Zeman navrhuje odvolat státního zástupce Rampulu

Veronika Lehovcová Suchá ČTK Veronika Lehovcová Suchá, ČTK
9. 3. 2011 18:06
Podle Zemana byly v jeho práci vážné chyby
Pavel Zeman
Pavel Zeman | Foto: Jan Langer

Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl ministru spravedlnosti, aby odvolal z funkce pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu.

Zeman nebyl spokojený s Rampulovou prací, konkrétní důvody svého rozhodnutí ale nepopsal. "K tomuto kroku jej vedla zjištění o závažných porušeních povinností vyplývajících z funkce vedoucího státního zástupce," uvedla v tiskové zprávě mluvčí nejvyššího státního zástupce Helena Markusová.

Ministerstvo zatím návrh na odvolání nemá.

"Návrh nevyššího státního zástupce jsme zatím neobdrželi. Až jej obdržíme, zahájíme správní řízení o odvolání," reagovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Upozornila na to, že správní řízení může trvat týdny.

Zeman vyměnil za svého působení několik klíčových spolupracovníků ve svém úřadu, včetně všech náměstků. Olomoucká vrchní státní zástupkyně Milena Hojovcová rezignovala na svou funkci sama.

Někteří odborníci Zemana k odvolání Rampuly vyzývali už dříve kvůli jeho napojení na bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Podle vyjádření Tranparency International právě odchod Hojovcové a Rampuly může vést k znovuobnovení důvěry lidí v systém státních zastupitelství.

Spory o Jahodovou

Zeman se na dálku dostal do střetu s Rampulou už v lednu, kdy navrhl na místo krajského státního zástupce v Hradci Králové Pavla Hochmanna přesto, že Rampula prosazoval, aby v úřadu zůstala Anna Jahodová.

Pokud projdou plánované legislativní změny, podobná odvolání vedoucích státních zástupců nebudou možná. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby byli jmenováni na dobu určitou a aby mohli být odvoláni jen na základě rozhodnutí kárného senátu.

Změna by mohla začít platit už do letošního září.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy