Železnici čekají milionové pokuty za jedovaté pražce

Pavel Baroch
22. 8. 2009 17:55
Dostanou ji České dráhy a Správa železniční cesty
Je libo trochu jedu na zahrádku?
Je libo trochu jedu na zahrádku? | Foto: České dráhy

Praha - České dráhy a Správu železniční dopravní cesty čekají v dohledné době citelné pokuty od České inspekce životního prostředí za to, že lidem prodávaly vysloužilé pražce.

Mohutné dřevěné kvádry, z nichž si mnozí zahrádkáři například postavili plot, totiž podle Státního zdravotního ústavu obsahují jedovaté látky včetně těch, které mohou způsobovat rakovinu.

Proto s nimi měly oba podniky nakládat jako s nebezpečným odpadem a neprodávat je lidem k volnému použití. Inspekce už zahájila s oběma společnostmi správní řízení. Pokuta může být dosáhnout až 50 milionů korun.

Oddechnout si naopak může vedení pražského Dopravního podniku, který inspekce rovněž prověřovala. "Nezjistili jsme u něho žádné porušení zákona o odpadech," řekla mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Není to stavební materiál

Obě železniční společnosti se od počátku bránily, že neprodávaly nebezpečný odpad, ale stavební materiál.

Proto se ekologická inspekce obrátila s žádostí o expertní názor na ministerstvo životního prostředí, které je ústředním správním orgánem v oblasti odpadového hospodářství.

A stanovisko bylo jednoznačné: Pražce jsou stavební materiál pouze v případě, když se znovu použijí ke stejnému účelu, k němuž byly vyrobeny - pro konstrukci kolejiště. Jinak jde o nebezpečný odpad, protože dřevo obsahuje impregnační látky, dehet, těžké kovy nebo olej.

"Zdravotní rizika hrozí podle Státního zdravotního ústavu především při vdechování a přímém kontaktu s pokožkou. Možná zdravotní rizika tak vznikají už při samotné manipulaci s použitými železničními dřevěnými pražci," konstatovala mluvčí inspekce Ivana Awwadová, podle níž mohou pražce obtěžovat okolí v letních měsících i nepříjemným zápachem.

Foto: Ludvík Hradilek

Od sousedů k ombudsmanovi

Proč se tato otázka začala řešit až teď? Mnozí lidé si zvelebují své zahrádky vysloužilými pražci už desetiletí, používají je jako schody, plot či podlahu ve stájích.

Před několika lety si jeden soused stěžoval na druhého. Právě kvůli pražcům u souseda na zahradě. Obával se, že mohou být nebezpečné.

Jenže úřady si se sporem nevěděly rady. "Napadený" soused argumentoval tím, že pražce koupil od drah, takže se ničeho špatného nedopustil. Nakonec se takové případy dostaly až k zástupkyni ombudsmana Jitce Seitlové, která požádala o prošetření Českou inspekce životního prostředí.

Sousedské spory řešit nemůžeme, říká inspekce

Česká inspekce životního prostředí uvedla, že podle zákona o odpadech nemůže nyní začít řešit spory mezi sousedy nebo v zahrádkářských koloniích ohledně jedovatých pražců.

"Doporučujeme, aby se občané s případnými podněty obraceli na obecní úřad," doporučuje mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy