Prezident nastoupil na čtyři dny do nemocnice. Přání mého lékaře, přiznal Zeman

ČTK tok ČTK, tok
Aktualizováno 17. 10. 2019 20:51
Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranné služby a dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Podle Hradu v ní zůstane do neděle kvůli takzvanému rekondičnímu pobytu. Ten podle informací Aktuálně.cz zahrne posílení pohybových stereotypů nebo rehabilitaci chůzí. Pobyt zdůvodnil Zeman přípravou na oslavy svátku 28. října, při kterých chce být "fit".
Prezident Miloš Zeman nastupuje na čtyřdenní pobyt do Vojenské nemocnice ve Střešovicích.
Prezident Miloš Zeman nastupuje na čtyřdenní pobyt do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. | Foto: ČTK

"Pan prezident má naplánován rekondiční pobyt v Ústřední vojenské nemocnici, který bude zahájen ve čtvrtek odpoledne a nejdéle potrvá do této neděle," řekl Blesku už ve středu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Informaci potvrdil i deníku Aktuálně.cz.

"Vyhověl jsem přání svého ošetřujícího lékaře," řekl Zeman v pořadu televize Barrandov, který se natáčel dopoledne.

Doplnil, že ošetřujícím lékařem je ředitel nemocnice Miroslav Zavoral, který mu nabídl vyřešit dříve zjištěnou dehydrataci a také infuze. "Není to nic vážného, je to záminka pro odpočinek," řekl prezident. Plánuje číst, spát a nenechat se vyrušovat běžnou prezidentskou agendou, dodal.

Co si pod pojmem "rekondiční pobyt" představit, upřesnil na dotaz Aktuálně.cz náměstek ředitele ÚVN pro léčebnou a preventivní péči Ivan Jeřábek. "Rekondiční pobyt v sobě bude zahrnovat posílení pohybových stereotypů, rehabilitaci chůzí, aplikaci příslušných fyziatrických metod a vyvážené výživy," vyjmenoval, co prezidenta čeká.

Není přitom obvyklé, aby rekondiční pobyt poskytovaly přímo nemocnice. "Z veřejně dostupných zdrojů víme, že rekondiční pobyt je určen ke zlepšení kondice a obvykle ho poskytují lázeňská zařízení," napsala Aktuálně.cz mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Hana Vránová.

Že nejde o zcela standardní postup, naznačila na svém Twitteru také Nemocnice Šumperk, která vyjádření Hradu zparodovala satirickou reklamou na vlastní rekondiční pobyt. Později příspěvek smazala poté, co Ovčáček její chování označil za neetické a vyzval k reakci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Nic akutního, upozornil Ovčáček

Mluvčí k nástupu do nemocnice dodal, že v žádném případě se nejedná o nic akutního. "Nejde o žádný vážný zdravotní problém, kdy by bylo potřeba nějakého lékařského zákroku," řekl Ovčáček s tím, že hlava státu chce být pouze "fit na oslavy 28. října".

Zeman na konci září přiznal v televizi Barrandov, že podstoupil několikahodinovou lékařskou prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici. Podle něj však lékaři nenašli takřka žádný problém. "Takže stručná rekapitulace: srdce bije jako zvon, plíce jsou čisté, jako by to nebyl kuřák, játra fungují, jako bych byl abstinent, ledviny jsou taky v pořádku a mohu pokračovat dál a dál," uvedl Zeman.

Pouze jedna věc se podle prezidenta lékařům nezdála: při kontrole odhalili mírné známky dehydratace. "Abych spravil ještě tu dehydrataci organismu, tak si dám několik infuzí, které mně do těla dostanou minerály," informoval bez dalších podrobností Zeman.

Operace očí i "odešlá" cukrovka

V době, kdy se chystal vstoupit do přímé prezidentské volby, absolvoval Miloš Zeman malé chirurgické zákroky. Nejprve mu v únoru 2012 v Nemocnici Na Bulovce operovali šlachu v palci levé nohy, o půl roku později se pak podrobil operaci očí, při níž mu v Ústřední vojenské nemocnici odstranili šedý zákal.

Mezi prvním a druhým kolem volby pak vzbudilo pozornost jeho přiznání, že denně vypije "pět nebo šest skleniček vína a skleniček slivovice tak dvě nebo tři". Zemanova životospráva se opět stala věcí veřejnou po převzetí funkce prezidenta v březnu 2013. Například v květnu téhož roku, když při odemykání komory s korunovačními klenoty působil unaveně a několikrát zavrávoral. Podle oficiálního prohlášení měl virózu, v médiích se spekulovalo o opilosti.

V srpnu 2013 pak lékaři nově ustaveného konzilia oznámili, že Zeman trpí polyfunkční neuropatii, což bývá neurologická komplikace při cukrovce, kvůli které hůře cítí nohy.

Během prvního roku prezidentského mandátu se Miloš Zeman potýkal i se zraněním, které si koncem října 2013 přivodil doma, když v noci upadl a narazil kolenem do skříně.

Šéf jeho lékařského konzilia Martin Holcát vyloučil, že by za úrazem mohl být alkohol nebo mrtvice, jak spekulovala některá média. Se zraněním se tehdy prezident léčil déle než měsíc, zpočátku se pohyboval na vozíku, později s pomocí berlí, od prosince pak začal jako oporu používat hůlku.

Během roku 2017 působil Zeman mnohokrát unaveně, zřejmé to bylo především při jeho cestě do Číny a Vietnamu. Hrad přičítal únavu náročnému programu. Sám Zeman se již v září 2016 svěřil, že se mu zlepšily hodnoty cukrovky, zatímco neuropatie zůstává na stejné úrovni. V listopadu 2017 pak hovořil o tom, že mu "odešla cukrovka".

Jeho lékař Miloslav Kalaš vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a prezidentovo výrazné zhubnutí. Za velké riziko ovšem Kalaš označil to, že Zeman "hodně kouří".

V listopadu 2017 se na veřejnosti objevily spekulace o tom, že prezident trpí rakovinou, napsal to třeba na sociálních sítích brněnský politik Svatopluk Bartík. Hrad to rázně odmítl a argumentoval mimo jiné tím, že Zeman v září 2017 podstoupil preventivní prohlídku na tomografu, která neodhalila žádný nový problém.

Bartík sice tvrzení brzy stáhl, Zeman nicméně oznámil, že po něm bude požadovat omluvu a pět milionů korun. Nyní se případem zabývá soud; policie v minulosti pravomocně odložila trestní oznámení Hradu pro podezření z pomluvy.

Loni v lednu před volbou hlavy státy, v níž Zeman obhájil funkci, šéf konzilia Holcát řekl, že Zeman je v dobré fyzické a psychické kondici a cítí se dobře. Prezidentův lékař Miloslav Kalaš řekl, že Zemanův stav je takový, aby mohl nadále vykonávat funkci. Společně s dalšími lékaři znovu odmítl, že by Zeman onemocněl rakovinou.

Prezident, který mívá při veřejných vystoupeních problémy s chůzí a od prvního zvolení na Pražský hrad výrazně zhubl, se ke svému zdraví vyjádřil letos v červnu. Řekl tehdy, že chce omezit kouření, protože kvůli němu trpí nechutenstvím. Svěřil se, že mu nechutná maso a jí jen sladké.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS potrestal pět firem, uzavřely kartelovou dohodu na IT zakázku v Přerově

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pět společností, které se zabývají přenosem dat a informací, pokutami v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Důvodem byla kartelová dohoda, kterou firmy AutoCont, Tesco SW, O2 Czech Republic, Emos a Bach systems uzavřely o veřejné zakázce vypsané přerovskou radnicí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Kartelovou dohodu úřad potrestal letos v únoru, o rozhodnutí ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích informovat častěji a více je zdůvodňovat.

"Uvedené společnosti si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky zadávané městem Přerovem a všechny (s výjimkou společnosti O2 Czech Republic) se podílely i na tvorbě zadání předmětné zakázky, a to vše s cílem ovlivnit její výsledek tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy