Zeman jmenuje Mazance do čela Nejvyššího správního soudu v září

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2018 18:33
Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi Nejvyššího správního soudu (NSS) Michalu Mazancovi, že ho 18. září jmenuje předsedou NSS. Soud povede od 1. října. Mazanec to řekl po úterním setkání se Zemanem na Pražském hradě. Rozhodnutí podléhá kontrasignaci premiéra Andreje Babiše (ANO). Mazanec předpokládá, že Zeman jeho jmenování s předsedou vlády domluvil. Mazanec se stane v čele NSS nástupcem Josefa Baxy. Baxovi vyprší mandát letos v září, funkční období končí i Mazancovi.
Michal Mazanec
Michal Mazanec | Foto: Marek Pokorný

Praha - Prezident Miloš Zeman po několika měsících ukončil spekulace, koho jmenuje do čela Nejvyššího správního soudu místo končícího předsedy Josefa Baxy. Tomu 30. září vyprší jeho patnáctiletý mandát a již nemůže pokračovat. Na Hrad si pozval místopředsedu soudu a tedy Baxova zástupce Michala Mazance, aby mu sdělil, že po následující tři roky povede soud on.

"Pan prezident mi sdělil, že budu 18. září jmenován předsedou Nejvyššího správního soudu," potvrdil po schůzce Mazanec. Ten se své funkce ujme 1. října.  

S prezidentem také probírali jméno nového místopředsedy. "Zmínil jsem některá jména, ale pan prezident v tuto chvíli žádné rozhodnutí neudělal, takže je zbytečné o nich spekulovat," uvedl Mazanec.

Začínal u prokuratury

Michal Mazanec je dlouholetý specialista na správní právo. Začínal v roce 1976 jako prokurátor na netrestním úseku všeobecného občansko-soudního dozoru, kde měl na starosti například dopravní nehody a další nedbalostní trestné činy.

Po revoluci byl několik měsíců obvodním prokurátorem pro Prahu 5, ale pak využil nabídku se stát ředitelem legislativního a právního odboru ministerstva kultury. V roce 1992 byl jmenován soudcem Nejvyššího soudu na úseku správního soudnictví a v roce 1993 se stal soudcem Vrchního soudu v Praze.

V roce 2003 se stal místopředsedou nově vzniklého Nejvyššího správního soudu.

Musíme to stihnout za tři roky

Mazanec může být ve funkci jen tři roky z desetiletého mandátu předsedy Nejvyššího správního soudu, protože mu brzy bude 70 let. To je věková hranice pro výkon funkce soudce.

To někteří představitelé justice, například i předsedkyně Soudcovské unie - a Mazancova kolegyně - Daniela Zemanová považují za krátkou dobu na to, aby mohl provést případné koncepční změny. "Koncepční změny musí provádět vláda a ta má před sebou také tři roky. Musíme za ty tři roky stihnout, co bude možné," uvedl Mazanec, který již nějakou představu má.

Podle něj je třeba zejména se vypořádat s tím, že za posledních pět let vzrostl počet případů, které musí soud řešit, o více než polovinu. "Ten nápad je skutečně rapidně rostoucí, ve srovnání s rokem 2012 jsme na 160 procentech. Je ale zapotřebí větší zásah i proto, že za 15 let jme nasbírali dost zkušeností," uvedl s tím, že své návrhy ale nejdřív probere s ministrem spravedlnosti a kolegiem Nejvyššího správního soudu.

Podle svých slov přitom nechce měnit směr, který nastolil Josef Baxa. "Koncepce je dána zákonem a jak ji plnil doktor Baxa, tak ji budu plnit i já," dodal Mazanec.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

V Indianapolis se střílelo. Osm lidí přišlo o život, útočník zřejmě spáchal sebevraždu

Při střelbě u logistického centra kurýrní služby Fedex v americkém městě Indianapolis přišlo o život osm lidí, další nejméně čtyři lidé byli hospitalizováni. Policejní mluvčí uvedla, že útočník je mrtvý, zřejmě spáchal sebevraždu. Lidem podle ní nehrozí další nebezpečí.

Incident se stal nedaleko mezinárodního letiště u hlavního města státu Indiana asi půl hodiny před půlnocí místního času (asi 06:30 SELČ). Jeden ze svědků vypověděl, že na místě viděl muže se zbraní, z níž několikrát vystřelil. Jiný člověk řekl, že jeho neteř seděla v autě a strhla se u ní střelba. Se zraněním paže ji poté záchranáři odvezli do nemocnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy