Zelení mezi studenty neprorazili, dostali by 5 procent

Pavel Baroch
15. 5. 2010 13:13
Podle CVVM by ovšem Straně zelených dali mladí do 29 let skoro 11 procent hlasů

Praha - Strana zelených, která si tak zakládá na mladých voličích, v neoficiálních Studentských volbách příliš nezabodovala.

Do sněmovny by se dostala s odřenými zády, studenti středních škol by zeleným dali 5,3 procent hlasů.

"Je to méně, než bych čekal," připustil předseda strany Ondřej Liška, i když těžkou hlavu si z výsledku nedělá.

Důležitější je podle něho nedávný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, podle něhož by jim lidé od 18 do 29 let dali bezmála 11 procent hlasů.

Podmínkou ovšem je, že mladí přijdou k volbám a zvrátí dosavadní volební průzkumy, podle nichž se Strana zelených pohybuje kousek pod pěti procenty. Mladá generace ovšem do volebních místností moc nechodí.

"Kdyby tato věková skupina dospěla masově k názoru, že tentokrát je třeba jít volit, mohla by podstatným způsobem ovlivnit konečný výsledek," citovalo Právo ředitele agentury Factum Invenio Jana Harzmanna, podle něhož by hlavní zájem na účasti mladých měli mít právě zelení, a pak rovněž TOP 09.

Zelené zachránily střední odborné školy

Strana Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska přitom Studentské volby s bezmála 27 procenty vyhrála. Stranu zelených porazila i Česká pirátská strana s téměř osmi procenty nebo extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti s více než sedmi procenty.

Stranu zelených "udrželi" těsně nad pětiprocentní hranicí žáci středních odborných škol, kteří by jí dali sedm procent hlasů. Gymnazisté a učni jen okolo čtyř procent.

"Je to lepší, než mít méně než pět procent. Nejsem z toho ani nadšený, ani zklamaný. Takové číslo minimálně potřebujeme v celé populaci," okomentoval Studentské volby František Pelc, první místopředseda zelených a lídr strany ve středních Čechách.

Studentské volby ukazují trend, tvrdí Liška

Podle předsedy zelených Lišky ovšem nejde o žádný reprezentativní výsledek. "Je to spíše ukázka trendu mezi mladými lidmi," řekl Aktuálně.cz Liška. A připomněl, že ČSSD dostala jen 5,27 procent (tedy o tři setiny méně než zelení), byť v oficiálních předvolebních průzkumech dlouhodobě vede před ODS.

"Pro mladé lidí je neatraktivní," tvrdí Liška, který poměrně vysoké procento hlasů pro pirátskou stranu bere spíše jako recesi. Více než sedm procent pro Dělnickou stranu sociální spravedlnosti označil za alarmující.

Liška poznamenal, že před volbami před čtyřmi lety byli zelení prakticky jedinou alternativou k parlamentním stranám. "Dnes to je pět stran, takže naše viditelnost je logicky nižší," řekl Liška.

Chceme, aby lidé volili od 16 let

Zelení v předvolební kampani v roce 2006 navrhovali revoluční novinku. Chtěli, aby do urny mohli vhodit hlas už lidé od 16 let.

Této myšlenky se strana nevzdala. "Stále platí," řekl Aktuálně.cz Liška. Strana ovšem mírně ubrala. Ve svém volebním programu uvádí, že by šestnáctiletí mohli volit v komunálních volbách a referendech. Parlamentní volby zatím strana odložila.

"Perspektivně to chceme taky, ale jsme realisté. V budoucnu o tom chceme otevřít debatu," dodal předseda Strany zelených Ondřej Liška.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy