Zeman chyběl na summitu NATO při projevech Trumpa, Merkelové i Stoltenberga. Posluchači museli stát

Martina Heroldová Domácí Martina Heroldová, Domácí
25. 5. 2017 18:16
Prezident Miloš Zeman nebyl v Bruselu na summitu NATO přítomný na projevu Trumpa, Merkelové ani Stoltenberga. Dokazuje to video z ceremoniálu. Podle informací prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka byl prezident přítomný na společném fotografování a slavnostním ceremoniálu.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Prezident Miloš Zeman nebyl v Bruselu na summitu NATO přítomný na projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové ani generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.

Dokazuje to video z ceremoniálu. Informaci potvrdil na Twitteru i jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle něj byl prezident přítomný na společném fotografování a slavnostním ceremoniálu, projev Donalda Trumpa vynechal.

"Vynechán byl jediný bod programu. Dopředu jsme na možné změny upozornili," napsal Ovčáček. Hned poté osočil novináře, že jsou ostudou české žurnalistiky a vedou kampaň "je suis Bohouš". Nyní má prezident povečeřet s vedoucími dalších národních delegací.

Podle informací ČTK se prezident Zeman neúčastnil této části čtvrtečního programu pod širým nebem, neboť státníci u projevů stáli.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy