Zeman lhal o radním ČT. Na jeho projevy nejsou pravidla, hájí prezidenta ministerstvo

Jan Horák Jan Horák
4. 11. 2019 19:33
Prezidentovy projevy nepodléhají pravidlům, proto za ně v případě pronesených nepravdivých výroků nelze u soudu žádat omluvu. Tímto způsobem hájí současnou hlavu státu ministerstvo financí. Vyplývá to z dokumentu, jejž má deník Aktuálně.cz k dispozici. S resortem vede spor radní ČT a bývalý Zemanův poradce Zdeněk Šarapatka, který první soudní kolo vyhrál.
Prezident lhal o radním ČT a svém bývalém podřízeném Zdeňku Šarapatkovi na TV Barrandov. | Video: TV Barrandov

"Vystoupení prezidenta republiky na soukromé televizní stanici není vázáno žádnými procesními či hmotněprávními normami ustavujícími zákonný rámec výkonu veřejné moci," zní jeden z hlavních argumentů ministerstva financí v odvolání, jejž má Aktuálně.cz k dispozici. Protože nelze žalovat prezidenta ani jeho kancelář, v obdobných sporech ho reprezentuje právě resort financí.

Kauza má počátek ve vysílání pořadu televize Barrandov z 16. listopadu 2017. V něm se prezident Miloš Zeman při rozmluvě s moderátorem a majitelem stanice Jaromírem Soukupem vymezil vůči radnímu České televize Zdeňku Šarapatkovi. Když byl Zeman na přelomu tisíciletí premiérem, Šarapatka pracoval na Úřadu vlády. Oba muži mají dlouholeté spory.

"Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě, nebo Úřadu vlády, už je to hodně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost," řekl prezident. Šarapatka však opustil Úřad vlády po dohodě, které předcházela jím podaná výpověď. Rozhodl se odejít v reakci na to, že se za vlády Zemana připravoval kompromitující materiál na tehdejší ministryni školství Petru Buzkovou.

Šarapatka si prezidentova slova nenechal líbit. Podal žalobu, s níž v květnu u prvoinstančního Obvodního soudu pro Prahu 1 uspěl. Podle nepravomocného rozsudku se má ministerstvo financí za Zemanovy výroky omluvit. "Není pravda, že žalobce byl vyhozen. Řekl to prezident republiky. Takový výrok je objektivně způsobilý zasáhnout čest a vážnost každého člověka," vysvětlila soudkyně Dagmar Stamidisová.

Vyjádření v televizi není nesprávný úřední postup

Resort financí se v září proti verdiktu odvolal. Argumentaci ve prospěch prezidenta staví především na výkladu zákona, podle kterého se odvíjí obdobné soudní pře s hlavou státu. Tyto spory podléhají zákonu o odpovědnosti (státu) za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Ministerstvo tvrdí, že prezidentova vystoupení nelze podřadit pod žádný oficiální projev moci.

"Žádná předepsaná zákonná pravidla pro výkon veřejné moci nebyla při předmětném vystoupení prezidenta republiky porušena. Obecná pravidla, pokud porušena byla, pak nejsou pravidla pro výkon veřejné moci," stojí v odvolání. Jinými slovy, podle resortu pro prezidentovy projevy neexistují pravidla tak, jako vážou třeba postup úředníků při správním řízení.

Zdeněk Šarapatka je radním ČT od září 2016. V minulé dekádě coby poradce pracoval na úřadu vlády i pro tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse.
Zdeněk Šarapatka je radním ČT od září 2016. V minulé dekádě coby poradce pracoval na úřadu vlády i pro tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse. | Foto: DVTV

Ministerstvo připouští existenci řady norem stanovujících povinnosti rozličným úředním osobám při výkonu jejich profese. Žádná z nich se ale podle ministerstva netýká hlavy státu. "Nikdy však judikatura neprohlásila za nesprávný úřední postup vystoupení úřední osoby v soukromé televizní stanici," píše ministerstvo. V odvolání poukazuje i na to, že Šarapatka coby veřejná osoba musí snést vetší míru kritiky.

Současně se snaží otevřít otázku, zda Zemanovo vyjádření nebylo spíš hodnotícím soudem než tvrzeným faktem. Na takový soud zákon pohlíží mírněji. Šarapatkova pověst navíc v očích ministerstva po prezidentově výpadu neutrpěla. "Žalobce měl dostatečný přístup k možnostem zcela eliminovat tvrzený škodlivý následek tvrzení, a tyto možnosti také beze zbytku vymezil." Radní rozporoval Zemanova tvrzení například na jednom on-line serveru.

Zeman se má chovat zdvořile, píše advokát 

Právní zástupce radního už adresoval soudu reakci na odvolání. V ní například tvrdí, že Šarapatkův článek nemůže mít u čtenářů stejnou váhu jako vyjádření hlavy státu v televizi. Zeman pak podle advokáta porušil správní řád v bodě, jenž ukládá úředním osobám chovat se zdvořile. "Ing. Miloš Zeman pronesl ve vztahu k žalobci nepravdivé a difamační skutkové tvrzení, čímž se dopustil nesprávného úředního postupu (…), za kterou je žalovaná odpovědná," stojí v reakci, již má Aktuálně.cz k dispozici.

Proč prezident nemluvil ve zmíněném pořadu o Šarapatkovi pravdu, není jasné. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na otázku neodpověděl. "Hrajete si na soud a to je absolutně nepřípustné, drzé, neprofesionální a neetické," napsal Aktuálně.cz mluvčí. Když ho redaktor upozornil, že okolnosti Šarapatkova odchodu z úřadu jsou doloženy dokumenty vyvracejícími Zemanovo nařčení, mluvčí to přešel a svou reakci rozvedl.

"Neptáte se na pravomocný rozsudek, velmi dobře totiž víte, že není a případ jde do odvolacího řízení. Navzdory těmto faktům máte tu drzost tvrdit, že prezident republiky nemluvil pravdu. Prostě jste se přiklonil na jednu stranu právního sporu. Nejste tedy novinář, ale aktivista. Nehodlám proto s Vámi ztrácet čas," dodal Ovčáček.

Ve sporu se hraje o omluvu, Šarapatka ji chce nechat jménem prezidenta zaslat doporučeným dopisem. Jde i o náklady řízení, které zatím dosahují 51 tisíc korun. "Asi bych měl mít radost, ale mám ji jenom poloviční. Verdikt soudkyně potvrzuje, že v čele České republiky stojí člověk, který soustavně lže," reagoval na první rozsudek radní. Spis k případu se mezitím minulý týden přesunul k odvolacímu Městskému soudu v Praze, jednání dosud nenařídil.

 

Právě se děje

Další zprávy