Zeman je proti izolaci Ruska, zrušil by Rusům víza

ČTK ČTK
20. 6. 2014 15:41
Je příležitost zvýšit úroveň naší spolupráce, a ne hovořit o sankcích, o izolaci, uvedl český prezident.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Moskva/Praha - K zavádění sankcí proti Rusku ani k izolaci Ruska není žádný důvod. V rozhovoru s ruskou agenturou ITAR-TASS to řekl český prezident Miloš Zeman. Podle něj je také třeba zrušit vstupní víza pro občany Ruské federace.

"Je třeba zrušit víza například s Ruskem. K čemu se zabývat takovou byrokracií, jaká souvisí s vízy?" citovala ruská agentura prezidenta, podle něhož jde o "zbytečné překážky". Zeman rovněž vyjádřil nesouhlas se sankcemi proti Rusku, které jsou zaváděné kvůli ruské politice na Ukrajině.

"Nevidím žádný důvod, proč izolovat Ruskou federaci od Evropské unie, proč hovořit o sankcích, o blokádě, o embargu. Je příležitost zvýšit úroveň naší spolupráce, a ne hovořit o sankcích, o izolaci. Izolace nás ani v jednom případě nepřivedla k úspěchu, ale pouze ke ztrátě porozumění a důvěry. A to je špatné," řekl Zeman.

Zeman se v rozhovoru věnoval i ekonomické spolupráci Česka s Ruskem. Vidí pro ni ohromnou perspektivu, neboť ekonomiky obou zemí se doplňují. "My potřebujeme energii, vy tramvaje, trolejbusy, autobusy," řekl. Základ pro rusko-českou spolupráci nevidí jenom ve výměně zboží, ale také kapitálu.

Podle českého prezidenta je úroveň ruských investic v Česku velmi nízká. "Ruské investice tvoří pouze 0,3 procenta zahraničních kapitálových investic v Česku," poznamenal.

 

Právě se děje

Další zprávy