Zeman kazí jméno Česka v cizině, myslí si dvě třetiny Čechů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2014 11:46
Stejné množství lidí kritizuje podle nového průzkumu agentury Median prezidenta Miloše Zemana za to, že rozděluje veřejnost.
Miloš Zeman na návštěvě v Kyjevě.
Miloš Zeman na návštěvě v Kyjevě. | Foto: Reuters

Praha - Chování prezidenta Miloše Zemana vadí nadpoloviční většině obyvatel Česka. Více než dvě třetiny obyvatel si podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas myslí, že prezident rozděluje veřejnost.

Stejné množství lidí kritizuje hlavu státu za reprezentaci země v zahraničí. Přesvědčeni o tom jsou hlavně mladí lidé a obyvatelé větších měst.

Stále víc si to myslí i ti, kteří Zemana v lednu 2013 na Hrad volili.

Mluvčí Hradu: Viníkem jsou média

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za negativní výsledky mohou média a napjatá situace v posledních týdnech.

"Odpovědi na tuto konkrétní otázku jsou určitým důsledkem rozjitřené atmosféry posledních týdnů. Atmosféry, která byla velmi vyhrocená. V tomto si dovolím říci, že i z určitého mediálního hlediska. Je velmi důležité, aby pan prezident dále pokračoval ve svých pravidelných přímých kontaktech s občany," citoval Ovčáčka Český rozhlas.

Průzkum odhalil, že nejcitlivěji lidé vnímají sporné výroky prezidenta Zemana ohledně situace na Ukrajině. Téměř 70 procent lidí nesouhlasí konkrétně s výrokem, že na ukrajinském území v současnosti není ruská invazní armáda.

Mluvčí Ovčáček vysvětlil, že prezident slova o ruské agresi na Ukrajině nepopírá. Odmítá to ale nazvat invazí.

Vulgární Hovory z Lán

K lepšímu renomé nepomohly prezidentovi ani vulgární výrazy v pořadu Hovory z Lán. Tři čtvrtiny dotázaných ho za sprostá slova kritizuje.

Průzkum pro Český rozhlas také zkoumal, jak veřejnost přijala prezidentův názor, že zásah na Národní třídě ze 17. listopadu 1989 nebyl masakr. Dvě třetiny dotázaných s ním nesouhlasí. Lidé se ale liší v hodnocení demonstrace, kterou kvůli tomu kritici prezidenta Zemana svolali.

Protesty včetně házení vajíček se líbily jen každému pátému dotázanému. Celkem 35 procent lidí naopak demonstranty odsoudilo. Největší část, 40 procent lidí, zastává názor, že protesty byly v pořádku, ale v některých případech zašly až příliš daleko.

Průzkumu se zúčastnilo 20. a 21. listopadu 1033 respondentů starších 18 let. Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění dramaticky snížila z říjnových 58 procent na aktuálních 37 procent. Je to nejméně od Zemanova nástupu do funkce. 

 

Právě se děje

před 34 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy