Zeman je pro menšinovou vládu, kterou sestaví Babiš. ANO by podle něj mělo mít i předsedu sněmovny

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2017 19:17
Miloš Zeman je pro menšinovou vládu hnutí ANO, podle něj má jednobarevná vláda větší možnost prosadit svůj program. Je také přesvědčen, že vláda bude sestavena do prezidentských voleb, které se konají druhý týden v lednu. Předsedou sněmovny by se podle něj měl stát některý ze členů vítězného hnutí ANO. Sestavením vlády v úterý pověří Andreje Babiše, že by však zastavil jeho trestní stíhání, vyloučil.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: TV Barrandov

Lány - Prezident Miloš Zeman preferuje menšinovou vládu. Nevidí možnost, jak se nyní dostat ke stabilní většinové vládě, a ani by si ji nepřál. Řekl to v pondělí v rozhovoru Českému rozhlasu Radiožurnálu.

Zároveň upozornil na to, že jednobarevná vláda podle něj má větší potenciál prosadit svůj program.

Je přesvědčen, že vláda bude sestavena do prezidentských voleb, tedy do 12. ledna. Je ale podle něj nejisté, zda do té doby získá důvěru sněmovny. Zeman chce v úterý pověřit vyjednáváním o sestavení vlády předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který už oznámil, že usiluje o menšinovou vládu.

"Ne. A já bych si to ani nepřál," řekl Zeman na otázku, zda vidí možnost, jak se dobrat ke stabilní většinové vládě. Odlišnosti v programech koaličních stran by se mohly podle prezidenta vzájemně "vyrušit". "Takže nakonec vaše vláda neudělá nic a to je nebezpečí, které u jednobarevné vlády nehrozí," dodal.

Babiš má podle Zemana tři šance na sestavení vlády, když podle ústavy dvakrát premiéra po sestavení kabinetu jmenuje do funkce sám prezident a potřetí hlava státu na návrh předsedy sněmovny. "Nebudu Andreji Babišovi v žádném případě překážet," řekl prezident.

Předsedou dolní komory by se měl podle Zemana stát představitel hnutí ANO, protože výrazně vyhrálo volby. ANO do čela dolní komory navrhuje Radka Vondráčka, ODS svého předsedu Petra Fialu. Občanští demokraté, kteří získali druhý nejvyšší počet hlasů voličů, by podle Zemana měli vzhledem k výsledku voleb obsadit jen post místopředsedy.

Některé strany jako podmínku své účasti ve vládě stanovili, že v ní nebude trestně stíhaný Babiš. Zeman vyloučil možnost, že by jeho trestní stíhání abolicí zrušil. V minulosti prezident odmítl, že by Babišovi v případě odsouzení dal milost.

Sociálním demokratům, kteří ve volbách propadli, může podle prezidenta pomoct získat zpět voliče změna vedení strany. "Nadějí je, že je vždy možné se z osmi procent dostat na 32 procent," uvedl. Dodal, že proto je třeba, aby strana zvolila nového předsedu a nové předsednictvo.

Připomněl, že po minulých volbách, kdy sociální demokraté získali 20 procent, se toto třiatřicetičlenné předsednictvo sešlo a vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku, aby rezignoval. "Kdyby se to uskutečnilo, možná že by ČSSD neměla tolik procent, kolik dostala," uvedl s odkazem na takzvaný lánský puč.

Zeman se vyjádřil i k možné kandidatuře předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury na prezidenta. Okamura by mu podle jeho odhadu vzal asi deset procent voličských hlasů, aniž by se sám stal prezidentem. Zeman stále trvá na tom, že se nebude účastnit jako kandidát na prezidenta předvolebních debat.

V zákoně o obecném referendu, který Okamura prosazuje, podpořil prezident hranici potřebných 250 000 podpisů pro vypsání hlasování. Okamura by ji rád měl nižší. "Myslím si, že tuto bariéru potřebujeme proto, aby referendum nebylo vypisováno kvůli každé hlouposti," řekl Zeman.

Zopakoval, že zrušení Senátu je podle něj skvělá myšlenka, a nevadilo by mu ani snížení počtu poslanců. Babišovi chce rozmluvit myšlenku zrušení krajské samosprávy.

 

Právě se děje

Další zprávy