Zeman ke sjezdu ČSSD: Jednobarevné vedení se nesmí vymlouvat

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2015 12:47
Premiér Bohuslav Sobotka na sjezdu prosadil do vedení strany ty politiky, které chtěl. Podle Zemana takové vedení přijímá veškerou zodpovědnost za budoucí volební výsledky.
Foto: TV Prima

Praha - Jednobarevné vedení ČSSD přejímá veškerou odpovědnost za budoucí volební výsledky strany a nemá se na koho vymlouvat, řekl prezident Miloš Zeman ke sjezdu sociální demokracie.

Na něm šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka prosadil do vedení strany přesně ty politiky, které chtěl.

V pořadu Partie televize Prima také Zeman za urážku označil kvóty pro ženy, které si ČSSD na sjezdu schválila.

Přemýšlet o příčinách

Zeman uvedl, že by strany, které příliš neuspějí ve volbách, měly neúspěch analyzovat a přemýšlet o jeho příčinách. Když to neudělají, riskují podle něj, že příště bude neúspěch ještě větší.

Sociální demokracie, která v posledních parlamentních volbách výrazně zaostala za očekáváním, tak podle něj na v sobotu skončeném sjezdu neučinila.

"Nechci být nezdvořilý a radit ČSSD, chci jen konstatovat, že před volbami analytici Lidového domu tvrdili, že ČSSD dostane mezi 30 a 35 procenty hlasů. Dostala 20. Jednou z chyb ČSSD je špatná práce analytiků, kteří nedokázali rozpoznat hrozící nebezpečí," dodal Zeman.

Přitažlivé osobnosti v čele

K novému vedení ČSSD Zeman uvedl, že je zcela normální, když strany mají různé frakce zastoupené i ve svém čele. Stranu to podle něj oživuje a dává jí to nové impulzy do činnosti.

Jednobarevné vedení podle něj přejímá veškerou odpovědnost za budoucí volební výsledky. Ty u ČSSD budou záležet na programu i na tom, do jaké míry bude mít v čele přitažlivé osobnosti, je přesvědčen Zeman.

Babiš je na řadě

Prezident také znovu potvrdil své předchozí tvrzení, že pokud by Sobotka ve vládě skončil, jmenoval by Andreje Babiše, který je podle něj "na řadě".

Obě strany, tedy ANO a ČSSD, by v případě pádu vlády podle Zemana podlehly pokušení vytvořit koalici s TOP 09 nebo s ODS, ačkoli se od nich nyní distancují.

"Byla by to tak trochu zrada na voličích, když by vybraly tyto zkrachovalé strany, zejména TOP 09, která ztratila v komunálních volbách polovinu mandátů," dodal prezident.

Nemyslitelná by tak podle něj nebyla koalice s KSČM, protože ANO i ČSSD se stranou na komunální úrovni spolupracují. "KSČM si nedokážu představit ve vládě, ale dokážu si představit vládu, kterou by KSČM tolerovala," vysvětlil Zeman.

Nejméně 40 procent žen

Sociální demokracie o na sjezdu vedle volby nového vedení také schválila nové stanovy. U voleb do Sněmovny a krajů podle nich ČSSD musí na kandidátku dát nejméně 40 procent žen.

Zeman takové opatření považuje za urážku žen. Schopné ženě díky nim může neschopný muž neprávem říci, že je na kandidátce jen proto, že jsou kvóty, míní. Jeho stanovisko prý ale není nikterak radikální.

"Lidi nemáte soudit podle pohlaví, věku, hustoty vlasového porostu, pouze a jedině podle jejich výsledků," dodal.

S teroristy se nevyjednává

Zeman se v neděli zmínil také o Čechovi, kterého unesli v Lybii. "Já jsem říkal, že s teroristy se nevyjednává," zopakoval Zeman své dlouhodobé stanovisko.

"Únosci (Čecha) jsou z 99procentní pravděpodobností teroristé z Islámského státu, což se projevovalo tím, že tam přijeli v pickupech, nad hlavou jim vlála pověstná černá vlajka," uvedl prezident.

"To znamená s teroristy se skutečně nevyjednává, to, s kým se dá vyjednávat jsou obchodníci, protože únos je druhem byznysu," dodal.

Například v případě dvojice Češek, které byly uneseny v Pákistánu v roce 2013, není podle něj vyloučeno, že byly uneseny spíše obchodníky, kteří budou žádat výkupné.

Zeman také vyjádřil přesvědčení, že v některých částech politiky Evropské unie se objevují prvky usmiřování a relikty tolerance k teroristickým hnutím.

Proti Islámskému státu podle něj nebojuje EU dostatečně, což má za následek, že se rozlézá jako rakovina a je už i v Libyi. To podle prezidenta pocítilo i Česko samo na sobě.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy