Zeman povýší šéfa BIS do generálské hodnosti. Slíbil mi to, řekl premiér Babiš

ČTK ČTK
21. 10. 2018 13:33
Andrej Babiš si s Milošem Zemanem prý vysvětlili nedorozumění. "Prezident mi slíbil, že bude jmenován generálem," nechal se slyšet premiér v pořadu Otázky Václava Moravce.
Foto: ČTK

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že mu prezident Miloš Zeman slíbil, že jmenuje ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti.

V květnu Zeman návrhu vlády nevyhověl, kabinet nyní navrhuje povýšení plukovníka Koudelky znovu, řekl Babiš v České televizi.

Premiér dodal, že s prezidentem o tom mluvil při příležitosti jmenování Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Se Zemanem si prý vysvětlili nedorozumění. "Prezident mi slíbil, že bude jmenován generálem," podotkl Babiš.

Média na jaře spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě civilní kontrarozvědky k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii a kterou Zeman interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí.

Prezident jmenuje generály při příležitosti státního svátku 28. října. Vláda navrhuje celkem 12 lidí. Je mezi nimi i zástupce velitele pozemních sil Petr Procházka, kterého Zeman v květnu u příležitosti Dne vítězství rovněž nejmenoval.

V říjnu 2016 Zeman odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod tehdy neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni v následujícím roce.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy