Zeman: ČSSD má v krajích vládnout sama, nebo s KSČM

Martina Macková
26. 10. 2008 13:42
Expremiér připustil setkání s Paroubkem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman by se na místě sociálních demokratů dnes nebránil koalicím s komunisty.

Uvedl to v ČT v pořadu Otázky Václava Moravce.

"Nebránil bych se ani koalicím s KSČM v krajích, ale dal bych přednost menšinovým vládám," řekl Zeman.

Vlivný "důchodce z Vysočiny" připustil, že ani on nečekal tak dramatický úspěch své bývalé strany. "Já jsem v tomto případě rád, že jsem se mýlil. Deset let jsem pro ČSSD pracoval a nemohu se tedy dnes vydávat za nezávislého pozorovatele," řekl k tomu, že před volbami kritizoval kampaň hlavního volebního manažera Jaroslava Tvrdíka.

Zeman ani nepopřel, že by se chtěl vrátit do své „mateřské" strany. "Bude lepší, když budu sympatizujícím nestraníkem, který ČSSD občas podpoří, občas zkritizuje její funkcionáře. V ČSSD jsou lidé, kterých si vážím, ale také lidé, kterých jsem si přestal vážit, po prezidentské volbě 2003. Stýkat se s některými lidmi, kteří ČSSD poškozují, by nebylo dobré pro stranu, ani pro mě," řekl.

Setkání s Paroubkem?

Připouští ale, že by mohl ukončit spor se šéfem strany a má zájem se s Jiřím Paroubkem sejít. ČSSD ale musí splnit tři podmínky: Nebude na úrovni krajů dělat velké koalice s ODS, Jaroslav Foldyna jako krajský lídr Ústeckého kraje se stane hejtmanem a předseda Paroubek se mu omluví za kauzu Altner.

"Naše spory nebyly osobní, ale věcné. A vlastně jen jeden jediný, zda jít do velké koalice, nebo ne. Já sem zastáncem opoziční smlouvy, byl to velmi efektivní projekt," komentoval Zeman.

"ČSSD by si měla uvědomit, že podstatný vliv na úspěch měly chyby vlády ve zdravotnictví. A také kdyby se realizovalo rozhodnutí vedení ČSSD z roku 2006 o velké koalici, já jsem byl proti, dnes by k tomu vítězství nikdy nedošlo," dodal Zeman.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy