Férové publikum i dotazy na sponzory kampaně. Naše debata Zemana s Drahošem bude jiná, slibuje ČT

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
24. 1. 2018 15:45
Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Jiří Drahoš se v závěrečné debatě v České televizi utkají už ve čtvrtek večer. Debata bude podle zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského rozdílná od té, která v úterý proběhla na TV Prima. Publikum podle něj bude komornější a rozdílný bude i výběr témat diskuse, kterou povede moderátorka Světlana Witowská. "Budeme zkoumat programy kandidátů, jejich motivaci, to, jak vedli kampaň, jak transparentně, a budeme se zajímat o jejich spolupracovníky," nastínil František Lutonský, který je hlavním dramaturgem debaty.
Záběr z prezidentské debaty na TV Prima
Záběr z prezidentské debaty na TV Prima | Foto: Jakub Plíhal

V čem bude debata jiná než ta, která proběhla na televizi Prima?

Nechci se vyjadřovat k tomu, jak proběhla debata na Primě. Přistupujeme k tomu velmi zodpovědně. Stanovili jsme si tři kapitoly té debaty. V jedné části nastolíme agendu my - půjde o klasický novinářský rozhovor se dvěma kandidáty, kdy se ptá dramaturgie a moderátorka České televize. V další části se budou ptát nejvyšší ústavní činitelé: předseda Senátu, předseda sněmovny, předseda vlády. Plus tam jsou dotazy lidí z jedné jihočeské obce, kde dostali oba kandidáti stejný počet hlasů. Ve třetí části si stanoví témata sami sobě a navzájem si položí až tři otázky.

Foto: Česká televize

Na Primě volili témata, v nichž prezident nemá příliš mnoho pravomocí, jako například migrace. Vaše debata se bude držet témat, v nichž má prezident pravomoc zasahovat?

Určitě. Minimálně v tomto bude zásadní rozdíl. Protože budeme zkoumat programy kandidátů, jejich motivaci, to, jak vedli kampaň, jak transparentně, a budeme se zajímat o jejich spolupracovníky. Zároveň se budeme zajímat o politické dění, máme vládu v demisi a stíhaného premiéra. Dojde řeč i na zahraniční politiku, vztahy se spojenci a velmocemi.

Jak to bude s publikem?

Bude komornější. Nebude tam těžce zvladatelná situace pro moderátora, jak jsme mohli vidět včera. Každý z kandidátů si může přivést třicet podporovatelů a to bude všechno. Víc lidí v publiku nebude. Jak si je vyberou a zvolí, bude na nich.

Budete mít nějak ošetřené, aby se nevyrušovalo a zážitek z debaty byl lepší?

Vsadíme jednak na komornější debatu a myslím, že tyto věci jdou ošetřit něčím, co lze nazvat třeba návštěvnický řád. Budeme se tvrdě snažit, aby ti lidé dodržovali pravidla férovosti.

Budou existovat nějaká pravidla pro kandidáty?

Nebudeme jim měřit čas promluv nebo něco podobného. Moderátorka ale bude dbát na férovost a spravedlnost debaty. Budeme chtít, aby se střídali a měli stejný prostor na odpověď. Stejně přistupujeme ke všem rozhovorům.

Sledovat budete i pravdivost výroků?

To sledujeme pokaždé. Sledují to editoři a další.

Jak to funguje v praxi?

Je to role hlavního dramaturga. Ten sedí v přenosovém voze v režii, kde se sbíhají informace od dramaturgů, analytiků a editorů, a sám se rozhodne, co předá moderátorce, protože těch informací je mnoho. Vždy se musí rozhodnout, která informace je zrovna nejdůležitější. Může se stát, že už diskuse bude dávno u jiného tématu a bude na hlavním dramaturgovi, zda se vracet, když tam dojde k nějaké nefér praktice. Tohle děláme standardně. Pět editorů a dramaturgů plus pět až deset redaktorů, kteří na tom pracují on-line.

Potom z toho vydáte nějakou analýzu?

Plánujeme po debatě mimořádné vysílání Událostí, komentářů, kde by se měly nejpodstatnější věci objevit.

Budou pro Českou televizi tématem dezinformace?

Máme je tam jako jeden okruh témat, který bychom nadhodili. Protože se jeden z kandidátů kvůli nim sešel s bývalým premiérem Sobotkou. Témata, o kterých se chceme bavit, kandidáti dostali ve středu ráno.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy