Zeman kráčí s davem, hodnotí projev opozice. Vědce popudila slova o klimatu

Martina Heroldová Jakub Heller Martina Heroldová, Jakub Heller
Aktualizováno 26. 12. 2019 17:50
K vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana se hned po jeho odvysílání začali vyjadřovat politici napříč jednotlivými stranami. Kritiku sklidil především od představitelů opozice. Naopak vládní politici a členové SPD a KSČM projev chválí. Prezidentova slova, která zlehčovala lidský vliv na změnu klimatu, už odmítají první čeští vědci.
Část českých vědců se brzy po Zemanově proslovu ohradila proti jeho tvrzení, že za klimatickou změnou, kterou svět prodělává, nestojí lidská činnost.
Část českých vědců se brzy po Zemanově proslovu ohradila proti jeho tvrzení, že za klimatickou změnou, kterou svět prodělává, nestojí lidská činnost. | Foto: Reuters

"Projev prezidenta nijak nevybočil ze standardu Miloše Zemana. Líbivá kritika, někdy oprávněná, jindy bez pochopení výzev dneška. Sebekritika žádná a určitě to není příspěvek k zasypávání příkopů ve společnosti. Tak se nenechte rušit a krásné svátky!" zhodnotil projev na Twitteru končící předseda lidovců Marek Výborný.

Bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že prezident ve vánočním poselství pouze rekapituloval činnost jednotlivých resortů, zpochybňoval klimatické vize bez pádných argumentů a volal po vyšších daních.

"Zarazila mne i opětovná kritika práva občanů demonstrovat proti A. Babišovi. Správně prezident naopak kritizoval pomalost soudního i stavebního řízení. Jen zapomněl zmínit, že zde už déle než šest let vládne jeho spojenec Andrej Babiš," dodal Pospíšil.

Současná předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se naopak k obsahu nevyjádřila vůbec a napsala pouze, že kdo si chce poslechnout státnický a věcný proslov, má si počkat na novoroční projev slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

"V jedné věci je Zeman naprostý mistr, dokáže kráčet s davem a tvářit se u toho jako disident. Fascinující," hodnotil poselství pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Babiš byl se Zemanovým projevem spokojený

Naopak premiér Andrej Babiš si prezidentův projev pochvaloval. Podle jeho názoru povzbudil lidi. Problémy, za které označil Zeman mimo jiné pomalou justici či stavební řízení, si vláda uvědomuje a patří mezi její priority, dodal Babiš. Některých se premiér plánuje dotknout i na Nový rok, kdy přednese vlastní projev.

Babiš řekl, že ho prezident potěšil především závěrem proslovu. "Kde řekl, aby se lidi nenechali nikým manipulovat a měli na věci svůj vlastní názor. Lidé se uzavírají do vlastních sociálních bublin a nejsou schopni spolu normálně bez agrese diskutovat. Hlavně mě ale potěšil proto, že se nás všechny snažil povzbudit a připomenout nám, že máme mít radost z toho, jak se nám daří," uvedl.

Problémů, o nichž Zeman mluvil, si je podle Babiše jeho kabinet vědom. "Jak uslyšíte 1. ledna i v mém projevu, patří mezi naše zásadní priority je vyřešit. Lhůty v justici se zkracují, doba výstavby velkých staveb by se měla zkrátit o tři až čtyři roky. Těší mě, že prezident taky vidí jasný smysl v Národním investičním plánu," uvedl.

Zeman v proslovu řekl, že si není jist, zda rozhodujícím faktorem oteplení planety je činnost člověka. Debatu o klimatické změně označil za nové náboženství a sebe za kacíře. "Co se týče klimatické změny, souhlasím, že nesmíme být hysteričtí, to ale neznamená, že se o přírodu kolem sebe nemáme velmi zodpovědně starat. Naše vláda to dělá," reagoval premiér.

Nepřijatelný a tragický

Proslov na Twitteru okomentoval také předseda ČSSD Jan Hamáček. "Souhlasím s panem prezidentem, že Česko je úspěšná země. Jeho slova beru jako výraz podpory práce současné vlády, tedy i ministrů ČSSD. Jsem rád, že velký prostor dal otázce změn klimatu. Potvrdil tím, že tím, že se jedná o vážný problém pro naši budoucnost," napsal. Přitom prezident ve svém projevu spíše varoval před zveličováním proměny klimatu.

Toho si všimli i čeští vědci, kteří se této problematice věnují. Ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe) Michal Marek označil projev v souvislosti s klimatickými změnami za nepřijatelný a tragický.

Zeman ve vánočním poselství řekl, že si není jistý, zda je rozhodujícím faktorem oteplení planety činnost člověka. Podle Marka však prezident pouze opakoval věci, které už byly tisíckrát vyvráceny.

