Zeman jmenuje Mazance do čela Nejvyššího správního soudu v září

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2018 18:33
Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi Nejvyššího správního soudu (NSS) Michalu Mazancovi, že ho 18. září jmenuje předsedou NSS. Soud povede od 1. října. Mazanec to řekl po úterním setkání se Zemanem na Pražském hradě. Rozhodnutí podléhá kontrasignaci premiéra Andreje Babiše (ANO). Mazanec předpokládá, že Zeman jeho jmenování s předsedou vlády domluvil. Mazanec se stane v čele NSS nástupcem Josefa Baxy. Baxovi vyprší mandát letos v září, funkční období končí i Mazancovi.
Michal Mazanec
Michal Mazanec | Foto: Marek Pokorný

Praha - Prezident Miloš Zeman po několika měsících ukončil spekulace, koho jmenuje do čela Nejvyššího správního soudu místo končícího předsedy Josefa Baxy. Tomu 30. září vyprší jeho patnáctiletý mandát a již nemůže pokračovat. Na Hrad si pozval místopředsedu soudu a tedy Baxova zástupce Michala Mazance, aby mu sdělil, že po následující tři roky povede soud on.

"Pan prezident mi sdělil, že budu 18. září jmenován předsedou Nejvyššího správního soudu," potvrdil po schůzce Mazanec. Ten se své funkce ujme 1. října.  

S prezidentem také probírali jméno nového místopředsedy. "Zmínil jsem některá jména, ale pan prezident v tuto chvíli žádné rozhodnutí neudělal, takže je zbytečné o nich spekulovat," uvedl Mazanec.

Začínal u prokuratury

Michal Mazanec je dlouholetý specialista na správní právo. Začínal v roce 1976 jako prokurátor na netrestním úseku všeobecného občansko-soudního dozoru, kde měl na starosti například dopravní nehody a další nedbalostní trestné činy.

Po revoluci byl několik měsíců obvodním prokurátorem pro Prahu 5, ale pak využil nabídku se stát ředitelem legislativního a právního odboru ministerstva kultury. V roce 1992 byl jmenován soudcem Nejvyššího soudu na úseku správního soudnictví a v roce 1993 se stal soudcem Vrchního soudu v Praze.

V roce 2003 se stal místopředsedou nově vzniklého Nejvyššího správního soudu.

Musíme to stihnout za tři roky

Mazanec může být ve funkci jen tři roky z desetiletého mandátu předsedy Nejvyššího správního soudu, protože mu brzy bude 70 let. To je věková hranice pro výkon funkce soudce.

To někteří představitelé justice, například i předsedkyně Soudcovské unie - a Mazancova kolegyně - Daniela Zemanová považují za krátkou dobu na to, aby mohl provést případné koncepční změny. "Koncepční změny musí provádět vláda a ta má před sebou také tři roky. Musíme za ty tři roky stihnout, co bude možné," uvedl Mazanec, který již nějakou představu má.

Podle něj je třeba zejména se vypořádat s tím, že za posledních pět let vzrostl počet případů, které musí soud řešit, o více než polovinu. "Ten nápad je skutečně rapidně rostoucí, ve srovnání s rokem 2012 jsme na 160 procentech. Je ale zapotřebí větší zásah i proto, že za 15 let jme nasbírali dost zkušeností," uvedl s tím, že své návrhy ale nejdřív probere s ministrem spravedlnosti a kolegiem Nejvyššího správního soudu.

Podle svých slov přitom nechce měnit směr, který nastolil Josef Baxa. "Koncepce je dána zákonem a jak ji plnil doktor Baxa, tak ji budu plnit i já," dodal Mazanec.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy