reklama
 
 

Zeman nařkl Děti Země, že vydírají stát žalobami. Je to pomluva, dokažte to, vzkazuje mu spolek

1. 6. 2017 16:55
Spolek Děti Země požaduje, aby prezident Miloš Zeman předložil důkazy ke svému výroku. Zeman při setkání se zastupiteli Jihomoravského kraje naznačil, že zelení aktivisté požadují "výpalné", tedy sponzorský dar, aby neblokovali projekty žalobami. "Je to od prezidenta klasická pomluva, neboť nikdy jsme od žádné státní instituce a ani od žádné státní zaměstnankyně či zaměstnance o tzv. sponzorské dary nežádali," řekl předseda spolku Miroslav Patrik a chce, aby Zeman svá tvrzení dokázal.

Brno - Ekologický spolek Děti Země požádal prezidenta Miloše Zemana o poskytnutí důkazů k jeho tvrzením proneseným v pondělí při návštěvě Jihomoravského kraje. Zeman při setkání se zastupiteli v reakci na dotaz naznačil, že zelení aktivisté požadují "výpalné", tedy sponzorský dar, aby neblokovali projekty žalobami.

"Čili je to 'pokud nedostaneme sponzorský dar, podáme na vás žalobu'. Důkazem jsou Děti Země v čele s panem Patrikem (předseda Miroslav Patrik). Podali 26 žalob na dostavbu dálnice D8 v Ústeckém kraji. Výstavba úseku 15 kilometrů proto trvala asi 20 let," řekl v pondělí Zeman.

"Je to od prezidenta klasická pomluva, neboť nikdy jsme od žádné státní instituce a ani od žádné státní zaměstnankyně či zaměstnance o tzv. sponzorské dary nežádali jako výměnu za to, že proti rozhodnutí o dálnici D8 v Českém středohoří nepodáme správní žalobu," uvedl Patrik. Doplnil, že podané žaloby ve skutečnosti přípravu a výstavbu dálnice D8 neblokovaly.

V době zrušení územního rozhodnutí v červnu 2010 už bylo podle Dětí Země vydáno 90 procent všech dílčích stavebních povolení a dálnice se tři roky stavěla. Navíc soudy žalobám nepřiznávaly odkladné účinky, až na jeden případ, který prý zpoždění též neovlivnil.

Prezident návštěvu jižní Moravy zahájil na krajském úřadu, kde se setkal se zastupiteli. Po projevu hejtmana Bohumila Šimka (ANO) a Zemana byl prostor pro dotazy zastupitelů. Přihlásil se také Lubomír Španěl (SPD-SPO) a s nadsázkou se ptal, zda by prezident aktivistům blokujícím stavbu komunikací sebral řidičský průkaz.

Prezident uvedl, že odebrání řidičského oprávnění je mírnější varianta, ale navrhoval by krutější v podobě vytvoření rezervace pro zelené aktivisty, v níž by nesměli používat civilizační výdobytky.

autor: ČTK | 1. 6. 2017 16:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama