Zeman: Dávat miliardu na záchranu OKD je projev bezradnosti

ČTK Domácí ČTK, Domácí
6. 4. 2014 18:19
Stát nemá podle prezidenta vyjít OKD vstříc, ale naopak na firmu vyvinout tlak.
Stát nemá podle prezidenta Miloše Zemana vyjít OKD vstříc, ale naopak na firmu vyvinout tlak.
Stát nemá podle prezidenta Miloše Zemana vyjít OKD vstříc, ale naopak na firmu vyvinout tlak. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman odmítá záměr ministra průmyslu Jana Mládka pomoci firmě OKD při útlumu těžby v Dole Paskov. Podle Zemana stát nemá vyjít vstříc firmě OKD.

"Já si myslím, že nemá. Protože dát panu (Zdeňku) Bakalovi další miliardu korun je vlastně projev bezradnosti státu," řekl Zeman Českému rozhlasu v nedělních Hovorech z Lán. Zeman navrhuje spíše vyvinout na OKD tlak ze strany státu.

"Rozumně hospodařící podnik, a to jsem říkal mnohokrát, by si dokázal vytvořit rezervní fond. A jestliže se tady jedná o miliardu a předtím si vyplatili šest miliard, a to už vůbec nemluvím o těch miliardách, které odčerpali ze zisku předtím, tak to pokládám, jak už jsem řekl, za projev bezradnosti," řekl Zeman.

Zeman poukázal na to, že existuje vládní agentura CzechInvest, i když si posteskl, že při svých cestách do zahraničí žádné jeho aktivity nepozoruje. Úkolem státu je podle něj dodat na Ostravsko zahraniční investory, a to by měl podle něj dělat právě CzechInvest. "Já jsem samozřejmě pro záchranu pracovních míst," podotkl.

Konečné rozhodnutí je na státu

Zeman připomněl, že zasypat lom je možné pouze se souhlasem ministerstva průmyslu a také Českého báňského úřadu. "Čili když ten souhlas nedáte, tak pan Bakala bude muset důl Paskov zakonzervovat, což by samozřejmě přineslo nepříjemné náklady pro jeho firmu," řekl Zeman. Uvedl také, že stát navíc platí čerpání důlní vody v dole Paskov i ve třech dalších šachtách, které patří OKD.

"Je otázka, zda by stát neměl použít jako nátlaku právě tuto položku, která ekonomicky není bezvýznamná, aby přinutil pana Bakalu vrátit část peněz, které z OKD vysál, do záchrany Dolu Paskov," prohlásil.

Důl Paskov.
Důl Paskov. | Foto: NWR

Připomněl, že již dříve požádal bývalou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, aby připravila podklady pro případnou žalobu na Bakalu a jeho firmu, mimo jiné kvůli údajnému nedodržení privatizační smlouvy z roku 2004. "Nechápu, proč to usnulo, nechápu, proč se v tom nepokračuje," dodal.

Společnost New World Resources (NWR), která OKD vlastní, téměř ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V ní má zhruba poloviční podíl podnikatel Bakala.

Ministerstvo průmyslu navrhuje vládě, aby schválila poskytnutí státní podpory těžební společnosti OKD na náklady související s útlumem Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole do konce roku 2016 a že podporu schválí Evropská komise. Následné náklady na útlum a odstupné by nesl stát, činily by 1,1 miliardy korun.

S návrhem ministerstva řízeného členem ČSSD ale nesouhlasí předsedové zbylých koaličních stran, šéf hnutí ANO Andrej Babiš ani předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Společnost OKD, která čelí velkým ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že Důl Paskov zavře.

Upozornění vydavatele: Spoluvlastníkem firmy NWR je Zdeněk Bakala, který vlastní také Centrum Holdings, vydavatele deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šest let za ovlivňování tendrů Středočeského kraje.

Další zprávy