Zeman chce udělit Jágrovi státní vyznamenání. Tohle je výborná příležitost, řekl

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
5. 5. 2019 13:05
Prezident Miloš Zeman chce hokejistovi Jaromírovi Jágrovi udělit při předávání státního vyznamenání 28. října medaili Za zásluhy prvního stupně. Uvedl to v nedělním rozhovoru pro pořad Blesk S prezidentem v Lánech.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Nejslavnější český hokejista už obdržel v roce 2010 medaili Za zásluhy druhého, tedy nižšího stupně. Tehdejší prezident Václav Klaus mu ji věnoval za zásluhy v oblasti sportu. 

"Myslím si, že tohle je výborná příležitost, jak z té druhé třídy udělat první třídu. Mám tady v Lánech papír, kam si píšu seznam návrhů na vyznamenání. Hned jak skončíme, jdu do pokoje a Jaromíra Jágra si tam připíšu," prohlásil Zeman při interviewu.

Zároveň potvrdil dřívější informaci, že vyznamená válečného veterána a generála Emila Bočka Řádem bílého lva I. třídy. Další jména prozrazovat nechtěl.

Jaromír Jágr čelil v posledních dnech kritice kvůli tomu, že Zemana doprovázel na jeho státní návštěvu do Číny minulý týden. Hokejista na negativní reakce reagoval slovy, že do Číny letěl kvůli sportovním záležitostem. Podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře byla účast Jágra spojena s přípravou zimních olympijských her v Číně v roce 2022. Do Pekingu odcestoval s českou delegací mimo jiné i fotbalista Pavel Nedvěd.

Zeman se ve víkendovém rozhovoru pro Blesk Jágra zastal a jeho kritiky, kteří se do něj pouští na internetu, nazval "internetovými blbečky". "Panebože, proč bych s ním měl o něčem tak nepodstatném mluvit?," reagoval Zeman na otázku moderátorky, zda se sportovcem kritiku řešil.

"Bavili jsme se o tom, zda je šance, že bude jednou z tváří zimních olympijských her. Jágr má také působit při výchově čínských hokejistů, stejně jako Pavel Nedvěd už působí ve výchově čínských fotbalistů. Je to úspěch našich sportovců, tedy i naší republiky, a pár závistivých hlupáků na to reaguje tímto způsobem," dodala česká hlava státu.

Medaile Za zásluhy je nižší státní vyznamenání České republiky, které se dělí do tří stupňů. Prezident republiky je uděluje osobám, které se zasloužily o stát v oblasti kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu nebo občanů. 

Video: Jágr v Číně? Kdyby mu šlo o sport, nemusí se setkávat se špičkami režimu, říká Lomová

Jágr v Číně prý šíří sport, ale bez politického krytí by to nešlo. Měl by přemýšlet, jestli má jeho angažmá v Číně nějaký politický přesah. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 9 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy