Zeman, Fischer, Romney. Kampaň se stěhuje do Londýna

Martina Machová Martina Machová, Tereza Šídlová
27. 7. 2012 17:31
Olympiáda láká adepty na Hrad. Zeman byl u Blaira, Fischer jde na zahájení her
Australian swimmers pause for photos with the Olympic rings at the Athletes' Village at the Olympic Park in London, July 22, 2012. Opening ceremonies for the London 2012 Olympics will be held on Friday. REUTERS/Jae C. Hong/Pool (BRITAIN - Tags: SPORT OLYMPICS SPORT SWIMMING) Published: Čec. 22, 2012, 5:07 odp.
Australian swimmers pause for photos with the Olympic rings at the Athletes' Village at the Olympic Park in London, July 22, 2012. Opening ceremonies for the London 2012 Olympics will be held on Friday. REUTERS/Jae C. Hong/Pool (BRITAIN - Tags: SPORT OLYMPICS SPORT SWIMMING) Published: Čec. 22, 2012, 5:07 odp. | Foto: Reuters

Praha - Olympijský Londýn je v těchto dnech zřejmě ideálním místem i pro českou prezidentskou kampaň.

Alespoň pro dva české ex-premiéry a v současnosti favority předvolebních průzkumů první přímé volby hlavy státu.

Zatímco Miloš Zeman si z britské metropole odvezl fotografii s jedním z velikánů světové politiky, ex-premiérem Tony Blairem, Jan Fischer se chystá na olympijské oficiality.

Ostatní čeští kandidáti na prezidenta se do Londýna podle zjištění Aktuálně.cz nechystají.

Z čistě pragmatického pohledu jsou ale olympijské hry, zvlášť v nedalekém a v mnoha ohledech sympatickém Londýně, každopádně ideální akcí pro politiky uprostřed kampaně.

Schází se na nich světová elita a vznikají tam fotografie plné pozitivních emocí, kterých může být politik součástí. V neposlední řadě se kolem her pohybují lidé z byznysu, které může kandidát osobně přesvědčit, že jim stojí třeba i za finanční příspěvek do kampaně.

Ostatně ruch kolem sportovní události roku si nenechal ujít ani soupeř amerického prezidenta Baracka Obamy v blížících se volbách v USA, republikán Mitt Romney.

Fischer jde na zahájení

Jako jediný z českých prezidentských kandidátů se slavnostního zahájení zúčastní Jan Fischer.

„Na zahájení olympijských her Jana Fischera pozval Český svaz tělesné výchovy, na otevření Českého domu v Londýně Český olympijský výbor," uvedla mluvčí ex-premiéra úřednické vlády Jana Víšková.

Favorit českých předvolebních průzkumů tohoto léta je stále ještě v Londýně doma. V těchto dnech prý předává svou agendu v Evropské bance pro obnovu a rozvoj a zároveň se stěhuje ze svého londýnského bytu.

Na sportovní klání Fischerovi podle mluvčí čas nevybyde. V plánu prý nemá ani žádné pracovní nebo společenské schůzky.

„Společensky se setká jen s ostatními pozvanými hosty během uvedených akcí, žádná jiná setkání neplánuje," dodala Víšková.

Starý přítel Tony Blair

To Miloš Zeman, čestný předseda Strany práv občanů - Zemanovci,  se z Londýna ozval přímo z vrcholné schůzky - ovšem dvou ex-politiků.

Podle předsedy SPOZ Vratislava Mynáře, který se setkání s Tonym Blairem také zúčastnil, přišlo prý pozvání ze strany britského ex-premiéra. O schůzce jako první informoval server novinky.cz.

„O cestě do Londýna jsme uvažovali, a do toho nám náhodou přišlo dopisem pozvání od Tonyho Blaira. Tak jsme to spojili," vypráví Mynář - podle svých slov - stále ještě okouzlený bývalým charismatickým labouristickým lídrem.

Fotogalerie: V olympijské vesnici

Co Blaira k pozvání podle něj přimělo?

„Stále se velmi zajímá o politické dění. Myslím, že když sledoval, jak se to tady v Česku mele, tak si vzpomněl na starého přítele," popsal vztah mezi Zemanem a Blairem Mynář. Britský ex-politik se prý velmi zajímal o průběh prezidentské volby.

Pro Zemana zadarmo

Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jan Langer

Už je to pět let, co Blair opustil Downing Street. V mezidobí si ale kromě veřejných aktivit vybudoval pověst schopného byznysmana se svým jménem, vzpomínkami a řečnickým uměním. Blaira si lze zkrátka najmout na lecjakou akci. Jeho jméno figuruje například v prestižní americké agentuře řečníků Washington Speakers Bureau.

Britští novináři Blairovi v roce 2010 spočítali, že jeho honorář může na komerční akci dosáhnout až 2000 liber za minutu. V minulosti přednášel třeba i pro banky.

Setkání se Zemanem prý ale bylo čistě přátelské a bez honorářů pro Blaira.

„Nic jsme za tuto schůzku neplatili," uvedl Mynář.

Se Zemanem se prý v Londýně po schůzce s Blairem věnovali i olympiádě, zúčastnili se prezentace české olympijské „ambasády", Českého domu ve čtvrti Islington. Ve čtvrtek, tedy ještě před zahájením her, se však vrátili do Prahy.

Právě ve zmíněném Českém domě se bude během olympiády odehrávat český společenský život. V budově londýnského Business Design Centre, kde se bude za rozpočet 90 milionů korun propagovat Česko, se potká sport s uměním i byznysem.

Ostatní čeští prezidentští kandidáti si to však nechají ujít.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) dává přednost svým každoročním lázním v Rakousku, fandit doma hodlá Přemysl Sobotka (kandidát ODS) i Jiří Dienstbier (ČSSD). Na olympiádu se nechystá ani ekonom Vladimír Dlouhý, který svou kampaň založil na sportu, podpisy na podporu své kandidatury si rozhodl vyběhat po celém Česku.

Kandidátka lidovců, europoslankyně Zuzana Roithová, na dotaz Aktuálně.cz ohledně své účasti na hrách neodpověděla.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy