Přístroj za milion na Hradě nezahálí. Zemana chrání každý den, odhalil nebezpečný prášek i alkohol

Radek Nohl Radek Nohl
24. 11. 2015 5:30
Dva roky již využívá Útvar pro ochranu prezidenta specializovaný přístroj na ochranu Miloše Zemana. Za tuto dobu Ramanův spektrometr, který laserem bleskově odhalí nebezpečné látky, několikrát zabránil možnému ohrožení prezidentova zdraví. Našel třeba závadný podomácku vyrobený alkohol. Za přístroj policejní útvar zaplatil v roce 2013 přes 1,4 milionu korun. Dnes si ho chválí jak policie, tak i vedení Hradu. Spektrometr se podle policejního prezidia využívá prakticky každý den. Zeman si jej vozí i na výjezdy do krajů. Kontroluje se vše, s čím prezident přijde do styku, včetně potravin.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Za poslední dva roky přišlo na Hrad několik zásilek, které mohly reálně ohrozit zdraví prezidenta Miloše Zemana. Naposledy nedávno, když dostal darem podomácku vyrobený alkohol. Díky speciálnímu přístroji se ale Zeman do kontaktu s nebezpečnou lahví vůbec nedostal.

"Byl panu prezidentovi darován alkohol domácí výroby. Odhalilo se větší množství závadného obsahu, a tak byl okamžitě vyřazen," potvrdil hradní kancléř Vratislav Mynář bez bližších podrobností.

Policisty na nebezpečné látky v láhvi upozornil Ramanův spektrometr, který Útvar pro ochranu prezidenta zodpovědný za bezpečnost Miloše Zemana pořídil na podzim 2013. Tehdy za tento přístroj zaplatil 1,4 milionu korun. Dnes - dva roky poté - si ho chválí jak policie, tak i vedení Hradu.

Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán Aktuálně.cz řekl, že přístroj má za tuto dobu několik úspěšných odhalení. Policisté díky spektrometru zachytili několik zásilek s tekutinou nebo práškem, které mohly být pro prezidenta rizikové. "Šlo o věci, které by mohly ohrozit spíše zdraví než životy osob," prohlásil Bocan.     

Přístroj odhalí přes 11 tisíc látek

Ramanův spektrometr dokáže odhalit přes 11 tisíc látek. Jde například o výbušniny, hořlaviny, chemické látky, pesticidy, průmyslové chemikálie nebo narkotika. "Laserový paprsek sejme daný předmět a přístroj zhruba do minuty ohlásí výsledek, zda je nebezpečný, nebo ne," popsal Bocán, jak spektrometr funguje.

S balíčky nebo lahvemi alkoholu nemusí policisté vůbec manipulovat. Paprsek dokáže látky vyhodnotit i přes sklo a plast. "Má velké využití. Je schopný rozpoznat velké množství chemických i výbušných látek," doplnil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Bocán upřesnil, že policie přístroj využívá prakticky každý den. Používá se při pohybu Miloše Zemana na Pražském hradě i při jeho výjezdech do jednotlivých krajů. "Vše, s čím má přijít do styku, například potraviny, je po této stránce kontrolováno," uvedl Bocán.   

Když policie zjistí něco nebezpečného, předá zprávu Hradu. "V případě, že se něco objeví, tak jsme o tom informováni," řekl Mynář. To se stalo také v případech lahví s nebezpečným alkoholem. "Zpravidla se jednalo o dary domácí výroby," dodal Bocán.        

Spektrometr si Hrad pořídil krátce po metanolové aféře, ale už tehdy policie zdůrazňovala, že jeho hlavním úkolem není odhalovat metanol. Zemanův předchůdce Václav Klaus podobný přístroj nevyužíval.

 

Právě se děje

Další zprávy