Rakouský prezident Fischer přijel vlakem do Česka. Se Zemanem se na názoru na migranty neshodli

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2016 18:14
Na dvoudenní návštěvu České republiky přijel rakouský prezident Heinz Fischer. Společně se svou manželkou Margot do Česka přicestoval vlakem. S českým prezidentem Milošem Zemanem jednal na zámku v Lánech. Tam byl Fischer přijat s vojenskými poctami včetně 21 dělových salv, které zazněly během státních hymen. Fischer s prezidentem Milošem Zemanem hovořili mimo jiné o "velmi rozdílné situaci a zájmech ve vztahu k uprchlíkům". V úterý se sejde i s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Miloš Zeman a rakouský prezident Heinz Fischer.
Miloš Zeman a rakouský prezident Heinz Fischer. | Foto: ČTK

Praha - Rakouský prezident Heinz Fischer přijel na dvoudenní návštěvu České republiky. Do Prahy přicestoval se svou ženou Margit hodinu před polednem netradičně vlakem. Z hlavního nádraží pak přejel zvláštním vlakem s historickými vozy do Stochova poblíž prezidentského sídla v Lánech. V Lánech jednal s českým prezidentem Milošem Zemanem. V Česku zůstane do úterý, kdy se mimo jiné setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Fischer s prezidentem Milošem Zemanem hovořil mimo jiné o "velmi rozdílné situaci a zájmech ve vztahu k uprchlíkům". Rakousko mělo podle něj vždy vysoce rozvinutou praxi v oblasti práce s běženci, řekl novinářům na cestě do Prahy.

Česko má ale vzhledem ke své geografické poloze jinou výchozí pozici, řekl Fischer. "Z toho vyplývají také rozdílné zájmy," dodal rakouský prezident.

Odlišné názory na kvóty

Oba prezidenti sice pochybují o dohodě o navracení uprchlíků mezi Evropskou unií s Tureckem, v názorech na migraci se ale liší, uvedli na tiskové konferenci po jednání na zámku v Lánech. Prezident Miloš Zeman zopakoval svůj odmítavý názor na přerozdělování migrantů podle kvót. Rakušan Heinz Fischer uvedl, že evropské země by měly problém řešit společně, a Vídeň proto volá po spravedlnosti v přerozdělování. Dodal, že je otázkou, jakým způsobem tuto spravedlnost zajistit.

"Žádná země Evropy, ani jedna jediná - ani Německo ne - nemůže vyřešit tento problém sama. A to je ten důvod, proč Rakousko volá po spravedlnosti přerozdělování," uvedl Fischer k řešení přílivu migrantů. "Když je v Evropě veliký problém, tak by se přeci všechny země Evropy měly nějakým způsobem spravedlivě podílet a spolupracovat na řešení tohoto problému," dodal. Otázkou podle něj, zda ten princip lze zajistit pomocí kvót, či zda existuje jiný způsob.

Český prezident trvá především na striktním odlišování ekonomických a politických migrantů. Rakouský prezident ale připomněl, že rozdílnost názorů na řešení je daná i tím, že pozice a problémy, které má Rakousko, jsou jiné, než pozice, která už je dána čistě zeměpisnou polohou ČR.

Debata o rozdělení statisíců uprchlíků podle kvót se znovu rozpoutala po nedávném zveřejnění návrhu Evropské komise na reformu azylové politiky EU. Česká vláda i prezident rozmisťování běženců do všech členských států opakovaně odmítly. Zeman dnes řekl, že všichni migranti stejně chtějí do Německa, a systém kvót proto nebude fungovat.

Důkazem je podle něj nedávný případ křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří do Česka přiletěli v rámci přesidlovacího programu Nadačního fondu Generace 21. Část z nich se rozhodla Česko opustit a skončila v Německu. Oba státy teď jednají o jejich navrácení do ČR. Podle Fischera je otázka, jestli spravedlivé zapojení všech zemí zajistí systém kvót, nebo existuje jiná možnost.

Vztahy Rakouska a Česka se podle Fischera rozvíjejí velmi pozitivně. Situace se zklidnila i ve sporných otázkách, jako je jaderná energetika nebo vyhnání a odsun sudetských Němců z Československa po druhé světové válce, uvedl podle agentury APA.

Fischer také poznamenal, že příští rok by měla vyjít společná učebnice historie, a vyjádřil přesvědčení, že historie tak oba národy nebude rozdělovat. Zemanovi pak na novinářský dotaz doporučil, pokud má dostatečnou podporu voličů i manželky, další prezidentskou kandidaturu.

Pro Fischera je cesta do Česka poslední státní návštěvou v úřadu rakouského prezidenta. Už na konci dubna se koná první kolo prezidentských voleb, v nichž Rakušané vyberou jeho nástupce.

Na Fischera v pondělí ještě třeba čeká návštěva rakouského velvyslanectví nebo státní večeře, v úterý pak navštíví Rakouské gymnázium, podnikatelský seminář nebo památník heydrichiády. Z Prahy odjede odpoledne opět vlakem.

 

Právě se děje

Další zprávy