Vydejte hackera Nikulina Moskvě, přimlouval se Zeman u Pelikána. Zadrženého Rusa chtějí i Američané

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Ondřej Kundra
12. 2. 2018 10:44
O zadrženého ruského hackera Nikulina se přetahují Spojené státy s Ruskem, oba státy ho chtějí dostat z české vazby na své území.
Miloš Zeman s Vladimirem Putinem v Soči jednal i o Nikulinovi.
Miloš Zeman s Vladimirem Putinem v Soči jednal i o Nikulinovi. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman se od začátku roku už dvakrát sešel s ministrem spravedlnosti za ANO Robertem Pelikánem. Přimlouval se u něj, aby údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, který byl před více než rokem zadržen v Česku, vydal do Ruska.

Podle informací Aktuálně.cz a týdeníku Respekt se první schůzka s ministrem Pelikánem, který bude mít ohledně Nikulinova vydání poslední slovo, uskutečnila začátkem ledna a měla jediný bod: vydání zadržovaného ruského občana. Podruhé se pak prezident Zeman Pelikána vyptával, jak to s vydáním vypadá, před dvěma týdny po jmenování soudců na Pražském hradě.

Ministr spravedlnosti to na přímou otázku nepopřel, blíže ale obsah schůzek odmítl rozvádět. "Nechci se k tomu vyjadřovat," řekl Pelikán.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pak sdělil, že u schůzek nebyl, a proto k nim nemůže nic říct. Zeptat se na zjištění přímo hlavy státu Ovčáček následně odmítl.

O Nikulinovo vydání se přetahují Spojené státy s Ruskem a oba státy ho chtějí dostat z české vazby co nejrychleji na svoje území. V USA ho obviňují z krádeže dat na různých sociálních sítích a tamní vyšetřovatelé jsou zřejmě přesvědčeni, že zná i pozadí operací ruské kybernetické války proti Západu.

Rusové jej zase po zadržení v Praze obvinili z několik let starého prohřešku, kterého se dopustil ve své vlasti.

Jak USA, tak Rusko od Nikulinova zadržení usilují o to, aby ho získaly do své jurisdikce. Respekt již dříve informoval, že předchozí americký velvyslanec Andrew Schapiro o tom jednal s některými členy české vlády, a lobbuje i jeho současný nástupce v Praze Stephen King.

A v aktivitě nepolevuje ani ruská strana. Podle Respektu téma Nikulin otevřel při setkání se Zemanem v Soči koncem loňského roku ruský prezident Vladimir Putin. 

Rozhodnutí o tom, kam nakonec Nikulin zamíří, tak podle výsledku ovlivní české vztahy s USA i Ruskem.

Případ stále řeší česká justice. Nižší soudy již rozhodly, že hacker může být vydán do USA i Ruska, ze zákona zkoumaly jen formální náležitosti obou žádostí, které byly v pořádku. Ústavní soud už zamítl jednu Nikulinovu stížnost, jeho advokáti nyní podávají novou. Napadli také rozhodnutí ministerstva vnitra neudělit mu zde azyl.

Ministr Pelikán může o Nikulinovi rozhodnout již nyní, doporučením soudů se řídit nemusí. Podle svých spolupracovníků ale s verdiktem vyčkává, dokud nebudou uzavřena všechna soudní řízení v Nikulinově případu.

Na jakou stranu se potom Pelikán přikloní, nechce říct. Vedle prezidenta ministr případ řešil i s premiérem Andrejem Babišem. Ten zastává opačný postoj než hlava státu. "Mluvil jsem o tom s Pelikánem a určitě preferuji vydání do USA. Ale nemám na to žádný vliv," řekl Babiš Respektu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy