Zeman chce udělit Jágrovi státní vyznamenání. Tohle je výborná příležitost, řekl

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
5. 5. 2019 13:05
Prezident Miloš Zeman chce hokejistovi Jaromírovi Jágrovi udělit při předávání státního vyznamenání 28. října medaili Za zásluhy prvního stupně. Uvedl to v nedělním rozhovoru pro pořad Blesk S prezidentem v Lánech.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Nejslavnější český hokejista už obdržel v roce 2010 medaili Za zásluhy druhého, tedy nižšího stupně. Tehdejší prezident Václav Klaus mu ji věnoval za zásluhy v oblasti sportu. 

"Myslím si, že tohle je výborná příležitost, jak z té druhé třídy udělat první třídu. Mám tady v Lánech papír, kam si píšu seznam návrhů na vyznamenání. Hned jak skončíme, jdu do pokoje a Jaromíra Jágra si tam připíšu," prohlásil Zeman při interviewu.

Zároveň potvrdil dřívější informaci, že vyznamená válečného veterána a generála Emila Bočka Řádem bílého lva I. třídy. Další jména prozrazovat nechtěl.

Jaromír Jágr čelil v posledních dnech kritice kvůli tomu, že Zemana doprovázel na jeho státní návštěvu do Číny minulý týden. Hokejista na negativní reakce reagoval slovy, že do Číny letěl kvůli sportovním záležitostem. Podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře byla účast Jágra spojena s přípravou zimních olympijských her v Číně v roce 2022. Do Pekingu odcestoval s českou delegací mimo jiné i fotbalista Pavel Nedvěd.

Zeman se ve víkendovém rozhovoru pro Blesk Jágra zastal a jeho kritiky, kteří se do něj pouští na internetu, nazval "internetovými blbečky". "Panebože, proč bych s ním měl o něčem tak nepodstatném mluvit?," reagoval Zeman na otázku moderátorky, zda se sportovcem kritiku řešil.

"Bavili jsme se o tom, zda je šance, že bude jednou z tváří zimních olympijských her. Jágr má také působit při výchově čínských hokejistů, stejně jako Pavel Nedvěd už působí ve výchově čínských fotbalistů. Je to úspěch našich sportovců, tedy i naší republiky, a pár závistivých hlupáků na to reaguje tímto způsobem," dodala česká hlava státu.

Medaile Za zásluhy je nižší státní vyznamenání České republiky, které se dělí do tří stupňů. Prezident republiky je uděluje osobám, které se zasloužily o stát v oblasti kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu nebo občanů. 

Video: Jágr v Číně? Kdyby mu šlo o sport, nemusí se setkávat se špičkami režimu, říká Lomová

Jágr v Číně prý šíří sport, ale bez politického krytí by to nešlo. Měl by přemýšlet, jestli má jeho angažmá v Číně nějaký politický přesah. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 25 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy