Zeman jmenuje vládu opřenou o KSČM na výročí popravy Horákové. Štěch: Víc mě trápí premiér oligarcha

Barbora Němcová Barbora Němcová
25. 6. 2018 11:31
Podle Ovčáčka bude 27. června jmenována vláda ANO a ČSSD. O její podpoře, kterou přislíbila KSČM, bude sněmovna hlasovat až 11. července.
Miloš Zeman na sjezdu KSČM.
Miloš Zeman na sjezdu KSČM. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje menšinovou vládu Andreje Babiše ve středu 27. června. Menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, který se má opírat o podporu KSČM, tak vznikne na Den památky obětí komunistického režimu.

Tento den se do kalendáře dostal jako výročí popravy Milady Horákové a dalších obětí vykonstruovaného procesu.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček výběr data hájí tím, že 27. června bude jmenována pouze vláda ANO a ČSSD, komunisté jí mají vyjádřit podporu až 11. července při hlasování ve sněmovně.

"Jde o výsledek trojstranné nedělní dohody z Lán. Jmenovaná bude koaliční vláda ANO a ČSSD. O důvěře kabinetu bude Poslanecká sněmovna hlasovat 11. července," komentoval termín jmenování Ovčáček.

Na 27. června vychází také výročí nuceného sloučení poválečné ČSSD s KSČ z roku 1948. Strana na celá desetiletí v Československu zanikla, řada jejích členů pak čelila perzekuci ze strany komunistické moci, nebo odešla do exilu.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v historických paralelách problém nevidí. "Pevně věřím, že už to s ČSSD takhle daleko nikdy nedospěje," reagoval na otázky Aktuálně.cz.

Doplnil, že z jeho pohledu jsou závažnější jiné okolnosti. "To mě netrápí, problém je jinde - budeme ve vládě, kterou povede oligarcha, typicky pravicový člověk. A já jsem prolevicový a mně takovéto spojení vadí," řekl Aktuálně.cz Štěch.

"Tah Andreje Babiše je obdobný, jako když se nepřátelsky přebírají firmy," dodal předseda Senátu. 

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček, šéf KSČM Vojtěch Filip a premiér Andrej Babiš na dotaz, zda bylo datum jmenování vlády vybráno náhodně, neodpověděli.

Dcera Milady Horákové v rozhovoru pro DVTV:

Celá ideologie komunismu je pro normální lidi nesplnitelná, já bych nikdy nebyla statečná jako ona, byla neskutečně silná osobnost, říká Jana Kánská | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy