"Jako jít v teplákách do Národního." Architekti se přou o podobu nového mostu v Praze

Vojtěch Štěpán Vojtěch Štěpán
26. 11. 2022 7:00
Bez nápadu, málo odvážný a špatně zapadající do panoramatu, říkají někteří architekti o návrhu nového železničního mostu v Praze pod Vyšehradem. Jiní naopak oceňují odkaz na siluetu oblouků stávajícího mostu, řešení lávky pro pěší a cyklisty nebo nové vlakové zastávky na Výtoni. Návrh představila Správa železnic, v mezinárodní soutěži uspěla firma 2T engineering. Stavba má začít v roce 2026. 
Správa železnic vybrala budoucí podobu mostu na pražské Výtoni.
Správa železnic vybrala budoucí podobu mostu na pražské Výtoni. | Foto: Správa železnic, 2T engineering

Císler: Návrh je slabý, průměrný a neinvenční

"Myslím si, že návrh je velmi slabý. Design je neinvenční. Obecně je samozřejmě možné nahradit starý, krásný most novou konstrukcí, ale to, čím se teď nahrazuje, nepřináší výraznou novou hodnotu," kritizuje plánovanou podobu mostu architekt Ondřej Císler. Podle jeho názoru jde o průměrný návrh, který na daném místě není vhodný.

"V Praze se v nedávné době realizovaly daleko lepší mostní stavby. Tento návrh je konfekční, neodpovídá významu kontextu ani významu Prahy jako takové. A je to součást panoramatu města. Je to jako bych šel do Národního divadla a vzal si tepláky," dodává Císler.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy