Férové publikum i dotazy na sponzory kampaně. Naše debata Zemana s Drahošem bude jiná, slibuje ČT

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
24. 1. 2018 15:45
Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Jiří Drahoš se v závěrečné debatě v České televizi utkají už ve čtvrtek večer. Debata bude podle zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského rozdílná od té, která v úterý proběhla na TV Prima. Publikum podle něj bude komornější a rozdílný bude i výběr témat diskuse, kterou povede moderátorka Světlana Witowská. "Budeme zkoumat programy kandidátů, jejich motivaci, to, jak vedli kampaň, jak transparentně, a budeme se zajímat o jejich spolupracovníky," nastínil František Lutonský, který je hlavním dramaturgem debaty.
Záběr z prezidentské debaty na TV Prima
Záběr z prezidentské debaty na TV Prima | Foto: Jakub Plíhal

V čem bude debata jiná než ta, která proběhla na televizi Prima?

Nechci se vyjadřovat k tomu, jak proběhla debata na Primě. Přistupujeme k tomu velmi zodpovědně. Stanovili jsme si tři kapitoly té debaty. V jedné části nastolíme agendu my - půjde o klasický novinářský rozhovor se dvěma kandidáty, kdy se ptá dramaturgie a moderátorka České televize. V další části se budou ptát nejvyšší ústavní činitelé: předseda Senátu, předseda sněmovny, předseda vlády. Plus tam jsou dotazy lidí z jedné jihočeské obce, kde dostali oba kandidáti stejný počet hlasů. Ve třetí části si stanoví témata sami sobě a navzájem si položí až tři otázky.

Foto: Česká televize

Na Primě volili témata, v nichž prezident nemá příliš mnoho pravomocí, jako například migrace. Vaše debata se bude držet témat, v nichž má prezident pravomoc zasahovat?

Určitě. Minimálně v tomto bude zásadní rozdíl. Protože budeme zkoumat programy kandidátů, jejich motivaci, to, jak vedli kampaň, jak transparentně, a budeme se zajímat o jejich spolupracovníky. Zároveň se budeme zajímat o politické dění, máme vládu v demisi a stíhaného premiéra. Dojde řeč i na zahraniční politiku, vztahy se spojenci a velmocemi.

Jak to bude s publikem?

Bude komornější. Nebude tam těžce zvladatelná situace pro moderátora, jak jsme mohli vidět včera. Každý z kandidátů si může přivést třicet podporovatelů a to bude všechno. Víc lidí v publiku nebude. Jak si je vyberou a zvolí, bude na nich.

Budete mít nějak ošetřené, aby se nevyrušovalo a zážitek z debaty byl lepší?

Vsadíme jednak na komornější debatu a myslím, že tyto věci jdou ošetřit něčím, co lze nazvat třeba návštěvnický řád. Budeme se tvrdě snažit, aby ti lidé dodržovali pravidla férovosti.

Budou existovat nějaká pravidla pro kandidáty?

Nebudeme jim měřit čas promluv nebo něco podobného. Moderátorka ale bude dbát na férovost a spravedlnost debaty. Budeme chtít, aby se střídali a měli stejný prostor na odpověď. Stejně přistupujeme ke všem rozhovorům.

Sledovat budete i pravdivost výroků?

To sledujeme pokaždé. Sledují to editoři a další.

Jak to funguje v praxi?

Je to role hlavního dramaturga. Ten sedí v přenosovém voze v režii, kde se sbíhají informace od dramaturgů, analytiků a editorů, a sám se rozhodne, co předá moderátorce, protože těch informací je mnoho. Vždy se musí rozhodnout, která informace je zrovna nejdůležitější. Může se stát, že už diskuse bude dávno u jiného tématu a bude na hlavním dramaturgovi, zda se vracet, když tam dojde k nějaké nefér praktice. Tohle děláme standardně. Pět editorů a dramaturgů plus pět až deset redaktorů, kteří na tom pracují on-line.

Potom z toho vydáte nějakou analýzu?

Plánujeme po debatě mimořádné vysílání Událostí, komentářů, kde by se měly nejpodstatnější věci objevit.

Budou pro Českou televizi tématem dezinformace?

Máme je tam jako jeden okruh témat, který bychom nadhodili. Protože se jeden z kandidátů kvůli nim sešel s bývalým premiérem Sobotkou. Témata, o kterých se chceme bavit, kandidáti dostali ve středu ráno.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy