Zeman chce do lázeňství přitáhnout klienty z Číny a Izraele

ČTK ČTK
13. 4. 2015 13:48
Podle prezidenta je důležité přivést do lázeňství bohatou klientelu. Zmínil také podporu těžby hnědého uhlí na Sokolovsku.
Miloš Zeman při návštěvě Karlovarského kraje
Miloš Zeman při návštěvě Karlovarského kraje | Foto: ČTK

Karlovy Vary - Prezident Miloš Zeman je přesvědčen, že lázeňství v Karlovarském kraji by pomohla nová klientela z Číny nebo Izraele.

Zmínil, že určité pozitivní změny na pomoc lázeňství už byly provedeny. Například vyzdvihl zlepšení indikačního seznamu, který u nejzávažnějších nemocí prodloužil lázeňský pobyt hrazený zdravotní pojišťovnou ze tří na čtyři týdny. Zeman to řekl v Karlových Varech na úvod své třídenní návštěvy v kraji.

Přímá linka z Číny do Prahy

"Západočeské lázně byly ale známé zahraničními klienty, takže úkolem všech politiků je zahraniční, a pokud možno bohaté, klienty dovézt. Já jsem se vrátil z Číny a dohodli jsme se, že se v nejbližší době otevře linka do Prahy," řekl Zeman a v této souvislosti uvedl, že průměrné čínské město má deset milionů obyvatel a střední třída má v Číně podle odhadů 200 až 300 milionů lidí.

Podobně nadějné bylo podle Zemana i jednání v Izraeli, který lázně evropského typu nemá. "Až se uklidní dění na Ukrajině, tak se může (do lázní) vrátit i ruská klientela," doplnil.

Nejnižší průměrná mzda v zemi

Karlovarský kraj má nejnižší průměrnou mzdu v zemi, za loňský rok činila 22 060 korun, v loňském posledním čtvrtletí vzrostla na 23 596 korun. Zatímco například v Sokolovské uhelné je průměrná hrubá mzda okolo 30 tisíc korun, v lázeňství a službách je to podstatně méně. Přitom jde o dominantní hospodářské odvětví v kraji.

Prezident také uvedl, že by bylo podle něj vhodné pokračovat v těžbě hnědého uhlí i přes zatím platné limity, a to i na Sokolovsku. Sokolovská uhelná ale zatím neplánuje prolomení limitů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Papež František zvažuje, že na podzim navštíví Slovensko

Papež František v pondělí řekl, že v září při cestě do Maďarska zvažuje i návštěvu na Slovensku. Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že zprávu přijala s radostí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy