Bezpečnostní opatření na Hradě opět posílí, dohodli Zeman s Tuhým. Reagují na nové útoky teroristů

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
11. 4. 2017 18:13
Prezident Miloš Zeman jednal na Pražském hradě s policejním prezidentem Tomášem Tuhým o bezpečnosti ve světě a Evropě kvůli atentátům posledních dní ve Stockholmu, Petrohradě a Egyptě. A kvůli zvýšenému riziku se mají znovu zpřísnit i bezpečnostní opatření Hradu. "Adekvátně reagujeme. Změní se věci, které nejsou tolik viditelné na první pohled, ale jsou součásti určité taktiky," sdělil neurčitě Ovčáček. Policejní prezidium jednání o změnách v ochraně Hradu potvrdilo. "Na standardní schůzce se policejní prezident s prezidentem republiky dohodli na adekvátních bezpečnostních opatřeních v souvislosti s ochranou Pražského hradu," řekla mluvčí policejního prezidenta Iveta Martínková.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Bezpečnostní opatření na Pražském hradě opět posílí. Vyplynulo to z úterního hodinového jednání mezi prezidentem Milošem Zemanem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým, na němž řešili bezpečností situaci v Evropě.

"Jsme nuceni a povinni reagovat na dění v Evropě. O dalších podrobnostech nebudu hovořit," řekl Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že bezpečnostní situace v Evropě se kvůli atentátům posledních dní ve Stockholmu, Petrohradě a Egyptě změnila.

Hradní bezpečnostní opatření se tak mají zpřísnit. "Adekvátně reagujeme. Změní se věci, které nejsou tolik viditelné na první pohled, ale jsou součástí určité taktiky," dodal neurčitě Ovčáček.

Policejní prezidium jednání o změnách v ochraně Hradu potvrdilo. "Na standardní schůzce se policejní prezident s prezidentem republiky dohodli na adekvátních bezpečnostních opatřeních v souvislosti s ochranou Pražského hradu," řekla bez dalších podrobností mluvčí policejního prezidenta Iveta Martínková.

Hrad už zvýšil opatření kvůli bezpečnosti v polovině loňského roku, když přidal ke všem vstupům do areálu rámy na detekci kovů, kterými musí všichni návštěvníci projít.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy