Zeman a Šlouf u Rusů? Je to zvláštní, říkají politici

Markéta Chaloupská, mch
26. 11. 2008 12:15
Pro většinu politiků byly jejich známosti překvapením
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Překvapující a zvláštní. Tak hodnotí řada českých politiků zjištění deníku Aktuálně.cz, že expremiér Miloš Zeman je stejně jako lobbista Miloslav Šlouf návštěvníkem budov Ruské federace v pražské Bubenči.

O ruské vily v této rezidenční čtvrti se už roky zajímají tuzemské bezpečnostní složky kvůli podezření, že je využívá ruská špionáž. "Zarazilo mě, že recepční v budovách ruské federace ví, kdo Zeman je," říká například senátor za zelené Jaromír Štětina.

Zeman a Šlouf návštěvy v Bubenči přiznali, a právě také reakce zdejších recepčních potvrdila, že jsou tu známými hosty. V jedné z budov krom jiného sídlí podnikatel Zdeněk Zbytek, někdejší důstojník Československé lidové armády a dnes jeden z nejvlivnějších českých podnikatelů v Rusku.

Za ním sem Miloš Zeman dochází, jezdí spolu na zahraniční kongresy pořádané ruskou lobby.

To jsme nečekali, expremiére

A právě na expremiérovy kontatky s kontroverzním podnikatelem většina oslovených politiků reaguje. "U Zemana mě to trošku překvapilo. A to v tom smyslu, že ho považuju za člověka, který projevil velmi velkou odvahu před rokem 1989. A tihle lidé se obvykle se Zbytkem nepotkávají," uvedl poslanec za občanské demokraty Jan Vidím.

Kdo je Zdeněk Zbytek?

  • bývalý důstojník Československé lidové armády a dnes jeden z předních obchodníků s Ruskem
  • velitel tankové divize ve Slaném, který v roce 1989 v ohnivém projevu nabídl vojáky k ochraně socialismu
  • má excelentní vztahy s podnikateli v Moldávii a Rusku
  • spolupracuje se společností Czech Top 100, která stojí za prestižním žebříčkem českých firem

On sám byl po listopadu 1989 členem vyšetřovací komise, která prověřovala postup komunistické moci v době sametové revoluce a na jméno důstojníka Zbytka, tehdy velitele tankové jednotky nedaleko Prahy, často narážela.

Kritika Zemana, i když ojedinělá, zazněla i z řad sociální demokracie, kterou v 90. letech vytáhl jako předseda až do vlády. "U Zemana bych si myslel, že se bude držet trochu stranou," myslí si poslanec a bývalý ministra vnitra František Bublan.

Ostatní oslovení socialisté odmítli Zemanovy kontakty komentovat. "To nevím, jestli mě to překvapuje. Netroufám si hodnotit kroky expremiéra," řekl Jeroným Tejc.

"Nevím o tom nic a soukromé aktivity těch pánů mne vůbec nezajímají," reagoval prostřednictvím SMS předseda ČSSD Jiří Paroubek, který nedávno Miloše Zemana vyzval k návratu do strany. (Zeman z ČSSD vystoupil na protest proti Paroubkově kritice kvůli sporu s právníkem Altnerem - pozn. red.).

Expolitici, kteří pamatují dobu těsně po listopadu, jsou k Zemanovi tvrdší.

Bývalý ministr obrany a pozdější velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský, který Zbytka vyhazoval z armády, například soudí, že Miloš Zeman neví, s kým má tu čest. "Někdo by mu to měl říct. Třeba pak změní názor," myslí si.

Šlouf u Rusů? Nic zvláštního

Na návštěvu ke Zbytkovi do pražské Bubenče chodí i lobbista Miroslav Šlouf. To ale téměř nikoho z oslovených politiků nepřekvapilo.

Miroslav Šlouf v ulici Na Zátorce.
Miroslav Šlouf v ulici Na Zátorce. | Foto: Aktuálně.cz

"U pana Šloufa je známo, že se potkává kde s kým, u něho mě to nepřekvapilo. Má dost dobrý žaludek a dost silnou kůži na to, aby se potkával od lidí typu Mrázka až přes Zbytka," sdělil Vidím.

"Nepřekvapuje mě to. Mají k sobě blízko. Je to stejná krevní skupina," doplňuje František Bublan.

Oproti tomu poslankyně zelených Olga Zubová se Zemana i Šloufa zastala. "Já tam tu závažnost příliš necítím. Vliv pana Šloufa ani Zemana bych nepřeceňovala. Nevidím zatím žádné podezření," řekla.

Bezpečnostní riziko pro stát?

Zeman i Šlouf navštěvují ruské budovy v době, kdy tajné služby zesílily svá varování před ruskými špiony na českém území, a kdy jsou vztahy Česka s Moskvou napjaté kvůli výstavbě radaru.

Podle senátora Štetiny by tajné služby měly kontakty vlivných lidí s Rusy víc kontrolovat. "Jednání s ruskými subjekty samo o sobě bezpečnostní riziko nepředstavuje. Ale nebezpečí pro Česko vidím v neschopnosti tajných služeb tyto kontakty kontrolovat a efektivně vyhodnocovat," sdělil.

Tejc řekl, že bezpečnostní riziko by to bylo v případě, pokud by byl Šlouf nějakým způsobem napojen na vládu.

"Bezpečností riziko v tom vidím pouze v případě, pokud by měl Šlouf nějaký vliv na vládu - například veřejně při prezidentské volbě podporoval Václava Klause - tak v tom případě by to mohlo mít nějaký neformální vliv," myslí si.

 

Právě se děje

Další zprávy