Zeman nařkl Děti Země, že vydírají stát žalobami. Je to pomluva, dokažte to, vzkazuje mu spolek

ČTK ČTK
1. 6. 2017 16:55
Spolek Děti Země požaduje, aby prezident Miloš Zeman předložil důkazy ke svému výroku. Zeman při setkání se zastupiteli Jihomoravského kraje naznačil, že zelení aktivisté požadují "výpalné", tedy sponzorský dar, aby neblokovali projekty žalobami. "Je to od prezidenta klasická pomluva, neboť nikdy jsme od žádné státní instituce a ani od žádné státní zaměstnankyně či zaměstnance o tzv. sponzorské dary nežádali," řekl předseda spolku Miroslav Patrik a chce, aby Zeman svá tvrzení dokázal.
Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje.
Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje. | Foto: Tomáš Škoda

Brno - Ekologický spolek Děti Země požádal prezidenta Miloše Zemana o poskytnutí důkazů k jeho tvrzením proneseným v pondělí při návštěvě Jihomoravského kraje. Zeman při setkání se zastupiteli v reakci na dotaz naznačil, že zelení aktivisté požadují "výpalné", tedy sponzorský dar, aby neblokovali projekty žalobami.

"Čili je to 'pokud nedostaneme sponzorský dar, podáme na vás žalobu'. Důkazem jsou Děti Země v čele s panem Patrikem (předseda Miroslav Patrik). Podali 26 žalob na dostavbu dálnice D8 v Ústeckém kraji. Výstavba úseku 15 kilometrů proto trvala asi 20 let," řekl v pondělí Zeman.

"Je to od prezidenta klasická pomluva, neboť nikdy jsme od žádné státní instituce a ani od žádné státní zaměstnankyně či zaměstnance o tzv. sponzorské dary nežádali jako výměnu za to, že proti rozhodnutí o dálnici D8 v Českém středohoří nepodáme správní žalobu," uvedl Patrik. Doplnil, že podané žaloby ve skutečnosti přípravu a výstavbu dálnice D8 neblokovaly.

V době zrušení územního rozhodnutí v červnu 2010 už bylo podle Dětí Země vydáno 90 procent všech dílčích stavebních povolení a dálnice se tři roky stavěla. Navíc soudy žalobám nepřiznávaly odkladné účinky, až na jeden případ, který prý zpoždění též neovlivnil.

Prezident návštěvu jižní Moravy zahájil na krajském úřadu, kde se setkal se zastupiteli. Po projevu hejtmana Bohumila Šimka (ANO) a Zemana byl prostor pro dotazy zastupitelů. Přihlásil se také Lubomír Španěl (SPD-SPO) a s nadsázkou se ptal, zda by prezident aktivistům blokujícím stavbu komunikací sebral řidičský průkaz.

Prezident uvedl, že odebrání řidičského oprávnění je mírnější varianta, ale navrhoval by krutější v podobě vytvoření rezervace pro zelené aktivisty, v níž by nesměli používat civilizační výdobytky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy