Zeman jmenoval ministrem zdravotnictví Vojtěcha. Tentokrát bez slavnostní ceremonie

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2021 13:27
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval staronovým ministrem zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Oproti zvyklosti jmenování nedoprovodila tradiční slavnostní ceremonie, ministr si pouze od prezidenta převzal podepsaný jmenovací dekret. Zeman zároveň přijal rezignaci dosavadního ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Premiér Andrej by měl ve středu Vojtěcha uvést do funkce.
Miloš Zemana a Adam Vojtěch při druhém jmenování ministrem.
Miloš Zemana a Adam Vojtěch při druhém jmenování ministrem. | Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

"Popřál mi hodně štěstí. Byla to příjemná debata, taková spíše obecná o dalším vývoji pandemie. Bavili jsme se o tom, že je třeba přimět i mladou generaci k tomu, aby se nechala očkovat," řekl Adam Vojtěch České televizi po návštěvě prezidenta Miloše Zemana. O Sputniku spolu nemluvili, podle Vojtěcha to v situaci, kdy má Česko vakcín dost, není na stole.

Uvedl také, že nabídku dostal v minulém týdnu. "Bral jsem to spíše jako alternativu, nepočítal jsem s tím, že to takto dopadne. Přemýšlel jsem nad tím, jestli je to správně. Na druhou stranu vzhledem k tomu vývoji a tomu riziku, že přijde ministr s neznalostí toho resortu, tak jsem z nějaké odpovědnosti vůči ministerstvu přijal nabídku jej do voleb vést," řekl Vojtěch ČT po návštěvě Zemana

Kvůli epidemii bude podle něj třeba se připravovat na podzimní období a návrat dětí do škol.

"Ve sněmovně je ještě celá řada zákonů, na kterých jsem pracoval jako ministr," uvedl. Poslanci projednávají například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která mění například vstup nových léků do úhrady pojišťoven, zákon o návykových látkách, zavádějící nová pravidla pěstování léčebného konopí, či legislativu, která má nastavit jednotná pravidla pro elektronizaci zdravotnictví.

"Pro zdravotnictví teď nastává doba pomalého návratu ke standardní necovidové péči, ale musí být zajištěna stabilita a rozvoj pro všechny segmenty," dodal Vojtěch.

O budoucnosti svého předchůdce Arenbergera v čele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady mluvit nechtěl. "Já bych vyčkal na výsledky kontrol, které byly v nemocnici nařízeny, a pak bych dělal nějaké další závěry," dodal s tím, že nemocnici kontrolují ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí.

K personálním otázkám v úřadu uvedl, že zásadní změny neplánuje, ale některé nejbližší lidi si chce přivést. Nabídku od premiéra vést znovu resort zdravotnictví dostal minulý týden. "Bral jsem to jako nějakou alternativu. Nepočítal jsem s tím, že to takto dopadne," dodal. Podle něj by na chod úřadu mělo negativní efekt, kdyby přišel nový ministr neznalý jeho fungování.

O své budoucnosti jako velvyslance ve Finsku, do níž byla jeho nominace schválená vládou i prezidentem, nechtěl dnes spekulovat. Platí podle něj ale, že nebude v podzimních volbách kandidovat do sněmovny.

Arenberger ve funkci skončil po necelých sedmi týdnech. Nezvládl vysvětlit svůj majetek, finance či privatizaci bytu v centru Prahy. Končící ministr mluvil při oznámení své rezignace o "nesprávně vyplněném přiznání" a označil to za své jediné pochybení.

Podle fotografií, které Ovčáček zveřejnil, se jmenování zúčastnil prezidentův kancléř Vratislav Mynář a šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. Po předání jmenovacího dekretu Vojtěch podepsal ministerský slib.

Vojtěch se ministrem zdravotnictví stal v prosinci 2017, kdy byl jmenován v první Babišově vládě, stejnou funkci získal i ve druhém Babišově kabinetu. Na funkci rezignoval loni v září s vysvětlením, že ho řízení úřadu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo. Po odchodu z vlády zamířil do představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Server Seznam Zprávy uvedl, že krátce před svým jmenováním Vojtěch na pozici předsedy představenstva Krajské zdravotní rezignoval.

Vojtěcha v září ve funkci nahradil epidemiolog Roman Prymula, kterého vystřídal dětský hematolog Jan Blatný. Arenbergera Babiš uvedl do úřadu 7. dubna. Ve funkci tak strávil 49 dní, pouze o 11 více než Prymula.

Video: Babiš už má na výběr jen vyslovená béčka a vykuky, chce loajalitu, říká Honzejk

Babiš se rozhodl, že si z Vojtěcha udělá loajální kádrovou rezervu, s Babišem nechce mít nikdo nic moc společného, výběr je hodně zúžený, říká Honzejk | Video: DVTV, Michael Rozsypal
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy