Prezident nastoupil na čtyři dny do nemocnice. Přání mého lékaře, přiznal Zeman

ČTK tok ČTK, tok
Aktualizováno 17. 10. 2019 20:51
Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranné služby a dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Podle Hradu v ní zůstane do neděle kvůli takzvanému rekondičnímu pobytu. Ten podle informací Aktuálně.cz zahrne posílení pohybových stereotypů nebo rehabilitaci chůzí. Pobyt zdůvodnil Zeman přípravou na oslavy svátku 28. října, při kterých chce být "fit".
Prezident Miloš Zeman nastupuje na čtyřdenní pobyt do Vojenské nemocnice ve Střešovicích.
Prezident Miloš Zeman nastupuje na čtyřdenní pobyt do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. | Foto: ČTK

"Pan prezident má naplánován rekondiční pobyt v Ústřední vojenské nemocnici, který bude zahájen ve čtvrtek odpoledne a nejdéle potrvá do této neděle," řekl Blesku už ve středu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Informaci potvrdil i deníku Aktuálně.cz.

"Vyhověl jsem přání svého ošetřujícího lékaře," řekl Zeman v pořadu televize Barrandov, který se natáčel dopoledne.

Doplnil, že ošetřujícím lékařem je ředitel nemocnice Miroslav Zavoral, který mu nabídl vyřešit dříve zjištěnou dehydrataci a také infuze. "Není to nic vážného, je to záminka pro odpočinek," řekl prezident. Plánuje číst, spát a nenechat se vyrušovat běžnou prezidentskou agendou, dodal.

Co si pod pojmem "rekondiční pobyt" představit, upřesnil na dotaz Aktuálně.cz náměstek ředitele ÚVN pro léčebnou a preventivní péči Ivan Jeřábek. "Rekondiční pobyt v sobě bude zahrnovat posílení pohybových stereotypů, rehabilitaci chůzí, aplikaci příslušných fyziatrických metod a vyvážené výživy," vyjmenoval, co prezidenta čeká.

Není přitom obvyklé, aby rekondiční pobyt poskytovaly přímo nemocnice. "Z veřejně dostupných zdrojů víme, že rekondiční pobyt je určen ke zlepšení kondice a obvykle ho poskytují lázeňská zařízení," napsala Aktuálně.cz mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Hana Vránová.

Že nejde o zcela standardní postup, naznačila na svém Twitteru také Nemocnice Šumperk, která vyjádření Hradu zparodovala satirickou reklamou na vlastní rekondiční pobyt. Později příspěvek smazala poté, co Ovčáček její chování označil za neetické a vyzval k reakci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Nic akutního, upozornil Ovčáček

Mluvčí k nástupu do nemocnice dodal, že v žádném případě se nejedná o nic akutního. "Nejde o žádný vážný zdravotní problém, kdy by bylo potřeba nějakého lékařského zákroku," řekl Ovčáček s tím, že hlava státu chce být pouze "fit na oslavy 28. října".

Zeman na konci září přiznal v televizi Barrandov, že podstoupil několikahodinovou lékařskou prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici. Podle něj však lékaři nenašli takřka žádný problém. "Takže stručná rekapitulace: srdce bije jako zvon, plíce jsou čisté, jako by to nebyl kuřák, játra fungují, jako bych byl abstinent, ledviny jsou taky v pořádku a mohu pokračovat dál a dál," uvedl Zeman.

Pouze jedna věc se podle prezidenta lékařům nezdála: při kontrole odhalili mírné známky dehydratace. "Abych spravil ještě tu dehydrataci organismu, tak si dám několik infuzí, které mně do těla dostanou minerály," informoval bez dalších podrobností Zeman.

Operace očí i "odešlá" cukrovka

V době, kdy se chystal vstoupit do přímé prezidentské volby, absolvoval Miloš Zeman malé chirurgické zákroky. Nejprve mu v únoru 2012 v Nemocnici Na Bulovce operovali šlachu v palci levé nohy, o půl roku později se pak podrobil operaci očí, při níž mu v Ústřední vojenské nemocnici odstranili šedý zákal.

Mezi prvním a druhým kolem volby pak vzbudilo pozornost jeho přiznání, že denně vypije "pět nebo šest skleniček vína a skleniček slivovice tak dvě nebo tři". Zemanova životospráva se opět stala věcí veřejnou po převzetí funkce prezidenta v březnu 2013. Například v květnu téhož roku, když při odemykání komory s korunovačními klenoty působil unaveně a několikrát zavrávoral. Podle oficiálního prohlášení měl virózu, v médiích se spekulovalo o opilosti.

V srpnu 2013 pak lékaři nově ustaveného konzilia oznámili, že Zeman trpí polyfunkční neuropatii, což bývá neurologická komplikace při cukrovce, kvůli které hůře cítí nohy.

Během prvního roku prezidentského mandátu se Miloš Zeman potýkal i se zraněním, které si koncem října 2013 přivodil doma, když v noci upadl a narazil kolenem do skříně.

Šéf jeho lékařského konzilia Martin Holcát vyloučil, že by za úrazem mohl být alkohol nebo mrtvice, jak spekulovala některá média. Se zraněním se tehdy prezident léčil déle než měsíc, zpočátku se pohyboval na vozíku, později s pomocí berlí, od prosince pak začal jako oporu používat hůlku.

Během roku 2017 působil Zeman mnohokrát unaveně, zřejmé to bylo především při jeho cestě do Číny a Vietnamu. Hrad přičítal únavu náročnému programu. Sám Zeman se již v září 2016 svěřil, že se mu zlepšily hodnoty cukrovky, zatímco neuropatie zůstává na stejné úrovni. V listopadu 2017 pak hovořil o tom, že mu "odešla cukrovka".

Jeho lékař Miloslav Kalaš vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a prezidentovo výrazné zhubnutí. Za velké riziko ovšem Kalaš označil to, že Zeman "hodně kouří".

V listopadu 2017 se na veřejnosti objevily spekulace o tom, že prezident trpí rakovinou, napsal to třeba na sociálních sítích brněnský politik Svatopluk Bartík. Hrad to rázně odmítl a argumentoval mimo jiné tím, že Zeman v září 2017 podstoupil preventivní prohlídku na tomografu, která neodhalila žádný nový problém.

Bartík sice tvrzení brzy stáhl, Zeman nicméně oznámil, že po něm bude požadovat omluvu a pět milionů korun. Nyní se případem zabývá soud; policie v minulosti pravomocně odložila trestní oznámení Hradu pro podezření z pomluvy.

Loni v lednu před volbou hlavy státy, v níž Zeman obhájil funkci, šéf konzilia Holcát řekl, že Zeman je v dobré fyzické a psychické kondici a cítí se dobře. Prezidentův lékař Miloslav Kalaš řekl, že Zemanův stav je takový, aby mohl nadále vykonávat funkci. Společně s dalšími lékaři znovu odmítl, že by Zeman onemocněl rakovinou.

Prezident, který mívá při veřejných vystoupeních problémy s chůzí a od prvního zvolení na Pražský hrad výrazně zhubl, se ke svému zdraví vyjádřil letos v červnu. Řekl tehdy, že chce omezit kouření, protože kvůli němu trpí nechutenstvím. Svěřil se, že mu nechutná maso a jí jen sladké.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy