sedm týdnů, z hospitalizace byl propuštěný 25. listopadu. Více než polovinu této doby strávil na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. 4. listopadu se jeho stav zlepšil natolik, že ho lékaři nechali přesunout na standardní pokoj.

Díky pozitivnímu vývoji Zemanovy kondice zůstalo pouze u debaty o dočasném zbavení jeho pravomocí. Senát ani žádný jeho výbor o tom nikdy nehlasoval. Demisi vlády Andreje Babiše po sněmovních volbách přijala ještě prezidentská kancelář, protože Zeman byl tehdy stále v nemocnici. Petra Fialu premiérem jmenoval 28. listopadu Zeman už osobně.

"Ústřední vojenská nemocnice nadále doporučuje jako nejvhodnější péči poskytovanou ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod vedením odborného lékařského týmu, nicméně vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí ukončit hospitalizaci," komentovala jeho propuštění mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

 

Právě se děje

Další zprávy