Pavel Kindlmann z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pak soudí, že prezident by se měl zabývat tím, čemu rozumí, a neměl by se dotýkat "věcí, ve kterých je naprostým diletantem". "Neměl by také zneužívat svého postavení k tomu, aby lidi ohlupoval pohádkami o jakémsi klimatickém náboženství," reagoval Kindlmann na Zemanův projev.

Michal Marek, ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe)
Michal Marek, ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe) | Foto: DVTV

Prezident v něm varoval, aby se pod vlivem opatření na ochranu klimatu nestal z Evropy ekologický skanzen s nižší životní úrovní obyvatel. U oteplení zmínil, že si není jistý, zda je rozhodujícím faktorem činnost člověka, nikoliv přírodní zákony. Jako příklad zmínil Grónsko, kde podle něj před tisíci lety byly pastviny a dobytek, vlivem malé doby ledové ale obyvatelé zahynuli hladem a zimou.

"Současné změny mají i své přirozené důsledky, ale nastávají strašně rychle a nejde opomenout, že je to vlivem lidstva. Lidská civilizace je tak silná, že diktuje planetě, nejde opomenout, že sedm miliard lidí je tak silný fenomén, že to má vliv na fungování Země," uvedl Marek. Podle něj ve vědě existují oponenti s různými názory. "Je ale jasné, že klimatická změna je tady a stojí za ní člověk. Patří to k vědeckému poznání a zpochybňovat to považuji za krajně nezodpovědné," zdůraznil.

Zeman také zmínil, že Evropská unie produkuje devět procent světových emisí, zbytek je ze Spojených států, Číny, Indie a dalších zemí. Podle Marka je však Evropa zodpovědná za průmyslovou revoluci. "Pokud má Evropa intelektuální úroveň, je povinna jít příkladem, příklady táhnou. A pokud prezident mluví o Číně, tak asi neví, jaké Čína dělá pokroky, jaké tam nastávají inovace a jak likvidují uhelné elektrárny," řekl Marek.

Prezident se dotkl také studentských stávek za klima a řekl, že studenti by neměli protestovat ve všední den místo výuky. Zároveň ve svém projevu Zeman mluvil o diskusi o klimatické změně jako o novém náboženství. Podle Marka však mladí lidé mají právo se vyjadřovat. "Nemělo by se jim říkat, že se nic neděje a že jsou hlupáci a vytvářejí náboženství, to je pro mě nepřijatelné," dodal. 

Profesor Marek je průkopníkem moderních ekofyziologických metod používaných při výzkumech lesních ekosystémů. Jeho zásluhou se v 90. letech Česká republika zapojila do mezinárodních výzkumných programů zabývajících se dopady globální změny klimatu. 

SPD a komunisté s projevem souhlasí

Naopak chvála na prezidentův projev zazněla z úst předsedy SPD Tomia Okamury. "Pan prezident přednesl vyvážený projev, kde zmínil zásadní problémy naší země. Hnutí SPD sdílí jeho kritiku stavu vymahatelnosti spravedlnosti a práva pro občany. Souhlasíme také s pojmenováním nebezpečných rizik souvisejících s klimatickou politikou EU, které vláda ustupuje," komentoval Zemanovo vystoupení.

Pochvaly se prezident dočkal také od ministryně financí Aleny Schillerové. "Vánoční poselství pana prezidenta se neslo v pozitivním duchu, a přitom nevynechalo žádné z aktuálních témat, která hýbou naší společností. Byl to projev nejen pozitivní, ale také smířlivý a apelující, a to zejména na společenskou diskuzi a přemýšlení každého z nás. Potěšilo mě, že pan prezident ocenil ekonomickou stabilitu země, klesající zadlužení a že se vyslovil pro postupnou redukci daňových výjimek, což je i mým cílem," konstatovala Schillerová.

Kladně hodnotil prezidentův projev také komunistický poslanec Jiří Dolejš. "Letos Zeman docela věcný - jsme úspěšná, i když pomalá země, myšlení bolí, kacíř klimatického náboženství. To šlo…" napsal na Twitteru.

Z řad ODS se k vánočnímu poselství vyjádřil například poslanec Jan Skopeček. "Prezident Zeman zdůraznil úspěšnost naší země. Souhlasím, zvyšovat sebevědomí národa je úkolem prezidentů. Chválit ale chiméru investičního plánu a nezmínit například chybějící penzijní reformu je absurdně nekritický postoj k vládě. Správně varoval před dopady zeleného náboženství," napsal, ale dodal, že by očekával také prezidentův apel na to, aby vláda hospodařila s vyrovnaným rozpočtem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 3 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy