Zeman nařkl Děti Země, že vydírají stát žalobami. Je to pomluva, dokažte to, vzkazuje mu spolek

ČTK ČTK
1. 6. 2017 16:55
Spolek Děti Země požaduje, aby prezident Miloš Zeman předložil důkazy ke svému výroku. Zeman při setkání se zastupiteli Jihomoravského kraje naznačil, že zelení aktivisté požadují "výpalné", tedy sponzorský dar, aby neblokovali projekty žalobami. "Je to od prezidenta klasická pomluva, neboť nikdy jsme od žádné státní instituce a ani od žádné státní zaměstnankyně či zaměstnance o tzv. sponzorské dary nežádali," řekl předseda spolku Miroslav Patrik a chce, aby Zeman svá tvrzení dokázal.
Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje.
Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje. | Foto: Tomáš Škoda

Brno - Ekologický spolek Děti Země požádal prezidenta Miloše Zemana o poskytnutí důkazů k jeho tvrzením proneseným v pondělí při návštěvě Jihomoravského kraje. Zeman při setkání se zastupiteli v reakci na dotaz naznačil, že zelení aktivisté požadují "výpalné", tedy sponzorský dar, aby neblokovali projekty žalobami.

"Čili je to 'pokud nedostaneme sponzorský dar, podáme na vás žalobu'. Důkazem jsou Děti Země v čele s panem Patrikem (předseda Miroslav Patrik). Podali 26 žalob na dostavbu dálnice D8 v Ústeckém kraji. Výstavba úseku 15 kilometrů proto trvala asi 20 let," řekl v pondělí Zeman.

"Je to od prezidenta klasická pomluva, neboť nikdy jsme od žádné státní instituce a ani od žádné státní zaměstnankyně či zaměstnance o tzv. sponzorské dary nežádali jako výměnu za to, že proti rozhodnutí o dálnici D8 v Českém středohoří nepodáme správní žalobu," uvedl Patrik. Doplnil, že podané žaloby ve skutečnosti přípravu a výstavbu dálnice D8 neblokovaly.

V době zrušení územního rozhodnutí v červnu 2010 už bylo podle Dětí Země vydáno 90 procent všech dílčích stavebních povolení a dálnice se tři roky stavěla. Navíc soudy žalobám nepřiznávaly odkladné účinky, až na jeden případ, který prý zpoždění též neovlivnil.

Prezident návštěvu jižní Moravy zahájil na krajském úřadu, kde se setkal se zastupiteli. Po projevu hejtmana Bohumila Šimka (ANO) a Zemana byl prostor pro dotazy zastupitelů. Přihlásil se také Lubomír Španěl (SPD-SPO) a s nadsázkou se ptal, zda by prezident aktivistům blokujícím stavbu komunikací sebral řidičský průkaz.

Prezident uvedl, že odebrání řidičského oprávnění je mírnější varianta, ale navrhoval by krutější v podobě vytvoření rezervace pro zelené aktivisty, v níž by nesměli používat civilizační výdobytky.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy