Prezident nastoupil na čtyři dny do nemocnice. Přání mého lékaře, přiznal Zeman

ČTK tok ČTK, tok
Aktualizováno 17. 10. 2019 20:51
Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranné služby a dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Podle Hradu v ní zůstane do neděle kvůli takzvanému rekondičnímu pobytu. Ten podle informací Aktuálně.cz zahrne posílení pohybových stereotypů nebo rehabilitaci chůzí. Pobyt zdůvodnil Zeman přípravou na oslavy svátku 28. října, při kterých chce být "fit".
Prezident Miloš Zeman nastupuje na čtyřdenní pobyt do Vojenské nemocnice ve Střešovicích.
Prezident Miloš Zeman nastupuje na čtyřdenní pobyt do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. | Foto: ČTK

"Pan prezident má naplánován rekondiční pobyt v Ústřední vojenské nemocnici, který bude zahájen ve čtvrtek odpoledne a nejdéle potrvá do této neděle," řekl Blesku už ve středu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Informaci potvrdil i deníku Aktuálně.cz.

"Vyhověl jsem přání svého ošetřujícího lékaře," řekl Zeman v pořadu televize Barrandov, který se natáčel dopoledne.

Doplnil, že ošetřujícím lékařem je ředitel nemocnice Miroslav Zavoral, který mu nabídl vyřešit dříve zjištěnou dehydrataci a také infuze. "Není to nic vážného, je to záminka pro odpočinek," řekl prezident. Plánuje číst, spát a nenechat se vyrušovat běžnou prezidentskou agendou, dodal.

Co si pod pojmem "rekondiční pobyt" představit, upřesnil na dotaz Aktuálně.cz náměstek ředitele ÚVN pro léčebnou a preventivní péči Ivan Jeřábek. "Rekondiční pobyt v sobě bude zahrnovat posílení pohybových stereotypů, rehabilitaci chůzí, aplikaci příslušných fyziatrických metod a vyvážené výživy," vyjmenoval, co prezidenta čeká.

Není přitom obvyklé, aby rekondiční pobyt poskytovaly přímo nemocnice. "Z veřejně dostupných zdrojů víme, že rekondiční pobyt je určen ke zlepšení kondice a obvykle ho poskytují lázeňská zařízení," napsala Aktuálně.cz mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Hana Vránová.

Že nejde o zcela standardní postup, naznačila na svém Twitteru také Nemocnice Šumperk, která vyjádření Hradu zparodovala satirickou reklamou na vlastní rekondiční pobyt. Později příspěvek smazala poté, co Ovčáček její chování označil za neetické a vyzval k reakci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Nic akutního, upozornil Ovčáček

Mluvčí k nástupu do nemocnice dodal, že v žádném případě se nejedná o nic akutního. "Nejde o žádný vážný zdravotní problém, kdy by bylo potřeba nějakého lékařského zákroku," řekl Ovčáček s tím, že hlava státu chce být pouze "fit na oslavy 28. října".

Zeman na konci září přiznal v televizi Barrandov, že podstoupil několikahodinovou lékařskou prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici. Podle něj však lékaři nenašli takřka žádný problém. "Takže stručná rekapitulace: srdce bije jako zvon, plíce jsou čisté, jako by to nebyl kuřák, játra fungují, jako bych byl abstinent, ledviny jsou taky v pořádku a mohu pokračovat dál a dál," uvedl Zeman.

Pouze jedna věc se podle prezidenta lékařům nezdála: při kontrole odhalili mírné známky dehydratace. "Abych spravil ještě tu dehydrataci organismu, tak si dám několik infuzí, které mně do těla dostanou minerály," informoval bez dalších podrobností Zeman.

Operace očí i "odešlá" cukrovka

V době, kdy se chystal vstoupit do přímé prezidentské volby, absolvoval Miloš Zeman malé chirurgické zákroky. Nejprve mu v únoru 2012 v Nemocnici Na Bulovce operovali šlachu v palci levé nohy, o půl roku později se pak podrobil operaci očí, při níž mu v Ústřední vojenské nemocnici odstranili šedý zákal.

Mezi prvním a druhým kolem volby pak vzbudilo pozornost jeho přiznání, že denně vypije "pět nebo šest skleniček vína a skleniček slivovice tak dvě nebo tři". Zemanova životospráva se opět stala věcí veřejnou po převzetí funkce prezidenta v březnu 2013. Například v květnu téhož roku, když při odemykání komory s korunovačními klenoty působil unaveně a několikrát zavrávoral. Podle oficiálního prohlášení měl virózu, v médiích se spekulovalo o opilosti.

V srpnu 2013 pak lékaři nově ustaveného konzilia oznámili, že Zeman trpí polyfunkční neuropatii, což bývá neurologická komplikace při cukrovce, kvůli které hůře cítí nohy.

Během prvního roku prezidentského mandátu se Miloš Zeman potýkal i se zraněním, které si koncem října 2013 přivodil doma, když v noci upadl a narazil kolenem do skříně.

Šéf jeho lékařského konzilia Martin Holcát vyloučil, že by za úrazem mohl být alkohol nebo mrtvice, jak spekulovala některá média. Se zraněním se tehdy prezident léčil déle než měsíc, zpočátku se pohyboval na vozíku, později s pomocí berlí, od prosince pak začal jako oporu používat hůlku.

Během roku 2017 působil Zeman mnohokrát unaveně, zřejmé to bylo především při jeho cestě do Číny a Vietnamu. Hrad přičítal únavu náročnému programu. Sám Zeman se již v září 2016 svěřil, že se mu zlepšily hodnoty cukrovky, zatímco neuropatie zůstává na stejné úrovni. V listopadu 2017 pak hovořil o tom, že mu "odešla cukrovka".

Jeho lékař Miloslav Kalaš vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a prezidentovo výrazné zhubnutí. Za velké riziko ovšem Kalaš označil to, že Zeman "hodně kouří".

V listopadu 2017 se na veřejnosti objevily spekulace o tom, že prezident trpí rakovinou, napsal to třeba na sociálních sítích brněnský politik Svatopluk Bartík. Hrad to rázně odmítl a argumentoval mimo jiné tím, že Zeman v září 2017 podstoupil preventivní prohlídku na tomografu, která neodhalila žádný nový problém.

Bartík sice tvrzení brzy stáhl, Zeman nicméně oznámil, že po něm bude požadovat omluvu a pět milionů korun. Nyní se případem zabývá soud; policie v minulosti pravomocně odložila trestní oznámení Hradu pro podezření z pomluvy.

Loni v lednu před volbou hlavy státy, v níž Zeman obhájil funkci, šéf konzilia Holcát řekl, že Zeman je v dobré fyzické a psychické kondici a cítí se dobře. Prezidentův lékař Miloslav Kalaš řekl, že Zemanův stav je takový, aby mohl nadále vykonávat funkci. Společně s dalšími lékaři znovu odmítl, že by Zeman onemocněl rakovinou.

Prezident, který mívá při veřejných vystoupeních problémy s chůzí a od prvního zvolení na Pražský hrad výrazně zhubl, se ke svému zdraví vyjádřil letos v červnu. Řekl tehdy, že chce omezit kouření, protože kvůli němu trpí nechutenstvím. Svěřil se, že mu nechutná maso a jí jen sladké.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy