Zeman je připravený na karanténu po návratu z Číny, kroky vlády schvaluje

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2020 20:38
Prezident Miloš Zeman podporuje opatření zavedená v boji proti šíření nového typu koronaviru. Pokud se někomu zdají drastická, má si uvědomit, že při jejich nezavedení by mohly nastat smrtelné případy onemocnění. Zeman to řekl televizi Nova. Prezident si nemyslí, že by se situace vyhrotila jako v Itálii, která zavedla karanténu v celé zemi. Varoval před nákupní horečkou.
Sentimental Journey. Prezident Zeman a velvyslanec Čang Ťien-min si připíjejí na recepci uspořádané čínskou ambasádou k 70. výročí navázání diplomatických vztahů.
Sentimental Journey. Prezident Zeman a velvyslanec Čang Ťien-min si připíjejí na recepci uspořádané čínskou ambasádou k 70. výročí navázání diplomatických vztahů. | Foto: Michal Krumphanzl

Zeman řekl, že podporuje opatření, která vláda a Bezpečnostní rada státu zavedly. Zakázaly akce s účastí nad 100 lidí nebo uzavřely základní, střední i vysoké školy. "Nikdo z nás by nechtěl, abychom dopadli jako v Itálii," řekl prezident s odkazem na vysoký počet nakažených v této zemi. "I když vám třeba budou připadat drastická, uvědomte si, že kdybyste je neprovedli, mohly by přijít i třeba ty smrtelné případy," řekl Zeman k zavedeným opatřením. Označil za velkou záhadu, proč se situace v Itálii vyvinula v epidemii s daleko horšími následky než v dalších zemích.

Zeman odmítl kritiku vlády za nedostatečnou komunikaci. Označil takové výtky za hloupé, protože vláda pořádá "několik tiskových konferencí denně".

Prezident si nemyslí, že by se situace v České republice vyvinula podobně jako v Itálii, tedy například až do vyhlášení karantény v celém státě. Zároveň varoval před nákupní panikou. Velké obchody podle něj mají dostatek trvanlivých potravin a jediným problémem je jejich rozvoz ze skladů přímo do prodejen.

Zeman zároveň uvedl, že počítá s tím, že by po návratu ze summitu v Číně strávil karanténu v Lánech. Svému poradci Martinu Nejedlému pak chce porušení karantény vytknout. Nejedlý se podle zjištění Aktuálně.cz v době, kdy měl být po návratu z Číny preventivně doma, pohyboval na veřejnosti, konkrétně v restauraci na pražské Letné. "Vynadám mu, jakmile ho uvidím," řekl Zeman.

Zeman na začátku roku účast na summitu odmítl kvůli nedostatečným čínským investicím v České republice. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit. Účast Zemana na summitu potvrdil v posledních dnech ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (ANO). Pražský hrad dosud Zemanovu účast nepotvrdil, prezident tak ale v úterý nepřímo učinil.

Řekl, že v Pekingu, kde je podle něj situace ohledně koronaviru klidná, se chce chránit stejně jako ostatní hlavy států. 

Od vlády nic nechci. Chci, aby nás nechali žít a pracovat a nechali lidi, aby se řídili svým rozumem, kritizuje ředitel Divadla Na Jezerce. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy