Zeman: ČSSD má v krajích vládnout sama, nebo s KSČM

Martina Macková
26. 10. 2008 13:42
Expremiér připustil setkání s Paroubkem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman by se na místě sociálních demokratů dnes nebránil koalicím s komunisty.

Uvedl to v ČT v pořadu Otázky Václava Moravce.

"Nebránil bych se ani koalicím s KSČM v krajích, ale dal bych přednost menšinovým vládám," řekl Zeman.

Vlivný "důchodce z Vysočiny" připustil, že ani on nečekal tak dramatický úspěch své bývalé strany. "Já jsem v tomto případě rád, že jsem se mýlil. Deset let jsem pro ČSSD pracoval a nemohu se tedy dnes vydávat za nezávislého pozorovatele," řekl k tomu, že před volbami kritizoval kampaň hlavního volebního manažera Jaroslava Tvrdíka.

Zeman ani nepopřel, že by se chtěl vrátit do své „mateřské" strany. "Bude lepší, když budu sympatizujícím nestraníkem, který ČSSD občas podpoří, občas zkritizuje její funkcionáře. V ČSSD jsou lidé, kterých si vážím, ale také lidé, kterých jsem si přestal vážit, po prezidentské volbě 2003. Stýkat se s některými lidmi, kteří ČSSD poškozují, by nebylo dobré pro stranu, ani pro mě," řekl.

Setkání s Paroubkem?

Připouští ale, že by mohl ukončit spor se šéfem strany a má zájem se s Jiřím Paroubkem sejít. ČSSD ale musí splnit tři podmínky: Nebude na úrovni krajů dělat velké koalice s ODS, Jaroslav Foldyna jako krajský lídr Ústeckého kraje se stane hejtmanem a předseda Paroubek se mu omluví za kauzu Altner.

"Naše spory nebyly osobní, ale věcné. A vlastně jen jeden jediný, zda jít do velké koalice, nebo ne. Já sem zastáncem opoziční smlouvy, byl to velmi efektivní projekt," komentoval Zeman.

"ČSSD by si měla uvědomit, že podstatný vliv na úspěch měly chyby vlády ve zdravotnictví. A také kdyby se realizovalo rozhodnutí vedení ČSSD z roku 2006 o velké koalici, já jsem byl proti, dnes by k tomu vítězství nikdy nedošlo," dodal Zeman.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy