Zeman na Hradě? Špatná zpráva pro ženy, míní feministky

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 2. 2013 16:52
Rozhovor s šéfkou České ženské lobby o Miloši Zemanovi a jeho vztahu k ženám
Ke své dceři Kateřině byl před fotoaparáty něžný a pozorný, jeho názory na ženy a ženství však jsou leckdy hrubé a urážlivé.
Ke své dceři Kateřině byl před fotoaparáty něžný a pozorný, jeho názory na ženy a ženství však jsou leckdy hrubé a urážlivé. | Foto: Reuters

Praha - Během své prezidentské kampaně pronesl Miloš Zeman pro mnohé ženy šokující výrok, když znásilňování žen označil za evoluční výhodu.

Síť organizací hájících ženská práva Česká ženská lobby, ale třeba i herečka Jitka Čvančarová po něm žádaly omluvu. Zeman to odmítl s tím, že jeho výrok byl namířen proti vyšší šlechtě, nikoli ženám.

Teď se ženské organizace obávají, zda bude Zeman po svém nástupu na Hrad v podobném tónu pokračovat.

"Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a mezi zemany? Knížata měla právo první noci. A díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, nemusela tedy vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si svého práva, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali," řekl Zeman 18. ledna na TV Prima.

"Obáváme se, co to udělá s českou politickou kulturou, když na Hradě bude sedět člověk, jehož výroky o ženách bývají často za hranou toho, co se sluší říkat, uvedla v rozhovoru pro Aktuálně.cz předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková.

Výrok Miloše Zemana si poslechněte od 34. minuty:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Aktuálně.cz: Miloš Zeman za dva týdny nastupuje na Hrad, jak se na jeho výrok díváte zpětně?

Jana Smiggels Kavková: Nás samozřejmě velice mrzí, že ta slova v televizi padla. Krátce poté jsme psali panu Zemanovi a žádali jsme omluvu. Jenže on vůbec nepochopil, co nám na tom výroku vadí a nechápe to dodnes.

A.cz: Byl to podle vás jen "úlet", nebo konzistentní postoj?

Výroky Miloše Zemana o ženách jsou dobře známé a jsou často na hraně či za hranou toho, co je přípustné říkat. Máme proto obavu, co to udělá s českou politickou kulturou, která už tak má dost malou úroveň.  Prochází tu výroky, které by v civilizovaných zemích neprošly. Když teď nastoupí na Hrad někdo, kdo tyto věty tak často a s takovou oblibou pronáší, obáváme se, že zdejší politické kultura ještě poklesne.

Ženy by neměly mlčet, když je někdo uráží

A.cz: Žádaly jste ho o omluvu v době, kdy to byl pouhý prezidentský kandidát. Nyní je již oficiálně stvrzeným prezidentem. Budete po něm chtít nějaké korigování jeho výroků?

Miloš Zeman nám přes média již několikrát vzkázal, že se omlouvat nebude. Nějakou jinou odezvu od něj již nečekáme. Další dopis tedy již v plánu nemáme, ale rozhodně budeme sledovat jeho další výroky, a pokud by se něco podobného objevilo, tak se určitě ozveme. Protože politické prostředí je třeba kultivovat a ženy by neměly mlčet, když se nějaký čelný představitel dopouští urážlivého výroku na jejich adresu.

Předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková organizuje před Národním muzeem v Praze akci One Billion Rising zaměřenou proti násilí na ženách.
Předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková organizuje před Národním muzeem v Praze akci One Billion Rising zaměřenou proti násilí na ženách. | Foto: Facebook

A.cz: Před týdnem proběhla i v České republice celosvětová akce proti násilí na ženách One Billion Rising. Zdálo se mi, že to Češky pojaly částečně i jako odvetu proti Zemanovým výrokům. Fotily se s transparenty "Zemane, omluv se!", vznikaly parodie na jeho billboardy. Neslo se to podle vás v tomto aktuálním duchu?

Určitě se to do kampaně promítlo a mnohé ženy se do té akce zapojily i proto, aby reagovaly na Zemanovy výroky. Kampaň každoročně reaguje i na konkrétní události a zkušenosti. Takže když u nás ženy reagovaly na Miloše Zemana je pochopitelné a  myslím, že to je dobře.

A.cz: Miloš Zeman nicméně právě ženský prvek ve své volební kampani velmi obratně využil, když se nechával doprovázet svou dcerou. Jak jste jeho používání dcery jako nástroje v kampani hodnotila?

Z hlediska marketingového to byl velmi chytrý tah ukazovat se s mladou hezkou dívkou. Politici samozřejmě dobře vědí, že když v té kampani budou vidět ženy, tak jim to pomůže. Na mě to bylo místy až příliš, ale je už dospělá, tak se mohla sama rozhodnout. Je to docela netradiční, většinou tuto roli hrají manželky, budoucí první dámy. Ale třeba v USA je celkem běžné, že se zapojují i děti kandidujících politiků.

Jana Smiggels Kavková a hapenning před Parlamentem za více žen v politice.
Jana Smiggels Kavková a hapenning před Parlamentem za více žen v politice. | Foto: Facebook

A.cz: Dovedete si představit, že byste pro nějakou svou akci hledali záštitu na Hradě?

Na Hradě, ano? No tak to si představit nedokážu. Ani teď jsme na Hradě o záštitu nežádali, ministry, politiky a političky ano.

A.cz: Jaké mají obecně ženské otázky zastání v české politice?

Bohužel v současné době ta otázka rovných příležitostí a rovnosti žen a mužů příliš zastání nemá. Současná vládní koalice je v tomto směru značně konzervativní, takže je velmi těžké  prosazovat genderová témata. Tradičně vstřícnější bývají levicové vlády, ale i tam to často bývá jen prostřednictvím nějakých deklarací, ne konkrétních skutků.

Současná politická konstelace ženským otázkám moc nepřeje. I věci, které se podařilo vybojovat, nyní ustrnuly, souvisí to s konzervativností této vlády, ale určitě i s hospodářskou krizí. Ale budeme se nadále snažit pomocí různých projektů, seminářů a studií tato témata prosazovat.

 

Právě se děje

Další zprávy