Místo etické komise rada Ústavu pro studium totalitních režimů. Zeman navrhl Srpa do další funkce

Jakub Zelenka Kateřina Frouzová Jakub Zelenka, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 21. 7. 2017 13:27
Prezident republiky Miloš Zeman navrhl Senátu k volbě do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Karla Srpa. Dlouholetý šéf Jazzové sekce byl podezřelý, že spolupracoval s komunistickou policií StB. To byl také důvod, proč nedostal osvědčení, že je protikomunistický odbojář. Srp podle archivů s bezpečnostními složkami spolupracoval v letech 1976 až 1983.
Miloš Zeman a Karel Srp.
Miloš Zeman a Karel Srp. | Foto: ČTK

Praha - Podle prezidenta Miloše Zemana by se měl stát Karel Srp novým členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Prezident republiky ho v pátek navrhl Senátu. Dlouholetý šéf Jazzové sekce byl podezřelý, že spolupracoval s komunistickou policií StB.

Lidovecký ministr kultury a bývalý šéf ústavu Daniel Herman považuje Zemanův výběr za nevhodný. "Takového člověka bych na tuto pozici nevybral," řekl ministr.

Okamžitě připomněl lednový spor kolem Srpa, kdy se proti prezidentovi postavil i premiér Bohuslav Sobotka. Zeman Srpa navrhl do etické komise, která rozhoduje, kdo bude uznán jako protikomunistický odbojář. Srp však podle archivů s bezpečnostními složkami spolupracoval v letech 1976 až 1983, a proto komise jeho žádost zamítla.

"Pan prezident jistě může navrhovat, koho uzná za vhodného, ale s tímto jménem máme zkušenost z minulosti a podle mého se na okolnostech, které byly důvodem diskusí před několika měsíci, nic nezměnilo," dodal Herman.

Člen Rady ÚSTR Michal Uhl je přesvědčen, že Srpa Senát vybrat nemůže. "Můj odhad je, že nedostane v Senátu ani deset hlasů. Jeho profil, minulost i spolupráce se Státní bezpečností jsou pro tuto funkci velice nešťastné. Takhle rozporuplnou postavu nelze vybrat," trvá na svém Uhl.

Kalousek: Obrovské riziko, nebyl by objektivní

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se proti návrhu prezidenta ostře ohradil. "Pokládám za nemožné, aby byl v radě muž, který není schopný prokázat se čistým lustračním osvědčením," řekl s tím, že v takovém případě hrozí "obrovské riziko, že dotyčný člen rady nebude objektivní". 

Srpovu cestu do rady ústavu ještě může zastavit samotný Senát. A to v případě, že návrh prezidenta neschválí. "Asi o tom s kolegy v Senátu promluvíme, ale nemyslím si, že potřebují jakýkoli apel. Znám jejich názor, vím, že to jsou morálně integrovaní lidé, a neumím si představit, že by volili pana Srpa," upozornil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na to, že Zemanův nominant hlasy jeho strany nezíská.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček připomněl, že soud pravomocně rozhodl ve prospěch Srpa. "Byl vězněm komunistického režimu. Patřil mezi špičku československých disidentů," napsal Ovčáček s tím, že Srpovi "kritici pohrdají nezávislými soudy a chovají se jako komunisté".

Srp vědomou spolupráci s StB odmítá a za pravdu mu dal v roce 2000 i Městský soud v Praze. Podle pravomocného rozsudku je Srp na jejím seznamu neoprávněně, a to kvůli pochybnostem o pravosti jeho podpisu na dokumentu o spolupráci. 

 

Právě se děje

Další zprávy