Zeman: Církev by měla po restitucích vybudovat hospice

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 3. 2013 14:48
Prezident navrhl, jak by katolická církev mohla využít nově nabyté majetky
Miloš Zeman před slavnostní inaugurací.
Miloš Zeman před slavnostní inaugurací. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Podle Miloše Zemana by měla katolická církev část majetku, který získá v restituci, věnovat na budování hospiců.

Prezident to řekl v neděli v televizi Prima Family.

Zároveň uvedl, že církev byla podle něj v Česku největší morální autoritou v době působení kardinála Františka Tomáška, pak tuto autoritu ztratila.

Podle Zemana by se církev měla nyní věnovat především sociální oblasti a budovat hospice, kterých je v Česku nedostatek. Mnozí nemocní kvůli tomu umírají v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN).

"V LDN jsou neutěšené poměry. Zatímco hospic není předstírání, že vás někdo léčí, ale prostředí pro důstojné umírání," poznamenal prezident.

O budování hospiců prý už prezident mluvil i s pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou a olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem, který v pátek vedl ve svatovítské katedrále mši po Zemanově inauguraci.

Zeman se vyjádřil také k chystané volbě nového papeže, který nahradí Benedikta XVI., jenž abdikoval. Podle prezidenta může být papež morální i politickou autoritou, jako byl Jan Pavel II.

"Záleží na konkrétní osobnosti. Funkce je jenom příležitost, ale ta se musí umět naplnit," poznamenal Zeman.

Morální autorita církve v Česku ale podle něj v posledních dvou desetiletích poklesla. Kardinál Tomášek, jehož dobu Zeman vyzdvihl, byl arcibiskupem od konce 70. let do roku 1992. Zasadil se mimo jiné o svatořečení Anežky České.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy