Zeman kazí jméno Česka v cizině, myslí si dvě třetiny Čechů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2014 11:46
Stejné množství lidí kritizuje podle nového průzkumu agentury Median prezidenta Miloše Zemana za to, že rozděluje veřejnost.
Miloš Zeman na návštěvě v Kyjevě.
Miloš Zeman na návštěvě v Kyjevě. | Foto: Reuters

Praha - Chování prezidenta Miloše Zemana vadí nadpoloviční většině obyvatel Česka. Více než dvě třetiny obyvatel si podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas myslí, že prezident rozděluje veřejnost.

Stejné množství lidí kritizuje hlavu státu za reprezentaci země v zahraničí. Přesvědčeni o tom jsou hlavně mladí lidé a obyvatelé větších měst.

Stále víc si to myslí i ti, kteří Zemana v lednu 2013 na Hrad volili.

Mluvčí Hradu: Viníkem jsou média

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za negativní výsledky mohou média a napjatá situace v posledních týdnech.

"Odpovědi na tuto konkrétní otázku jsou určitým důsledkem rozjitřené atmosféry posledních týdnů. Atmosféry, která byla velmi vyhrocená. V tomto si dovolím říci, že i z určitého mediálního hlediska. Je velmi důležité, aby pan prezident dále pokračoval ve svých pravidelných přímých kontaktech s občany," citoval Ovčáčka Český rozhlas.

Průzkum odhalil, že nejcitlivěji lidé vnímají sporné výroky prezidenta Zemana ohledně situace na Ukrajině. Téměř 70 procent lidí nesouhlasí konkrétně s výrokem, že na ukrajinském území v současnosti není ruská invazní armáda.

Mluvčí Ovčáček vysvětlil, že prezident slova o ruské agresi na Ukrajině nepopírá. Odmítá to ale nazvat invazí.

Vulgární Hovory z Lán

K lepšímu renomé nepomohly prezidentovi ani vulgární výrazy v pořadu Hovory z Lán. Tři čtvrtiny dotázaných ho za sprostá slova kritizuje.

Průzkum pro Český rozhlas také zkoumal, jak veřejnost přijala prezidentův názor, že zásah na Národní třídě ze 17. listopadu 1989 nebyl masakr. Dvě třetiny dotázaných s ním nesouhlasí. Lidé se ale liší v hodnocení demonstrace, kterou kvůli tomu kritici prezidenta Zemana svolali.

Protesty včetně házení vajíček se líbily jen každému pátému dotázanému. Celkem 35 procent lidí naopak demonstranty odsoudilo. Největší část, 40 procent lidí, zastává názor, že protesty byly v pořádku, ale v některých případech zašly až příliš daleko.

Průzkumu se zúčastnilo 20. a 21. listopadu 1033 respondentů starších 18 let. Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění dramaticky snížila z říjnových 58 procent na aktuálních 37 procent. Je to nejméně od Zemanova nástupu do funkce. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy