Bezpečnostní opatření na Hradě opět posílí, dohodli Zeman s Tuhým. Reagují na nové útoky teroristů

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
11. 4. 2017 18:13
Prezident Miloš Zeman jednal na Pražském hradě s policejním prezidentem Tomášem Tuhým o bezpečnosti ve světě a Evropě kvůli atentátům posledních dní ve Stockholmu, Petrohradě a Egyptě. A kvůli zvýšenému riziku se mají znovu zpřísnit i bezpečnostní opatření Hradu. "Adekvátně reagujeme. Změní se věci, které nejsou tolik viditelné na první pohled, ale jsou součásti určité taktiky," sdělil neurčitě Ovčáček. Policejní prezidium jednání o změnách v ochraně Hradu potvrdilo. "Na standardní schůzce se policejní prezident s prezidentem republiky dohodli na adekvátních bezpečnostních opatřeních v souvislosti s ochranou Pražského hradu," řekla mluvčí policejního prezidenta Iveta Martínková.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Bezpečnostní opatření na Pražském hradě opět posílí. Vyplynulo to z úterního hodinového jednání mezi prezidentem Milošem Zemanem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým, na němž řešili bezpečností situaci v Evropě.

"Jsme nuceni a povinni reagovat na dění v Evropě. O dalších podrobnostech nebudu hovořit," řekl Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že bezpečnostní situace v Evropě se kvůli atentátům posledních dní ve Stockholmu, Petrohradě a Egyptě změnila.

Hradní bezpečnostní opatření se tak mají zpřísnit. "Adekvátně reagujeme. Změní se věci, které nejsou tolik viditelné na první pohled, ale jsou součástí určité taktiky," dodal neurčitě Ovčáček.

Policejní prezidium jednání o změnách v ochraně Hradu potvrdilo. "Na standardní schůzce se policejní prezident s prezidentem republiky dohodli na adekvátních bezpečnostních opatřeních v souvislosti s ochranou Pražského hradu," řekla bez dalších podrobností mluvčí policejního prezidenta Iveta Martínková.

Hrad už zvýšil opatření kvůli bezpečnosti v polovině loňského roku, když přidal ke všem vstupům do areálu rámy na detekci kovů, kterými musí všichni návštěvníci projít.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy