reklama
 
 

Zeman povýší šéfa BIS do generálské hodnosti. Slíbil mi to, řekl premiér Babiš

21. 10. 2018 13:33
Andrej Babiš si s Milošem Zemanem prý vysvětlili nedorozumění. "Prezident mi slíbil, že bude jmenován generálem," nechal se slyšet premiér v pořadu Otázky Václava Moravce.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že mu prezident Miloš Zeman slíbil, že jmenuje ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti.

V květnu Zeman návrhu vlády nevyhověl, kabinet nyní navrhuje povýšení plukovníka Koudelky znovu, řekl Babiš v České televizi.

Premiér dodal, že s prezidentem o tom mluvil při příležitosti jmenování Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Se Zemanem si prý vysvětlili nedorozumění. "Prezident mi slíbil, že bude jmenován generálem," podotkl Babiš.

Média na jaře spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě civilní kontrarozvědky k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii a kterou Zeman interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí.

Prezident jmenuje generály při příležitosti státního svátku 28. října. Vláda navrhuje celkem 12 lidí. Je mezi nimi i zástupce velitele pozemních sil Petr Procházka, kterého Zeman v květnu u příležitosti Dne vítězství rovněž nejmenoval.

V říjnu 2016 Zeman odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod tehdy neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni v následujícím roce.

autor: ČTK | 21. 10. 2018 13:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama