Zeman jmenoval expremiéra Rusnoka členem rady ČNB

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2014 16:15
Rusnok nahradí dosavadní členku bankovní rady Evu Zamrazilovou.
Miloš Zeman a Jiří Rusnok při jmenování předsedou vlády.
Miloš Zeman a Jiří Rusnok při jmenování předsedou vlády. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka novým členem Bankovní rady České národní banky. Rusnok nahradí dosavadní členku bankovní rady Evu Zamrazilovou, které končí její šestiletý mandát 28. února.

Prezident již od nástupu do funkce před rokem avizoval, že členem bankovní rady jmenuje právě Rusnoka. Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních.

Zeman při Rusnokově slavnostním jmenování členem bankovní rady připomněl, že v programové části koaliční smlouvy se hovoří o přijetí eura. Domnívá se, že právě Rusnok bude jako člověk, který kombinuje ekonomické a politické znalosti, velkým přínosem při řešení tohoto složitého problému.

Rusnok označil své jmenování členem rady za pokračování a asi i vyvrcholení své odborné kariéry.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je jmenování Rusnoka dobrým krokem. Mimo jiné uvedl, že Rusnok rozšíří názorové spektrum členů bankovní rady.

Z dlouhodobějšího pohledu je pak podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška zřejmé, že Rusnokovo jmenování je prvním krokem v názorovém posunu vedení ČNB směrem ke vstřícnějším postojům k evropské integraci. Hlavní ekonom Patria Finance David Marek uvedl, že v osobě Rusnoka se snoubí zkušenosti z hospodářské politiky s praxí ve finančním světě.

Rusnok: Jsem zastáncem přijetí eura

Rusnok po jmenování novinářům řekl, že se netají tím, že je zastánce evropské integrace a přijetí eura. "Není ale rolí centrální banky, aby určovala politické priority země - a otázka přijetí eura je primárně politická," upozornil.

Zároveň uvedl, že Česko je přes všechny domácí stesky ekonomicky zdravou zemí a je schopno si s maastrichtskými kritérii pro přijetí eura poradit. "Největší problém je v hlavách politiků a občanů. Musíme vidět, že je to (přijetí eura) naše perspektiva," dodal.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek uvedl, že v osobě Rusnoka se snoubí zkušenosti z hospodářské politiky s praxí ve finančním světě.

To je mimo jiné oblast, které se chce Rusnok v centrální bance věnovat. "Určitě mě zajímají věci, které si týkají regulace finančního trhu, ale i ochrany spotřebitelů. V této věci má ČNB velikou roli," uvedl.

Do konce ledna byl Rusnok premiérem prozatímní vlády, která od léta úřadovala bez vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnou. Předtím Rusnok působil jako šéf ING penzijního fondu i jako prezident Asociace penzijních fondů. Dříve byl také ministrem financí a ministrem průmyslu a obchodu.

Zahradil: Jmenování Rusnoka je odměna za eurohujerství

První místopředseda ODS Jan Zahradil označil jmenování Rusnoka jako odměnu prezidenta Zemana za eurohujerství a za věrné služby.

Rusnok doplní bankovní radu v době, kdy ČNB čelí kritice části ekonomů a politiků za devizové intervence, které vedly k oslabení koruny. Zatímco prezident zásah centrálních bankéřů kritizoval, Rusnok ho hájil. V listopadu řekl, že intervence domácí ekonomice pomohou a zvýší její konkurenceschopnost.

ČNB zahájila intervence 7. listopadu s cílem oslabit korunu a zabránit tak hrozící deflaci. Snaha držet kurz koruny poblíž hranice 27 korun za euro, jak ČNB deklarovala, bude podle guvernéra ČNB Miroslava Singera trvat nejméně rok a půl.

Bankovní rada ČNB je sedmičlenná. Další výměna rady je možná v červenci 2016, kdy končí mandát guvernérovi Miroslavu Singerovi a členovi bankovní rady Kamilu Janáčkovi.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy