Zeman je ve výborné kondici, ujišťovali novináře Chovanec s Hamáčkem. Nikdo se jich na to neptal

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 11. 2017 17:09
Vedení sociální demokracie se v Lánech setkalo s prezidentem Milošem Zemanem. "Je ve výborné fyzické kondici," ujišťovali novináře několikrát Milan Chovanec i Jan Hamáček.
Tisková konference po setkání vedení ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem. | Video: DVTV

Lány - "Pan prezident je ve výborné fyzické kondici," ujišťovali po schůzce s Milošem Zemanem představitelé sociální demokracie Milan Chovanec a Jan Hamáček, a to dokonce několikrát.

Na schůzce se podle svých slov bavili především o Poslanecké sněmovně, o podobě ustavující schůze, ale i o předčasných volbách či osudu sociální demokracie. Přesto však ani jeden ze členů vedení strany na úvod neopomněl uvést, že se prezident těší dobrému zdraví, aniž by se jich na to někdo ptal.

"My jsme s panem prezidentem dnes poobědvali, a musím říci, že pan prezident je ve velmi dobré kondici. Já osobně jsem neviděl nemocného muže, ale člověka, který má hluboký zájem o dění v České republice i v sociální demokracii," uvedl tiskovou konferenci Milan Chovanec. Jeho slova poté potvrdil i předseda sněmovny Hamáček, Chovanec je ale přesto v průběhu setkání s novináři ještě jednou zopakoval.

Podle Chovance prezident na schůzce zopakoval, že bude-li zvolen, chce zabránit konání předčasných voleb. Vedení ČSSD jej naopak ujistilo, že nechce ve sněmovně zdržovat.

"Nemáme ambici dělat zbytečné obstrukce, blokovat týdny a měsíce Poslaneckou sněmovnu," uvedl Chovanec. Vládu v podobě, jakou navrhuje Andrej Babiš, však ČSSD "neplánuje dát důvěru ani do ní vstoupit". Nezamlouvá se jí však ani nápad pirátů, aby všechny výbory obsadili zástupci opozice.

"Bylo by to poprvé v historii, kdy by strana, která vyhrála volby, neměla vedení ani jednoho z výborů, a myslím si, že to není možné," řekl Jan Hamáček a dodal, že by dal přednost poměrnému zastoupení stran ve výborech. Dodal také, že prezident vyjádřil podporu jeho kandidatuře na post místopředsedy sněmovny.

Zeman projevil zájem o osud sociální demokracie, o podporu v prezidentských volbách ji však prý nepožádal. Sociálním demokratům pouze poradil, aby se více zaměřili na komunikaci s voliči. S tím Chovanec plně souhlasí.

Podívejte se, jak se Miloš Zeman změnil za pět let ve funkci:

Proměna Miloše Zemana za dobu jeho prezidentování | Video: Erika Šedivá
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy