Zelení volí vedení. Liška a jeho lidé mají navrch

Kateřina Eliášová
5. 12. 2009 10:00
O post předsedy strany se utkají tři kandidáti
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Zelení volí v Brně nové vedení. O post předsedy mají zájem tři lidé, šanci na zvolení má ovšem jen Ondřej Liška. Matěj Stropnický má zhruba čtvrtinovou podporu, Jan Linhart na posledním sjezdu získal pouhé čtyři hlasy, čtvrtý kandidát Josef Jadrný po svém projevu nakonec od kandidatury ustoupil.

Do vedení kandiduje celkem 13 lidí, bývalý šéf strany Martin Bursík ani jeho partnerka Kateřina Jacques mezi nimi nejsou.

Na sjezd ráno dorazila i bývalá 1. místopředsedkyně strany Dana Kuchtová, kterou zelení letos vyloučili. Dění v sále basketbalové haly Morenda sleduje z tribuny.

První den ovládl Liška

První den volebního sjezdu Strany zelených ovládl úřadující předseda Ondřej Liška, naopak jeho vyzyvatel Matěj Stropnický ztratil první dvě hlasování.

Předně chtěl ještě před volbou nového předsednictva diskutovat o své vizi o zelených, kterou sepsal do manifestu "Demokratizujme trh". Delegáti jej ale nevyslyšeli a jeho programový dokument proberou až v závěru sjezdu.

Stropnický se pak postavil za olomoucké delegáty, kterým mandátová komise neumožnila na sjezdu hlasovat, protože se opozdili s nahlášením jmen. V tomto případě straničtí příznivci Ondřeje Lišky svým hlasem rozhodli, že Olomoučtí hlasovat na sjezdu nebudou.

Páteční rozložení sil leccos napovídá o klíčových sobotních hlasováních, ve kterých se rozhodne o novém vedení strany. Ne všechna jména, která si Liška ve vedení přeje, ale budou mít podle kuloárních informací šanci na zvolení. Jednat se bude ještě v noci a těsně před sobotní dopolední volbou.

Olomouc hrozí zneplatněním sjezdu

Olomoučtí delegáti se nechtějí s verdiktem sjezdu smířit. "Musíme se poradit, co dál. Uvažujeme o zneplatnění sjezdu. Udělali jsme administrativní chybu, ale to přece není důvod k tomu, abychom nesměli na sjezdu hlasovat," řekl Aktuálně.cz předseda olomoucké organizace Martin Tichý.

Část olomoucké buňky odjela domů, někteří z jejích patnácti delegátů zůstalo a sjezd pozorují bez možnosti hlasovat.

"Delegáti z Olomouckého kraje nebyli jednotní v tom, koho podpořit do vedení strany," řekl Tichý. Jejich hlasy budou chybět zástupcům opozičního křídla, v jehož čele bývala někdejší 1. místopředsedkyně strany, dnes vyloučená Dana Kuchtová a dnes její roli převzal Matěj Stropnický.

Byl to zatím jediný větší střet obou křídel, sjezd jinak probíhá nezvykle klidně. Zato poslední loňský sjezd, kdy se delegáti rozhodovali mezi Bursíkem a Kuchtovou, byl plný emocí a vzrušených debat do časných ranních hodin.

Liška chválil Bursíka

Foto: Ludvík Hradilek

Zatím jediný, bilanční projev, na sjezdu přednesl Ondřej Liška. Pustil se do TOP 09, chválil naopak svého předchůdce Martina Bursíka.

"Jsem hrdý na to, že nejsme součástí kartelu moci a peněz a že zelení neusínají, když přijde řeč na etiku v politice. Místopřededa TOP 09 Miroslav Kalousek má pravdu, že jeho strana má nyní mnohem silnější podporu v průzkumech než my. Avšak přijde chvíle, kdy se lidé začnou dívat za oponu nákladných kampaní a prázdné rétoriky," prohlásil Liška.

Za největší úspěchy zelených označil Liška podporu Lisabonské smlouvě, podporu školství, bránění se korupčním praktikám nebo uhelné lobby. A díky Martinu Bursíkovi podle něj začala brát Česká republika vážně ekologickou krizi.

"Každý férový pozorovatel musí při pohledu na seznam zákonů, podpůrných programů a politických dokumentů uznat, že Martin Bursík a Strana zelených dokázal uplatnit mimořádný vliv a dosáhnout významných změn," uvedl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy