Zeman jmenoval Šámala předsedou Nejvyššího soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2015 16:38
Odborník na hospodářskou trestnou činnost vystřídal dlouholetou šéfku soudu Ivu Brožovou, která ve středu předala prezidentovi svou rezignaci.
Miloš Zeman a Pavel Šámal.
Miloš Zeman a Pavel Šámal. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval novým předsedou Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Expert na trestní právo Šámal ve funkci vystřídal Ivu Brožovou, která svůj záměr rezignovat oznámila v úterý a ve středu předala prezidentovi svou rezignaci.

Třiašedesátiletá soudkyně uvedla jako hlavní důvod odchodu důchodový věk. Mnohé politiky a představitele justice krok Brožové i rychlost výměny na postu šéfa Nejvyššího soudu překvapily.

Válková o Brožové nevěděla

"Chtěl bych popřát panu profesoru Šámalovi, aby se mu v jeho práci dařilo, aby rozhodnutí Nejvyššího soudu byla inspirativní i pro soudy nižší instance a aby rozsudky Nejvyššího soudu byly přijímány s pochopením jako odbornou, tak pokud možno i laickou veřejností, do níž se sám počítám," uvedl Zeman.

Slavnostního jmenování se zúčastnila i Brožová, které prezident předal kytici, ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) či nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Válková o záměru Brožové rezignovat dopředu nevěděla. Exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) výměnu v čele Nejvyššího soudu už dříve označil za kabinetní hru, která poškozuje dobré jméno justice, a za komplot určité části justice dohodnutý s Pražským hradem. Profituje z něj prý hlava státu. Válková řekla, že o žádném komplotu neví.

Blažek: Za změnou stojí Rychetský a Baxa

Blažek ve čtvrtek naznačil, že za změnou stojí předsedové Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu Pavel Rychetský a Josef Baxa. "Za takzvanou náhlou výměnou předsedy Nejvyššího soudu jsou týdny utajených jednání s dalšími kandidáty konaná v brněnských a pražských zákoutích. Cílem bylo, aby se předsedou soudu stal někdo, kdo patří do jejich vztahových vazeb v justici," řekl novinářům Blažek.

Zdůraznil, že nemá nic proti Šámalovi, ale kritizuje postup jeho ustanovení, protože nebyl znám proces rozhodování. Takový způsob personální politiky podle Blažka citelně oslabí zdravé konkurenční prostředí v justici.

Hlavní autor trestního zákoníku

Jedenašedesátiletý soudce Šámal pracuje na Nejvyšším soudu od roku 1993, specializuje se na hospodářskou trestnou činnost. Zároveň je profesorem trestního práva, kriminologie a kriminalistiky, působí na pražské právnické fakultě.

Je hlavním autorem nového trestního zákoníku a předsedá komisi ministerstva spravedlnosti, která připravuje nový trestní řád. V roce 2008 získal v oboru trestního práva cenu Právník roku.

Brožová stála v čele soudu od roku 2002

Brožová stála v čele Nejvyššího soudu od roku 2002, dokázala odrazit pokus o své odvolání někdejším prezidentem Václavem Klausem. K rezignaci uvedla, že si chce odpočinout. Impulsem k odchodu bylo také to, že předsedům kolegií soudu skončí mandát.

Nový předseda si tak bude vytvářet vlastní tým. Brožová zároveň zdůraznila, že svým odchodem umožní jmenování šéfů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu ve dvou různých prezidentských funkčních obdobích.

Podle ní je důležité, aby oba předsedy nejmenoval jeden prezident.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 29 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy