"Jako jít v teplákách do Národního." Architekti se přou o podobu nového mostu v Praze

Vojtěch Štěpán Vojtěch Štěpán
26. 11. 2022 7:00
Bez nápadu, málo odvážný a špatně zapadající do panoramatu, říkají někteří architekti o návrhu nového železničního mostu v Praze pod Vyšehradem. Jiní naopak oceňují odkaz na siluetu oblouků stávajícího mostu, řešení lávky pro pěší a cyklisty nebo nové vlakové zastávky na Výtoni. Návrh představila Správa železnic, v mezinárodní soutěži uspěla firma 2T engineering. Stavba má začít v roce 2026. 
Správa železnic vybrala budoucí podobu mostu na pražské Výtoni.
Správa železnic vybrala budoucí podobu mostu na pražské Výtoni. | Foto: Správa železnic, 2T engineering

Ševčík: Staré a nové části mostu se spolu bijí

O něco kritičtější je pedagog a spisovatel Oldřich Ševčík, který se specializuje se na teorii a dějiny architektury. "Zatím neznám inženýrské parametry, neznám posudky. Návrh mě ale trochu zarazil," říká.

"Z odborného pohledu: na mostě bude využito to, co tam bylo z minula. Tedy části, které jsou například z kamene a mají určitou hodnotu. Na to se dává vícečlenná nová konstrukce. To se proti sobě trochu bije," míní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy